TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

11.01.2018

STİLİNİ BELİRLE: ÇAĞDAŞIN AYAK SESLERİ

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Çağdaş Sanatın yükseldiği, modern sanatın maziye hızla itildiği bir dönemdeyiz. Olağanın dışına taşan, farklı bakış açılarından beslenen, iddialı ve provokatif olabilen bir sanat anlayışıyla karşı karşıyayız, Contemporary Dekorasyon Stili de işte tüm bunların bir yansıması.

Daedalus Furniture Bey Sarı Koltuk https://www.cosalindo.com/bey-sari-koltuk

Çağdaş ya da Güncel diye çevirebildiğimiz ‘Contemporary’ dekorasyon stilini tanımak da uygulamak da pek kolay değil. Sıra dışı bir zevke hitap eden Contemporary tarzındaki dekorasyon anlayışı, Türkçe karşılığında olduğu gibi o kadar ‘güncel’ ki her an değişebilir ya da başka stillerle bir arada sunulabilir. Çağdaş/Güncel ile kastedilen şey çoğu zaman Modern kavramıyla karıştırılsa da aslında moderne karşı ya da modern sonrası ortaya çıkmış bir akım demek daha uygun olur, keza Çağdaş, modernden iki yüzyıl sonra ortaya çıkmış bir akım. Modern Sanat ve Çağdaş Sanatın aynı şeyler olmaması gibi Modern dekorasyon stili ile Çağdaş dekorasyon seçimleri arasında da belirgin bir fark var.  

Bou Art & Design Lifetree Pirinç Kaplama Aplik https://www.cosalindo.com/lifetree-pirinc-kaplama-aplik

Modern Dekorasyon Stili ile Çağdaş Dekorasyon Stili Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ne sıcak ne soğuk, ama baskın renklerin hüküm sürdüğü Contemporary (Çağdaş) tarzı dekorasyon anlayışında derinin, camın, plastiğin, büyük objelerin ve şeffaf tasarımların varlığından söz edebiliriz. Duvarlarda devasa, çağdaş sanat örneği tablo ya da fotoğrafların kullanılması da bu dekorasyon stilini tamamlayıcı bir uygulama olarak değerlendirilebilir. İskandinav ya da Country gibi dekorasyon stillerinin aksine buradaki anlayış duygulara hitap etmez, diğerlerinde evde yaşayacağınız sıcaklık, huzur, rahatlık hisleri ön plandayken Contemporary stil kodları tümüyle görsel bir amaç taşır. Bu nedenle bahçe mobilyası olabilecek hasırları evde, evde kullanmaya müsait metal parçaları dışarıda kullanmak gibi işlevini ters yüz ederek mekâna adapte etmek gibi beklenmedik yerleştirmeler söz konusu olabilir. Yüksek bar taburelerine benzer mobilyaların karşısına yere yakın, alçak koltuklar koymak da uçlarda gezinen stile hayli uygun düşebilir.

Cilalanmış ya da parlak yüzeyli mobilyaların mat fonlar önünde ya da farklı tekstil dokularıyla bir arada kullanılması sık rastlanan bir tutum; bu yanı uyumdan ve zarafetten ziyade iddiacı ve maskülen bir ruha ait olduğunu da açıklıyor. Beyaz, krem, bej, gri, krom ya da siyah gibi nötr, ama hâkim renkli duvar ya da zeminler üzerinde umulmadık baskın zıt bir renk ya da doku her an belirebilir ya da yukarıdan deniz anasını andıran, farklı materyallerden tasarlanmış bir aydınlatma sarkabilir! Tamamen göze hitap edene odaklanan Contemporary Dekorasyon Stilinde aydınlatma tasarımlarının ne kadar önemli olabileceğini tahmin edilebilirsiniz. Kısaca, ahşabın, metalin, camın, plastiğin ve kumaşın sınırları zorlayacak biçimlere dönüştürülerek yaşam alanınıza tepeden ve merkezden hükmedebilecek estetiğe kavuşturulduğunu kabul etmek ve bu tarzda bir ev yaratmak için aydınlatmalara gereken önemi göstermek gerek.

Bou Art & Design Ironman Raf Ünitesi https://www.cosalindo.com/ironman-raf-unitesi

Contemporary Dekorasyon anlayışı, Modern ve Postmodern’den izler taşısa da 1970’lerde ortaya çıkmış ve Art-Deco, Yapıbozum ve fütürizm gibi akımların etkileriyle beslenmiş bir anlayış. Dekorasyon stilleri içerisindeki en genç kodlara sahip Contemporary aynı zamanda sürdürülebilirliğin göz önünde tutulduğu bir tarz tercihi. Sadece pamuk ve bambu değil, diğer materyallerin de sürdürülebilir ya da farklı biçimlerde yeniden kullanılabilir olması bu anlayışın önemli ayaklarından biri olarak kabul ediliyor. Öte yandan birbirinden çok farklı dekorasyon stillerinden çalıp kendi potasında harmanlayan, ille de büyük, sıra dışı ve tezat diyen Contemporary Dekorasyon Stili, tam da farkını ortaya koymayı seven ve dış görünüşe önem verenlerin aradığı stil kodu!

Cosalindo.com'da bulabileceğiniz çağdaş tasarımlar ile ev dekorasyon stilinizi baştan yaratabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar