TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

23.01.2018

STİLİNİ BELİRLE: ASYA’NIN UZAK KÖŞELERİ

SADE VE ASİL, RENKLİ VE GÖRKEMLİ

Asya dekorasyon stili, çok geniş ve zengin bir coğrafyaya yayılan Uzak Doğu ve Güney Doğu Asya ülkelerinde doğmuş bir tarzın ifadesi. Japon, Çin, Kore ve Tayland gibi ülkelerden beslenen bu anlayış, doğduğu kültüre göre farklılıklar da gösteriyor.

Da Paola Interiors - İkili Küp | Nil Ata Interiors - Boynuz Abajur

Daha ziyade Japon kültüründen beslenen Asya-Zen dekorasyon anlayışında sadelik hüküm sürer. Ahşap, bambu, nötr renkler, neredeyse eşyasız tümüyle minimalist bir yaşam düsturudur; çünkü zihni temizlemeyi, endişe ve kötülükten arındırmayı esas kabul eden kadim bir kültürün ürünüdür. İçsel huzuru, sadeliği sevenler ve Japon ahlakına yakın hissedenler için süssüz, kıvrımsız, temiz çizgileri ve doğal renkleri olan mobilyalar idealdir. Elbise paravanları da geniş bir salonu ayırmada kullanılacak estetik bir parça olarak değerlendirilebilir. Bambular, tütsülükler ve küçük bonzai ağaçları da bu ortamı destekler. Küçük fenerler, yerde oturmaya uygun hasır ya da deri yastıklar ve alçak bir yer masası veya kare geniş bir orta sehpa evin merkezine yerleştirilebilir. Öte yandan bunların yerine gösterişsiz, fakat koyu rengiyle yerini belli eden bir yemek masası da tercihe uygundur. Sade duvar aplikleri ya da küçük abajurlar da evin doğal ve loş bir şekilde aydınlatılmasına yardımcı olacaktır. Japonca yazılar, küçük kuşlar ya da kiraz çiçekleriyle süslü duvar kağıtları ya da tablolar, yelpazeler, keten storlar ve geniş pencereler, kendinizi Uzak Doğu’da hissetmenizi sağlayabilir!

Nil Ata Interiors - Turkuaz Seramik Tüp | Uniqka - Deri Mumluk

Çin ve Kore etkisindeki Asya dekorasyon stilinde ise işler bir hayli değişir. Daha coşkulu ve sıcak renkler devreye girer, ince detaylarla süslü ahşap mobilyalar, altın varaklar ya da altın rengi dekoratif parçalar seçime uygundur. Çin porselenleri, dev vazolar ve yine bambu dalları evinizde önemli bir yere sahip olabilir. Çin süsleme anlayışıyla örtüşen büyük avizeler, kıvrımlı kitaplık ve sehpalar rahatlıkla kullanılabilir. Nilüfer desenini kültürel öneminden ötürü dilediğiniz yerde kullanabilir, Çince yazılı dekoratif çözümler düşünebilirsiniz. Büyük ve zengin desenli halılar da kullanabileceğiniz parçalar arasında. Köşe başlarını tutacak heykelleri de unutmamalı elbette. Dallar ve kuşlarla bezeli büyüleyici duvar kağıtları ve yüksek, bol çekmeceli şifonyerler; geniş, kıvrımlı ve rahat koltuklar canlı mavilerle, altın sarılarıyla, orman yeşilleri ve kırmızılarla bir arada kullanıldığında müthiş bir duygu zenginliği sağlayacaktır. Renkli şemsiyeler ve dekoratif, hoş kokulu mumlar da dekorasyonun vazgeçilmezleri arasında.

Her iki tarzdan da esinlenip daha melez ve daha çağdaş çizgiler kullanarak daha modern bir Asya dekorasyon stili yaratmak da mümkün elbette. Beyaz duvarlar, kırmızı, mavi ve yeşille detaylanmış işlemeli bir şifonyer ya da dolaplar, ahşap kolçaklı, minimal bir oturma grubu; stor perdeler, bambu ya da bonzai bitkileri; Çin stili bir avize ve desenli bir halı eğer dikkatlice kullanırsanız gözünüzü yormadan, size hem huzurlu hem coşkulu hissettirecek sıra dışı bir ev armağan edebilir. Kâğıt fenerleri, küçüklü büyüklü buda heykellerini ve mumları da unutmayın derim! Böylece sade ve asil Japon çizgileriyle renkli ve görkemli Güney Doğu Asya tarzını harmanladığınız çağdaş bir Asya dokunuşuna kavuşabilirsiniz.

Cosalindo.com'da Asya stili dekorasyon örneklerini inceleyebilir, dilerseniz yaşam alanlarınız için Asya stilinde tasarım ürünleri keşfedebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar