TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

20.03.2018

STİLİNİ BELİRLE: EVDE ENDÜSTRİ DEVRİMİ

İMALATTAN HAYATA

Sanayi devrimiyle kentlerde; ekonomik, sosyo-kültürel ve biçimsel bir sıçrama yaşandı. Fabrikaların yüksek tuğla duvarları, ulaşılmaz tavanları, her yerden geçen boruları ve dişlileri üretim alanlarının ihtiyacı olacak şekilde çıplak, basit ve işlevsel planlanmıştı. Teknolojinin ilerlemesiyle mekanik devrim yerini elektronik olana bıraktı ve eski fabrikalar, imalat alanları terk edildi. Onlar, daha steril ortamlara taşınırken geride kalan binalar da yaşam ve çalışma alanlarına dönüştürülmeye başlandı. Türkiye’de buna en büyük örnek ise, uzun yıllar terk edilmiş hâlde bekleyen eski Silahtarağa Elektrik Santrali’nin İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin bir kampüsü olması. Enerji Müzesi, restoranları, kantini ve derslikleriyle okul tümüyle endüstriyel tarzı yansıtıyor.

Elden çıkmış depoların eve dönüştürüldüğü örneklerde endüstriyel dekorasyon stilini uygulamak çok daha kolay, nitekim yüksek bir tavan, ortada borular, bölünmüş metal çerçeveli büyük camlar, ateş tuğladan duvarlar ve çıplak beton bulmak mümkün; ancak bir apartman dairesinde yaşıyorsanız bu atmosferi yaratmak için bir parça daha çaba harcamak gerekebilir.

I-AM İstanbul - Scarpetta - Artisan Pasta https://www.cosalindo.com/scarpetta-artisan-pasta

I-AM İstanbul - Scarpetta - Artisan Pasta https://www.cosalindo.com/scarpetta-artisan-pasta

Uzun ahşap tablalı ve çelik ayaklı bir yemek masasının etrafına yüksek ayaklı, metal ve minimal sandalyeler koyarak işe başlayabilirsiniz. Sandalyeleriniz takım olmak zorunda da değil. Kırmızı, mavi ya da yeşil otomobil boyasıyla boyanmış olmalarında hiçbir sorun yok. Boyanmamış çıplak duvarlarınız biraz iç karartıcı olacağı için bolca aydınlatma kullanmak iyi olur. Su vanalarından yapılmış, halatlarla düğümlenmiş fabrika ampullerinin kullanıldığı sarkıtma aydınlatmalar, metal lambaderler işinizi görür. Kadife, saten gibi kumaşları unutun. Desenler de söz konusu değil. Bunlar yerine deri, keten, çuval bezi ya da pamuklu kumaş kullanabilirsiniz. Kıvrımlı eşyalar yerine minimal olanlara yönelin. Ahşabın ve eşyaların rengini krom, antrasit, monokrom, metalik, siyah, gri ve kahve tonlarında tutun. Fazla renksiz kalmamak için tuğla duvarları beyaza boyamak, kırmızıya boyanmış metal bir televizyon dolabı almak, koltuğun derisini koyu yeşil kullanmak ve sarkıttığınız metal aydınlatmaları sarı otomobil boyasıyla renklendirmek de seçenekler içinde.

Parlaq Interiors | Corner Siyah Prizmatik Vitrin Avize https://www.cosalindo.com/corner-siyah-prizmatik-vitrin-avize

Escape From Sofa - 67/2 Ofis https://www.cosalindo.com/67-2-ofis

Bakır İstanbul | Bakır Kaktüs Masa Lambası https://www.cosalindo.com/bakir-kaktus-masa-lambasi

Metal ayaklı, kare bir orta sehpanın tablasını cam ya da boyanıp eskitilmiş ahşaptan oluşturabilirsiniz. Kitaplığınız da metal konstrüksiyondan, sunta raflı ve duvara monte edilebilir şekilde tasarlanabilir. Ayrıca eski tip dikdörtgen fayanslarla bir duvarı kaplayabilir, tabak-çanak yerleştirmek için önüne metal bir tel dolap koyabilirsiniz.

Deka İç Mimarlık ve İnşaat - Arnavutköy Dubleks Ev https://www.cosalindo.com/arnavutkoy-dubleks-ev

Barrier Studio | Weld Masa Lambası https://www.cosalindo.com/weld-masa-lambasi

Daha maskulen bir tavra sahip olan endüstriyel dekorasyon stili, yalnız yaşayanların ya da küçük çocuklara sahip olmayan ailelerin seçimi olmaya daha yatkın. Vintage parçaları da dekore etme konusunda rahatlıkla kullanabilirseniz, elbette ortama uyum sağlayabiliyorlarsa, zira çiçekli bir parça pek de yakışmayacaktır. Ancak eski bir dikiş makinesinden duvar önü sehpası yapabilir, eski tip bir tartı veya Retro bir bisikleti bir köşede değerlendirebilirsiniz. Muslukları ise hatırladığınız en demode olanlardan seçmenizi öneririm. Banyo ve mutfakta da istediğiniz renkte eski model fayanslardan kullanmanız mümkün, tezgahı da paslanmaz çelikten kurgulasanız iyi olabilir; bir fabrikanın mutfağında baş aşçı olduğunuzu hayal ederek tasarlarsanız en iyi sonuca ulaşabilirsiniz!

She Mimarlık - PPR İstanbul https://www.cosalindo.com/ppr-istanbul-seyrantepe

Daedalus Furniture | Heel Kırmızı Sandalye https://www.cosalindo.com/heel-kirmizi-sandalye

Loft evlerin sayısındaki artışla loft ev dekorasyonu hakkında da farklı uygulamalara rastlıyoruz. Loft evlerde en çok tercih edilen dekorasyon stili loft evlerin dokusuna en çok uyan endüstriyel. Soğuk arka planına rağmen doğru seçimlerle, özgür ve güvende hissedebileceğiniz bir dekorasyon tarzı olan endüstriyel için ufak bir devrim yapmaya hazır olun. 

Cosalindo.com'dan endüstriyel tasarımlar konusunda yepyeni fikirler edinebilir, en güzel ürünleri keşfedebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar