TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

28.05.2019

SOFRALARDA TREND: İŞLEMELİ PEÇETELER

Sofraların her hali güzel, yeter ki sıcak ve keyifli bir sohbete mekan olsun. Tabii sofralarımızı güzelleştiren pek çok detay da yok değil, üstelik onların da trend dönemleri var. Mesela şu sıralar devam eden bir sofra trendi de desenli işleme peçeteler... Renkleri, dokuları farklı olsa da ortak noktaları ilgi çeken işlemeleri, tıpkı anneannemizin evinde kullandığımız unutulmaz peçeteler gibi. Yazının sonunda seçtiğimiz modellere mutlaka göz atın.

işlemeli peçete

İşleme nedir? İşleme ipek, keten, pamuk, yün vb. ipliklerle, farklı iğneler ve teknikler aracılığıyla; keçe, deri, dokuma vb. malzemeler üzerine yapılan bezemelerdir. İşlemenin pek çok çeşidi ve her birinin ayrı adı var. Nakış ve kanaviçe en bilinenlerden ve şimdilerde peçetelerde de sıklıkla rastladıklarımızdan.

kumaş peçete

Peçetelere gelmeden önce aslında işlemelerin modadaki yerinden bahsetmekte fayda var. Dolce&Gabbana, Valentino, Gucci gibi dünyanın önemli moda markalarının geçmiş koleksiyonlarına göz attığınızda bol bol işlemeye rastlayabilirsiniz. İster şık bir davet elbisesi ister hareketli bir jean ceket... İşlemeler her stile uygun forma uygulanabiliyor. 2010 sonrasında işlemeler modanın yeni trendi sayılacak kadar çok tercih edilmeye başlandı, öyle ki 2019 senesinde trend henüz sona ermiş değil sadece kimlik yeniledi. 

nakışlı peçete

Modadaki serüveni tazenip devam ederken işlemeler şimdi evimizde sofralarda. Önceden sadece bohem stilde gördüğümüz işleme detaylar şimdi lüks tasarımlarda bile tercih edilebiliyor. İşlemenin birçok kumaşa uygulama konusundaki açıklığı, malzeme seçimindeki alternatif imkanı ile daha çok tercih edileceğe benziyor. 

keten peçete

etamin peçete

vintage peçete

Kelebek hatta boyutlu kelebek detayları, çiçek desenleri, sarılar, maviler pek çok farklı tarzda amerikan servis ve peçete bulmak mümkün. Sizin için seçtiğimiz işlemeli sofra tekstili ürünlerini aşağıda bulabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar