TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

12.04.2018

STİLİNİ BELİRLE: HAYATI MAKSİMUMDA YAŞAMAK

KALABALIK, CANLI VE HACİMLİ

Dünya hızla devinirken dekorasyon alışkanlıkları da anbean değişiyor. Bir yanda “Az, daha çoktur.” diyen modern zaman bilgeleri yaşamlarını küçültme peşindeyken, bir yanda hayatın kısalığına meydan okurcasına her anını ve mekânları dolu dolu yaşayan anı koleksiyoncuları çoğalıyor. Bir kısım zihnini ve yaşamını sadeleştirmeye, diğer kısım ise her şeyi biriktirip kayda geçirmeye önem veriyor.

Dekorasyonda son 5 yıl içinde gittikçe yükselişe geçen ve 2017’nin zirvedeki trendi olan maksimalist dekorasyon stili, adı üzerinde minimal dekorasyona bir karşı duruş olarak ortaya çıktı. Minimalde ne kadar az eşya, dingin renkler ve sadelik söz konusuysa; maksimalist dekorasyon stilinde o kadar renkli ve hacimli fonlar ile eşyalar mevzu bahis.

Eklektik stil ve maksimalist dekorasyon stili arasındaki farklar sıklıkla sorulur. Maksimalist dekorasyon stilini eklektik ile karıştırmak çok kolay, çünkü her ikisi de tüm stilleri harmanlayabilir; ancak aralarında ciddi bir fark var. Eklektik stil, daha çağdaş ve zarif çizgilerde kalmaya, fazla kalabalık olmadan çeşitlilik yaratmaya odaklanır; fonu sade tutarken mobilyaları zenginleştirir ya da tam aksini yapar. Oysa maksimalist stil, bir panayır havası yaratmaktan asla kaçınmaz. Art Deco’nun bir parça gözü dönmüş hâli desek çok da yanılmış olmayız, zira görkemli ve hacimli mobilyaları çok sever; ama geometrik yerine kıvrımlı, mesafeli renkler yerine yanıp sönen parlak ve renkleri sevdiğini düşünürsek görkem yerine ‘şatafat’ kelimesini getirmek daha münasip olur.

Yaprak yeşili duvarları çerçevelerle doldurduğunuz, cüsseli deri kanepeler, sallanan koyu ahşap bir sandalye, camdan bir sehpa, çağdaş bir aydınlatma, oymalı bir kitaplık ve çok sayıda çeşit çeşit biblonun buluştuğu bir alan düşleyin, üstelik perdelerinizde tropik desenler var! Biraz göz yorucu, ama içinizdeki zengin dünyanın yansıması gibi duran sıra dışı bir ortam.

Kalabalık görünmek bu tarz için pek rahatsız edici değildir, hatta kalabalık ve çok renkli görünmek. Harikalar Diyarı’ndaki Alice gibi gözlerinizi kamaştıracak bir tavşan deliğine düştüğünüzü hayal edin; bu masalsı mekânda kadifeyi ve deriyi bolca kullanabilir, püsküllü, oryantal desenli yastıkları doldurabilir, renkli başlıklı abajurlar, cam vazolarla dekore edebilirsiniz. Perdelerde turuncu ya da mor kullanma hakkınız bile bâki! Bu karmaşanın korkunç görüneceğini sanmayın, eğer gerçekten ince bir zevke sahipseniz dünyanın en güzel karmaşasına sahip olabilir; kaos içinde düzen görebilen, dağınıklıkta aradığını bulabilen biriyseniz ortaya çıkan sonuçtan büyük bir mutluluk duyabilirsiniz.

Halılarda ve duvar kağıtlarında sınırları zorlayın, hatta tavanı floral bir duvar kağıdıyla kaplamayı bile düşünün, ama elbette bu durumda duvarlarınızı pastel su yeşiliyle daha sakin bırakmanız iyi olabilir. Yatak odanızdaki şatafatı belli ve sakin bir renk etrafında toparlarsanız uykularınız kaçmadan maksimal kalabilirsiniz. 

Karo kaplı ya da mermer yer döşemesi, parlak mavi badana, kırmızı kapılar, kocaman yeşil bitkiler, deri kaplı ve oymalı ahşap kolçaklı koltuklarla döşenmiş bir salon, kolonyal tarzın neredeyse birkaç gömlek üzerinde bir malikâne havası yaratma fırsatını sağlayabilir.

Dekorasyon dünyasının en manik ve eğlenceli stili maksimalist tarza göz kırpmaya ne dersiniz?

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar