TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

12.01.2018

STİLİNİ BELİRLE: BOHEMLER GERİ DÖNÜYOR!

Bohem Dekorasyon Stili: Karmaşadan Doğan Ahenk

Fransızların son 200 yılda dünya mutfağına, sanata, siyasete, edebiyata, felsefeye kattıklarının arasına hiç kuşkusuz mimari ve dekorasyon da giriyor. Bir memba gibi durmadan düşünceler, üretimler, tartışmalar akıtan Fransız toplumu ve Parisliler için akla ilk gelen kelime şudur herhalde: La Bohéme!

Çingenelerin özgür, bağımsız, tasasız ve derbeder yaşamlarından etkilenen genç Fransız sanatçı ve düşünürler 20. Yüzyıl’ın başlarında kendilerine Fransızca’da ‘Çingene’ anlamına gelen ‘Bohem’ mahlasını verdiler. Sanata ve haliyle yaşam şekillerine yansıyan bu tarz; fazla, pahalı ve ağır eşyalardan uzaklaşıp çingenelerinki kadar renkli kilimlerin, kırlentlerin, örtülerin arasında yer yataklarından, uğraşsız kitaplıklardan, tahta ve tuğlalardan ibaret küçük evlerde yaşamalarına yol açtı ve böylece Bohem dekorasyon stili de doğmuş oldu.

Bohem bir evde büyük, haşmetli ve ağır eşyalar bulmak imkânsızdır. Bambu başlıklı yatakların üzerlerinde örgü işi ya da desenli tekstiller olabilir. Belki yatağın başında, Kızılderili geleneklerine ait bir ‘dream catcher’ yani kötü rüyalara geçit vermeyen bir rüya koruyucusu duruyordur ya da koltukları kaplayan onlarca renkli, floral desenli kırlentler ile yere serilmiş incecik, rengarenk kilimler vardır.

Bazen, basitliği savunduğu için İskandinav tarzı eşyalardan yardım alınabilecek, bazen yeni ve ışıl ışıl şeyleri sevmediği için Vintage mobilyalara yer açılabilecek, karmakarışıkmış gibi görünüp aslında ahenk içinde davranabilecek masalsı bir evin şifresidir Bohem dekorasyon anlayışı. Bohemler gibi aklı karmakarışık ve derbeder görünen, ama içinde netlik, enerji, hayal gücü ve gizli bir gurur taşıyan bir anlayış yani! Zira bohemseniz diğerlerinden farklı bir yerde durursunuz; konfordan ve güvenli alandan çıkma cesareti göstermiş, entelektüel, açık ve umursamaz tavrınızla diğer pek çok şeyden ayrılır ve kendi dünyanıza çekilir, daha çok sizin gibi olanlara aidiyet hissedersiniz.

Bu yoğun düşüncelerin ve coşkulu duyguların ifadesi olarak Art Nouveau’nun detaylarla dolu, çiçekli desenlerini taşıyan kumaşlarla kaplanmış puflar ya da yer yastıkları bile tek başına -eğer zaten çok eşyanız yoksa- evinizi Boho tarzına büründürebilir. En temel kural, asla Art Deco’nun ihtişamlı mobilyalarına yaklaşmamak, endüstriyel, çağdaş çizgilerden uzak durmak ve kıvrımlılara yol almak. Bambulardan örülmüş bir yatak başı, koltuk veya küçük bir masa ya da basit ahşaptan küçük kitaplıklar, oryantal süslemelere sahip büyük bir dolap veya orta sehpa doğru parçalar olacaktır. Yapay kürklerin, bakır ve pirinç avizelerin, abajurların; antika havasındaki porselen veya seramik vazoların muhteşem birer tamamlayıcı olduğunu da unutmamakta fayda var.

Boyası aşınmış gibi görünen duvar görünümü sağlayacak duvar kağıtlarından faydalanabilirsiniz. Böyle bir duvarın önüne yerleştirdiğiniz uzun ayaklı sehpalara renkli vazolar, kuru çiçekler, küçük çerçeveler eklemek de müthiş bir hava katacaktır. Beyaza boyanmış ya da doğal bırakılmış tuğladan bir duvar görüntüsü de çok iyi bir fikir olabilir. Duvarların açık ya da koyu renk olması tamamen sizin tercihinizle alakalı olsa da asla iyi ve pürüzsüz boyanmış bir Bohem evi olmayacağını bilmekte fayda var! Tüm bu satırların uygulandığı bir Bohem dekorasyon stili, sadece evinizi değil, sizi de başka bir ruh haline götürecek.

1. Muhtelif Design - Kadife İkat Yastık | 2. Chandellier de Tina - Vazo / Mumluk | 3. Design State Home - Seramik Fil | 4. Name Design Studio - Suzani Puf 

Şimdi Aznavour’dan La Bohéme parçası eşliğinde fazlalıklardan arının, renklere, kumaşlara ve coşkuya yer açın; Bohemler geri dönüyor!

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar