TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

20.02.2018

STİLİNİ BELİRLE: COUNTRY – KIR YAŞAMININ COŞKUSU

Dünyada, ama özellikle ülkemizde son yılların kuşkusuz en popüler dekorasyon stili Country oldu. Bunda bir Akdeniz ülkesi olarak kabul gören coğrafyamızın romantik, coşkulu ve rahatına düşkün insanlarının çoğunlukta olmasının payı büyüktür diye düşünüyorum ve tabii 90’lı yıllarda bu dekorasyon stilini evlerimize sokan Amerikan yapımı filmlerin tartışılmaz bir yeri olmalı! Bir noktada büyük çoğunluğumuz Country yaşam anlayışının o, ferah ve aydınlık, çiçekli, kullanışlı, sağlam ve duygulara hitap eden tarzına ruhen bağlıyız, fakat bir şeyin çok yaygın olması hatalı kullanımına da zemin hazırlayabilir.

Country dekorasyon stili, kodlarının kötü kullanımıyla göz yorup zevksiz bir dekorasyon örneği oluşturma potansiyeli de taşıyabilir. Bu yüzden, hepimizin aklını başından alan muhteşem bir kır evine giden yolları dikkatlice inceleyeceğiz.

Her şeyden önce üç popüler ve farklı Country anlayışı olduğunu bilmek ve birbirinden ayırt edebilmekle başlamak iyi olabilir. İngiliz Cottage’larından doğan bir tarz, Fransa Provence’lerinin lavanta kokulu evleri ve Amerika’da kendi usulünü bulmuş bir diğer country dekorasyon stili.

Loominology Morocco Zikzak Desenli Halı https://www.cosalindo.com/morocco-zikzak-desenli-hali

Country’i evlerimize sokan 90’lar filmlerinin başrolünde en çok Meg Ryan’ı gördük. O yüzden unutulmaz Mesajınız Var filmindeki Kathleen Kelly karakterinin evi, kusursuz bir Country dekorasyon örneğiydi! Çiçekli pamuk kumaştan yumuşacık kanepesi, hasırdan koltuğu, ahşap çalışma masası ve yatak odasındaki eskitilmiş pastel yeşil çizgileri olan krem şifonyeri… Şu an filmi yeniden izlemek için büyük bir arzu duymayan var mı?! Duvarlardaki tabloların, o güzel ve klasik tek renk çerçevelerini de unutmamak lazım ve her köşe başını tutmuş, zarif, sade abajurları. Tom Hanks’in oynadığı Joe Fox’un Country döşenmiş evinde de hatırlanmaya değer, oldukça uzun boylu, koyu ahşaptan bir saat arz-ı endam ediyordu. Amerikan country dekorasyon biçeminde koyu renk ahşap daha fazla görülür ve Amerikan halkları tarihine ait, nesil nesile aktarılmış ya da en azından öyle bir havaya sahip dekoratif parçalar da öyle. Çiçekli, damalı, çizgili kumaşlar, dış mekâna ait gibi duran hasır koltuklar, keten sıkça başvurulan tekstil ve malzemelerdir, ama deri de hayvancılığın önemli olduğu bu coğrafya da çokça kullanılan bir unsur olarak yerini daima korur. Sıcak, rahat ve evinizi çok özlemenize neden olacak bir ‘yuva’ duygusunu taşır. Şehir yaşamına dair hikâyesiyle bu filmde yer almasa da genellikle koyu ya da açık ahşap zemin ve ahşap tavan ile buna uygun planlanmış şömineler Amerikan kır yaşamının tipik özelliklerini yansıtır.

Nil Ata Interiors Sac Ayaklı Abajur https://www.cosalindo.com/sac-ayakli-abajur

Öte yandan Güney Fransa country tarzı, üzüm ve lavanta bahçelerine açılan, çiftçi Provence’lıların yaşam geleneklerinden beslenir, yine 1995 yapımı Meg Ryan’lı Fransız Öpücüğü filmine dönüp Kevin Kline’ın oynadığı Luc’un Güney Fransa’daki üzüm bağları işleten ailesinin evini anımsamak harika ipuçları verebilir. Çam ormanlarının eteğinde, yeşilin ve toprağın hâkim olduğu avlusuyla bu çiftlik evi, tipik Provence evlerinin tüm özelliklerini taşır. Yüksek tavanları, uzun ve kanatlı Fransız pencereleri, krem ve pastel tonlarında şarap kokan duvarlarıyla bu evlerde keten ve pamuklu tekstillerden perdeler, koltuklar, örtüler vardır. Ferforjenin yatak başı ya da merdiven korkulukları halinde ev içinde de kullanıldığı, yerlerde ahşap kadar seramik karolara da rastlanabilecek, kanatlı perdeleri, kıvrımlı dekoratif parçalarıyla Amerikan usulü bir country anlayışından çok daha romantik dokunuşlara sahip bir dekorasyon stili olarak kabul görür. Çiçekli duvar kağıtları, pastel yeşiller, gök mavileri, lilalar, kavuniçi tonlar Fransız tarzı bir country için nefes gibidir. Damalı, çizgili kumaşlar diğerlerinden daha fazla kullanılır ve sıcak ışığıyla abajurlar bu evlerde de hep yanı başımızda olur, ama çok daha süslü, kıvrımlı gövdelere, büyük başlara sahiptirler ve işlemeli aynalar da harika detaylar oluşturur. Mobilyaların kıvrımlı ayakları, minik ve bol çekmeceleri de dikkat çekicidir. Ahşap, ayaklı büyük saatler ya da dev duvar saatleri burada da önemli bir detaydır, çünkü kalabalık çiftçi aileleri için işlerin ve yemeklerin zamanı herkesin bilmesi, dikkatli olması gereken yaşamsal alışkanlıklar olarak belirir.

Nil Ata Interiors At Formlu Biblo https://www.cosalindo.com/at-formlu-biblo

Nil Ata Interiors Ahşap Camlı Küçük Kum Saati https://www.cosalindo.com/ahsap-camli-kucuk-kum-saati

İngiliz country dekorasyon stilinde ise Fransızların yüksek tavanlı, uzun pencereli ferahlığı yerini, daha küçük pencereli, taştan ve ahşaptan yapılmış daha alçak tavanlı ‘cottage’ evlerin sığınaklı ruh haline bırakır. Çiçekli kumaşların çok daha yoğun kullanıldığı, yeniden koyu renkli ahşabın arttığı, fırfırlı etekli örtülerin ortaya çıktığı bu tarzda; süslemeli duvarlar, gösterişli avizeler, ayaklı ahşap abajurlar göze çarpar. Yine çiçekli büyük tabloların duvarları kapladığı, bol desenli duvar kağıtları önünde detaylarıyla merak uyandıran biblo ve vazoların yer aldığı, yeşil bitkilerin köşeleri tuttuğu, neşeli bir büyükanne evi gibi sıcak battaniyeye sarılıp yağmuru izlemek isteyeceğiniz sıcacık bir yuva hayali. Uçucu pastellerin yerini biraz daha koyulaşan yağ yeşilleri, nehir mavileri, canlı kırmızılar alırken yağmurlu, serin havalara karşı, sıcak hissettirecek her şey ve ekose battaniyeler bu evlerin ayrılmaz parçaları olarak düşünülmeli.

Doğru kodlarla kullanılmazsa zevksiz ve ruhsuz görünebilecek bu zengin dekorasyon geleneğinin tüm tarz ve kodları elinizde, bir evi yuva yapmak için gereken her şeyi yerine yerleştirdikten sonra çiçekli veya damalı kanepenize gömülüp 90’lardan bir Meg Ryan filmi izlemeye ne dersiniz!

Evinizi country tarzda yenilemek istiyor ya da country stilinde düzenlediğiniz evinize yepyeni detaylar eklemek istiyorsanız Cosalindo.com'da country kategorisinde yer alan tasarım ürünleri inceleyebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar