TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

19.06.2018

STİL SAHİBİ KORİDORLAR İÇİN İPUÇLARI

“Salona şu abajuru alalım, aman yatak odasının halısı şöyle olsun, çocuk odasının perdesi bu renk olsun” diye evin her odasına ayrı özeniyoruz, tüm parçaları olabildiğince en iyisinden seçmeye çalışıyoruz. Peki oda kategorisinde olmayan ama tüm trafiğe yöneten antre ve koridorlara ne demeli? Onlara yeterince özen gösteriyor muyuz? A’ dan z’ye bir oda dekore eder gibi detaylarını irdeliyor muyuz? Cevabınız hayır veya yetersiz ise bu yazı sizin için biçilmiş kaftan! Cevabınız evet ise de daha nasıl geliştirebileceğinizle ilgili nefis tüyoları okumaya hazır olun.

 Esra Kazmirci Mimarlık | EİY İstanbul Evi https://www.cosalindo.com/eiy-istanbul-evi

Artık antre ve koridorların da kendine has ya da evin genel çehresine uygun bir stili var. Çünkü trafik alanı sunan bu bölümünün özendiğiniz o nefis bölümlerinden kopuk olmaması gerekir. Bütünlük her zaman esastır. Şimdilerde duvarların panellerle kaplanması bir hayli revaçta. Desen verilmiş ahşaplar, aralardan geçen zarif metaller, bookmatch denilen simetrik mermer kullanımıyla oldukça karakter sahibi alanlar ortaya çıkıyor.

Eğer özellikle kare veya geniş bir antreye sahipseniz gelene “hoşgeldin”lerini sunan taze çiçekler eşliğindeki ufak masalar, sehpalar veya orta dresuarları estetik bir görünüm sunuyor. Şıklık bir yana o geniş metrekareli alanda ortası bomboş bir alan gözü rahatsız etmemiş oluyor.

Mermer veya ahşabın yanı sıra lake paneller de birer seçenek, özellikle biraz daha avangard stilindeki evler için. Avangardın uçlarda bir stil sunan yapısını ağırbaşlı metallerle de dengeleyebilirsiniz. Dar bir koridor veya girişse sizin evinizdeki boydan boya aynalar da kurtarıcınız olacaktır derinlik hissi vermesi açısından.

Design House TP | GE Etiler Çatı Katı Projesi https://www.cosalindo.com/ge-etiler-cati-kati-projesi

Gelelim kullanılabilecek mobilya parçalarına. Evden çıkış için ev, araba anahtarlarının ufak not kağıdı kalem gibi lazım olabilecek her günlük parçaları saklayabileceğiniz çekmeceli bir dresuar şıklıktan önce pratiklik sağlayacaktır. Bunu netleştirdikten sonra stilini belirleyebilirsiniz. Eğer loş bir girişse bu dresuarda bir veya iki abajurdan yardım alabilirsiniz. Tercihen şık bir şamdan da olabilir elbette. 

BOU Interior & Architecture | PY Etiler Evi https://www.cosalindo.com/py-etiler-evi

Duvar kağıdınız veya boyanız desen içeriyorsa tablodan ziyade büyük ve sade aksesuarlara yer vermeniz daha dengeli bir atmosfer sunar. Özellikle deseni yoğun bir tablo asılacaksa duvarın sade olması daha yerinde olur. Halı veya dresuar altı puf kullanımı tamamen stilinize ve alanın elverişliliğine bağlı.

Mimat Mimarlık | Pelitözü Evi https://www.cosalindo.com/pelitozu-evi

Laxmi Interiors | Narlıdere Sahilevleri Ev Projesi https://www.cosalindo.com/narlidere-sahilevleri-ev-projesi

Brüt beton kullanılan koridorların farklı bir çekiciliği oluyor. İlk yıllarda ne kadar yadırganıyorsa artık bir o kadar tercih sebebi. Dolayısıyla pek çok tarzı rahatça kendine adapte edebilecek bir arka plan oluşturur.

Esra Kazmirci Mimarlık | Emirgan Sn. Aksoy Evi https://www.cosalindo.com/emirgan-sn-aksoy-evi

Design House TP | GE Etiler Ev Projesi https://www.cosalindo.com/ge-etiler-ev-projesi

Eski bir sandık veya ufak tefek aile yadigarı parçalarınız varsa bunları koridor veya girişlerinizde de değerlendirebilirsiniz. Küçük parçalar için camekanlı bir alan yaratabileceğiniz gibi sandık türevindeki mobilyaları antik halılarla beraber kullanabilirsiniz. 

Bretz Ö. | Bilge Ev https://www.cosalindo.com/o-bilge-ev

Melih Kohen Interior | ES Akatlar Ev Projesi https://www.cosalindo.com/es-akatlar-ev-projesi

Four & More | Çubuklu Vadi A Tipi https://www.cosalindo.com/cubuklu-vadi-a-tipi

Paravanlar ise apayrı bir şıklık ve geçirgenlik katar özellikle fazla ışık almayan koridorlar için. Paravanlarla ilgili yazım için buraya tıklayabilirsiniz.)

Evinizin genel stilini tam anlamıyla yansıtmak adına antre ve geçiş alanlarının da mutlaka aynı paralelde özenle dekore edilmesi gerekir.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar