TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

16.01.2018

SICACIK KAHVE KÖŞELERİ

Bizim bir çay ritüelimiz vardı, bir de kırk yıl hatırı olan Türk kahvemiz. Ama uzun zaman önce dengeler biraz değişti. Önce zincir kahve markalarının peş peşe ülkeye girişi, tabii yerel markaların devamını getirmesi, sonrasında da 3. nesil kahvecilerin daha niş bir alan yaratmasıyla biz epey kahve müdavimi olduk. “Gel bi'çay demleyeyim”in yerini “Kahveye çıkalım mı?” soruları aldı. Sakıncası yok, insan iletişiminin söz konusu olduğu her yer makbul.

Bu değişimler yaşam alanlarına da yansıdı elbette. Bu kadar kahve tüketiminin arttığı bir ortamda insanlar artık kendi kahve alanlarını da oluşturmaya başladı. Eskiden birkaç boy cezveye tabi olan kahve ekipmanı, Türk kahvesi pişiren makineler, filtre kahve makineleri, kapsül kahve hazırlayan makineler ve ilgili ekipmanları derken genişledi, mutfaklarda daha fazla alan yaratmamız kaçınılmaz oldu.  

Bu da güzel bir şey değil mi? Maksat biz dekorasyon tutkunlarına yaratacak “konsept köşeler” olsun, hemen gerekli aksiyonları alır, köşeyi belirler ve düzenlememizi yaparız. 

Diyelim ki kahveyle ilgili ekipmanımız fazla ve dergi sayfalarına yakışacak nitelikte ve bir kahve köşesi organize etmek istiyoruz... Nereden başlayalım? Öncelikle mutfağı detaylıca gözden geçirip kahve köşesini nerede değerlendirmemiz gerektiğini belirlememiz lazım. Tabii ki çoklu prize en yakın alanları tercih etmekte fayda var. Eğer gelenekseline de bağlı tam bir kahve tutkunuysanız ve elde kahve çekme değirmenleriniz varsa sadece bunlar için bile bir raf ayırabilirsiniz. Gelenekselden çağdaşa geçişi vurgulayan güzel bir düzenleme yaratılmış olur. 

Jonathan Adler Full Deck 4'lü Bardak Altlığı https://www.cosalindo.com/full-deck-4-lu-bardak-altligi

Mutfağınızın tarzına ve rengine göre farklı renk ve materyal alternatifleri düşünebilirsiniz.  Kapsüller için sevimli kavanozlar, kutular veya düzenli bir şekilde dizilebileceği mini raflar organize edebilirsiniz.

Bir kahve müdavimi kahve sever de fincan koleksiyonu yapmaz mı? Kesinlikle hatırı sayılır miktarda fincana sahiptir, çoğunlukla da anısı olan özel parçalardır. Haliyle bunları dolaplara hapsetmek haksızlık olur. Yeriniz müsaitse kahve fincanları için de bir sergileme alanı yaratmak, mutfak dekorasyonunuzun sevimliliğine sevimlilik katacaktır. Kahve fincanı modellerini ister rafta ister terekte ister askılama biçiminde teşhir edin, köşenizi renklendirecektir.

Şekerle aranız nasıl bilmiyorum ama çikolatasız bir kahve alanı düşünemiyorum. Minik drajeler, baston şekerler, belki pofidik marshmallowlar bulundururak görsel açıdan da burayı zenginleştirebilirsiniz. 

Paket çay veya kahve tükeminiz varsa bunlar için de minikçekmeceler gayet işlevsel olacaktır. Ne dersiniz, artık kahve köşesi oluşturmanın vakti gelmedi mi?

1. Da Paola Interiors - Mermer Bakır Şekerlik | 2. Jonathan Adler - Utopia Kupa | 3. Jonathan Adler - Nixon Kek Standı | 4. Roberto Cavalli - Zebra Kahve Fincanı

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar