TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

09.06.2017

SOFRALARDA VINTAGE ETKİSİ

Her şeyin tarihi ve hikayesi olanı, eski değil ama yıllanmış olanı değerlidir. Vintage sofralar da bu nedenle değerli. Anneanneden kalmış gümüş servis takımı, babaannenin o nadide yemek takımı ile birleşirse, bir de bunlara uygun örtü ve peçete takımı oldu mu o sofrada yemek değil de anılar olur gözünüzün önünde beliriveren. Böyle manevi bir tarafı vardır. 

Aslında özellikle yurt dışındaki antika pazarlarında sıkça rastladığımız vintage tabak, çay ve servis setlerinin rağbet görmesi ve geri dönüşüme, uzun süreli kullanıma artan ilginin etkisiyle vintage takımlar da rağbet görmeye başladı. Bir parantez açmak gerekirse eski olan her şeye yeni adıyla vintage diyoruz ancak bir ürünün gerçek anlamda vintage olabilmesi için üzerinden 100 yıl gibi bir süreç geçmiş olması, tasarımcı elinden çıkmış ve el yapımı olması gerekiyor. Dolayısıyla sadece anneanneden kalmış bir takımın vintage olma durumu yılları göz önünde bulundurursak pek mümkün değil ancak o mantıkla kullanmayı seviyoruz. Evet antika ama vintage değil.

Eski soylu sofralarından süzülüp gelmiş, nihai olarak bu antika pazarlarına yolu düşmüş bir takımı genel olarak o soylu ve gösterişli anılarıyla devralmak istiyoruz. Kimisi içinde barındırabileceği negatif elektriği ve yaşanmışlığı evine dahil etmek istemese de bir kısım için de asıl önemli olan o yaşanmışlıklardır. 

Neyse ki şimdilerde bu trendin yükselişinden faydalanmak isteyen porselen ve çatal bıçak üreticileri eski stildeki tasarımlara da yer veriyor da vintage görünüme sahip olup bahsettiğim etkiye maruz kalmak istemeyenler için kurtarıcı oluyor. 

Bu takımlara en çok keten veya benzer tuşeli, hatta belki dantelli örtüler yakışır. Hem beraberinde getirdiği nostaljik görünümü destekler bu hafif mat görünümlü dokular hem de kalite algısını yüksekte tutar. Bu tarz bir sofrada geçmişin sisli izleri de size eşlik ettiğinden tabak renkleri de göz önünde bulundurularak fazla neon ve canlı renkler seçilmemelidir orta süsü tamamlarken. Solgun, pudramsı renkli çiçekler, tozlu ve tüylü görünüme sahip çalva ve okaliptüs tarzında yeşillikler eşlik etmelidir.

Belirtmekte fayda var ki vintage bir yemek takımı yanına çelik ve benzeri materyaldeki servis takımlarını istemez. Muhakkak gümüş, en azından gümüş/altın kaplama bir takım olmalıdır.

Tüm unsurlar tamamlandıktan sonra bir dost sofrasının tarihinizin en tatlı anılarına yerleşmesi için tüm koşullar tamamlandı demektir.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar