TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

22.02.2018

STİLİNİ BELİRLE: EKLEKTİK AHENK

En İyilerin Buluşması

Farklılıkları seven, zıtlıklara uyum sağlayabilen çağdaş dünyanın özgür insanları için belli bir kalıba sığmaya çalışmak zor olabilir. Bu nedenle, rutine ya da alışılmışa yeni çözümler üreten bir tarz olan eklektik, önünüzde sınırsız bir seçenekler denizi olarak sonsuz ihtimallere doğru uzanır; zira eklektik temel anlamıyla, her sistemin sunduğunun en iyisini almak ve aldıklarınızı bir arada yeni bir şey olarak sunmak, diye düşünülebilir. Yani en iyilerin bir araya geldiği ‘rüya takım’ desek pek abartmış olmayız, ama elbette bu yalnızca doğru teknikler ve çok iyi bir estetik bakış açısıyla mümkün hâle gelebilir. Aksi takdirde bir araya gelen tüm güzel parçalar bir keşmekeşten, uyumsuz ve huzursuz edici bir orkestra müziğinden ibaret olur.

Eklektik dekorasyon stili, klasikle fütüristin, endüstriyelle bohemin, tropikalle İskandinav’ın bir araya gelebileceği; uyumsuz renklerin ve dokuların harmoniyle birleşebileceği beklenmedik sürprizlerle doludur. Kullanabileceğiniz dekoratif eşyalar ve tablolara yer açmak, farklı tarzlardaki eşyalarınızı belirgin kılmak için mümkün olduğunca sade bir fon işinize yaracaktır, bu yüzden açık renk ya da renkli olsa dahi tek renkte boyanmış duvarlar çok daha uygun olur. Zeminde daha cesur davranabilir mermer, belki karo kullanabilir ya da tümüyle duvardan duvara tek renk halıyla kaplayabilirsiniz.

Deri kaplamalı, ahşap oymalı bir berjerin karşısına sıradan geniş bir üçlü İskandinav koltuk yerleştirip, köşeye sıra dışı tarzıyla, son derece ilgi çekici çağdaş bir sehpa bırakabilir, bir duvara altın varaklı bir romantik dönem tablosu asıp başka bir duvarı devasa bir çağdaş sanat eserine emanet ederek zıtlıklardan beslenen bir oturma odası yaratabilirsiniz; geometrik ve altın sarısı çizgiler taşıyan art deco bir orta sehpa ve köşelerden birinde aynı tarzda bir lambaderi kullanarak umulmadık bir şıklık yakalamanız mümkün.

Renkli perdeler, tropikal desenler kullanıp fütüristik tarzla da birleştirebilir; saydam plastik sandalyeler, oval lake sehpaların yer aldığı bir oturma alanı planlayabilirsiniz ya da Retro bir şifonyerin, oymalı klasik dönem bir sallanan sandalyenin yer aldığı yatak odanızda demir başlıklı vintage bir yatakla uyum bulabilirsiniz. Ayrıca banyodan salona ve yatak odalarına dek sınırsız bir çerçeve kullanım zenginliğiniz olduğunu hatırlatmak istiyorum, aynalar ve tablolarda klasikten çağdaşa ve vintage’a uzanan tüm tarzların etkisine girmeye hakkınız var. Aynı durum mutfak ve banyo dolapları için de geçerli; kıvrımlı, geometrik ya da Retro; tabii hangi çizgide karar kılıp, hangi tarzla birleştirebileceğinizi iyi seçmeniz kaydıyla.

Yemek odalarında sıklıkla başvurulan bir diğer uygulama da masanın malzeme ve rengiyle bağdaşmasa da ona uyan; her biri bir diğerinden farklı, sıklıkla endüstriyel, tasarım ürünü sandalyelerin kullanılması. Tavanlardan sarkan aydınlatmalar herhangi bir tarzın olağan dışı bir örneği olabilir, belki gramafon hunisinden, hasırdan, şişelerden ya da kristallerden bir avize ya da köşede palmiyeden bir lambader ilgi çekici bir hava yaratacaktır. Aydınlatmalara ilgi duymuyorsanız, tekstillere ve mobilyalara odaklanabilir; art nouveau’nun kıvrımlı desenleriyle Retro mobilyaları birleştirebilirsiniz. Sayısız ihtimalin bulunduğu eklektik tarz içinde, gökteki yıldızlar kadar seçeneğiniz olduğuna emin olun, fakat bu sonsuz karteladan seçim yaparken çok dikkatli ve kendinize hâkim davranmanız gerekiyor.

Zengin, ahenkli ve tümüyle kendi kişiliğinizi yansıtacak eklektik bir yaşam alanı kurmak için derin bir nefes alın, geçmişle geleceği, soğukla sıcağı, kibirliyle naifi bir arada hayal edin ve adım adım en iyileri bir araya getirin!

Cosalindo.com'dan seçeceğiniz tasarım ürünler ile kendi eklektik stilinizi oluşturabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar