TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

23.03.2018

STİLİNİ BELİRLE: DEĞİŞEN RETRO ALIŞKANLIKLAR

AKIŞKAN BİR TREND

Yakın geçmişe ait alışkanlıklar ve trendleri işaret eden ve içinde bulunduğumuz zamandan bir 15-25 yıl öncesini yeniden ele almayı dile getiriyor Retro kelimesi. Bu tanıma göre 2020’ye dayandığımız şu günlerde Retro bir ev en iyi ihtimalle 90’lar sonu ve 2000’ler başını yansıtması gerekirdi, ancak zihnimizdeki yeri hâlâ 50’ler ve 80’ler arasındaki tarzı hatırlatıyor. Retro dekorasyon stilini kelime anlamıyla değil de hayatımızda yer ettiği içerikle değerlendirmek daha garantili bir yaklaşım olsa da zamansal değerlendirme 50’li ve 60’lı yılların artık yavaş yavaş ‘vintage’ olarak ele alınmasını gerektiriyor. Bu nedenle yazıda retro mobilyalar ve dekorasyon tarzına 90’lar ve 2000’leri de dahil edeceğiz. 

Som Interior Siyah Deri Kapitone Berlin Koltuk https://www.cosalindo.com/siyah-deri-kapitone-berlin-koltuk

Alıştığımız anlamdaki retro dekorasyon stilinde; morumsu ve avokado yeşili tekstiller, hardal sarısı, bordo ve koyu renklerin hakimiyeti, geometrik çizgiler, duvar kağıtları, alçak koltuklar, ahşap kolçaklar ve ilk tüplü televizyonların bize hatırlattığı tüm o hatıralar yer alır; güneş imgeli metal çerçeveli saat ve geometrik aynalar da cabası. Bir döneme damga vurmuş bu stil, 2000’lerin başında retro denildiğinde ilk aklımıza gelen, boru paçalı, Ray-Ban gözlüklü, bonus saçlı babalarımızın tamamlayabileceği bir resimdi ya da kabartılmış saçları, kısa elbiseleri, parlak makyaj ve uzun kolyeleriyle annelerimizin! Şimdi bile o dönem stilini hatırlatmak için doğru kelime retro olabilir, çünkü zihnimizde özdeşleşen tanım bu ve tabii bunda hiçbir sıkıntı yok. Yine de bugüne dair bir retro planı yapacaksak 90’lar ve 2000’lere bakmakta fayda var. Zira bir motto olarak unutulmaması için şu cümleyi ara not olarak buraya bırakma nedenim de durumu daha net anlaşılır kılmak: “25 yıl kadar eskiyse retro, 40 yıldan daha eskiyse vintage, ama 100 yıl eskiyse antikadır.”

Hamm Plus Caddebostan Ev https://www.cosalindo.com/hamm-plus-caddebostan-ev

90’lı yıllar country tarzı ev dekorasyonunun zirveye tırmandığı dönemdi. Country hakkındaki blog yazımda bahsettiğim 90’lı yılların Hollywood filmlerinde gördüğümüz tüm o şahane evler Amerikan ve Fransız Country stilinin harika örneklerini önümüze sermişti. Şimdilerde Retro bir hareket 90’ların en popüler tarzı olan country’e dönmek üzerine kurgulanabilir. Bu da floral ya da dama desenli koltuk ve perdeler, berjerler, masif ve açık renkli mobilyalar, abajurlar, kıvrımlı ve oymalı dolaplar, masalar demek oluyor. Her zaman sıcak bir yuva duygusu veren, huzurla eş anlamlı bu tarz kalabalık ailelerin, çocukların en sevdiği stil olarak baş ucumuzda, etkisini yitirmeyen bir seçenek olarak bekliyor.

Escape From Sofa 67/2 Ofis https://www.cosalindo.com/67-2-ofis

Öte yandan 2000’ler urban stilinin kabul gördüğü yıllardı. Bu dönemde önce binalar ve kurumsal mimari örnekler biçim değiştirip çelik konstrüksiyonlu, çıplak beton ve tuğla örgülü bir hâl aldı. Bu çağdaş yorum evlerin içini de kısa zamanda etkiledi. Metal, keskin ve sade hatlı kitaplıklar, boyanmamış ateş tuğladan duvarlar, beton görünümlü duvarlar önünde siyah, gri, beyaz gibi renklerde çoğunlukla deri koltuklar belirdi. Tepeden sarkan endüstriyel aydınlatmalar, çağdaş tabloları anımsatan halılar ve jaluziler ortaya çıktı, metal yapı üzerine kadife, deri gibi kumaşlardan sandalye ve koltuk örnekleri çoğaldı. Özellikle halı tasarımlarının oldukça değiştiği bu dönem yerlere birer sanat mecrası olarak bakmamıza neden oldu bile denebilir.

Hamm Kalender Gri Koltuk https://www.cosalindo.com/kalender-gri-koltuk

Soto - Lab Pizza II Forno https://www.cosalindo.com/pizza-il-forno

Haliyle artık retro dediğimizde 90’ların country sıcaklığıyla, milenyuma giriş yıllarının bireysel ve mesafeli urban tarzı akla en yatkın olan tarzlar, ikisinin de kendine has ve çok etkileyici bir şıklığı olduğunu teslim etmek gerek. Karar vermeniz gereken bireysel bir özgürlük alanı mı yoksa aile neşesini mi aradığınıza karar vermek, gerisi sadece RETRO!

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar