TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

29.06.2017

SONSUZ HAVUZLARDA HUZURLU SAATLER

Çeşmeler birkaç yüzyıldır günlük hayatın içinde olmuş. Gerek estetik gerek gösteriş zaman zaman da halkın su kullanımını karşılamak için kullanılmış. Ancak serinlemek ve yüzmek amacıyla bilinen ilk kapalı havuz 1862'de İngiltere'de inşa edildiğinde bugünlere gelerek çok farklı formlara ulaşacağını eminim tahmin edememişlerdir.

Son yılların ise en büyük güzelliği, yüzme havuzlarının geldiği son nokta, infinity pools denilen sonsuz havuzlar. Adından da anlaşıldığı üzere sonsuzluğa bakıyormuş hissi veren manzaralara karşı, tercihen yüksekçe alanlara konumlandırılmış havuzlar bunlar. Fazla büyük olmak durumunda değiller çünkü asıl amacı metrelerce yüzmekten ziyade manzaranın tadına doyulacak dinlenme havuzları olmasıdır. Hatta küçük olması size ait hissini güçlendireceği için daha cazip bile olabilir. 

Santori’nin sarp kıyılarında çokça rastlanılan bu havuzlar gitgide dünyanın her yerinde ilham kaynağı olmuştur. Maldivler gibi tropikal adalar coğrafi şartlar sebebiyle fazla yükselti sunamasa da deniz üstü bungalow odalarına inşa edilen havuzlarla misafirlerine bu sonsuz manzarayı sunmaktadırlar. 

Manzaranın illa ki deniz olması gerekmiyor. Bazen bir dağ yamacına, ormana ve hatta iddialı şehir otellerinin en tepesinden şehre bile nazır olabilir. Siz dünyaya hakimiyet hissini hangisine karşı yaşamak istediğinize karar verin yeter. 

Tabii sonsuz havuzların keyfi büyük ancak tasarımcılar ve mimarlar hep daha farklısının peşinde elbette. Örneğin, manzara için sonsuz havuza girdiniz ama çıkmak istediğinizde bu keyfi yarım bırakmak zorunda değilsiniz. Hemen havuz üstüne konumlandırılan şezlonglarla devam edebilirsiniz. 

Favori sonsuz havuzun nedir diye sorsalar benim cevabım çok farklı olur. Deniz, güneş, kum harika peki kar ve buza ne dersiniz? Havanın eksi derecelerde olduğu, her yerin karla kaplandığı bir dağ tepesindeki termal sonsuz havuzdan karşıdaki karlı tepeyi izlemek istemez miydiniz? Böyle sıra dışı bir havuz deneyimi de hayatın unutulmazları arasına girer eminim ki. 

Bu havuzların en kalbe dokunacak anlarından biri de kuşkusuz günbatımında manzaranın tadına doymak olur. 

Peki sizin sonsuz havuz tercihiniz ne olurdu? Deniz, orman veya şehir manzarası mı yoksa karlı dağ etekleriyle sizi hayaller ülkesine götürecek bir termal sonsuz havuz mu?

En güzel havuz projelerini incelemek için >> https://www.cosalindo.com/havuz-projeleri

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar