TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

13.02.2018

STİLİNİ BELİRLE: FÜTÜRİZMİ BAŞLATMAK

Geleceği bugünden başlatın!

Filozof Louis Althusser “Gelecek Uzun Sürer” adını kitabına verirken tabii ki dekorasyon stillerinden ve hatta yarının dünyasıyla ilgili şeylerden söz etmiyordu, derdi bambaşkaydı; ama cümlesi bence fütürizm için en uygun slogan olabilirdi! Zira fütürizm tam da geleceğin uzun sürdüğü bir akımın tanımı. 1900’lerin başında İtalya’da doğan akım, yeni gelişen teknolojiyle coşku bularak var olan tüm algı ve kuralları yıkıp yeni biçimler peşinde koşan agresif bir edebiyat hareketiydi. O zaman yeni olanlar bugün eskidiği ve her geçen kuşakta geleceğin tanımı farklılaştığı için fütüristik dekorasyon algısı da hiç durmadan yenilendi.

Bugünkü fütüristik dekorasyon anlayışı akıllı evlerin, hatta ev yardımcısı robotların varlığıyla ivme kazanıyor. İçine doğduğumuz telaş çağında kim mutfağında yemek yapan, hafızası tariflerle dolu bir robot istemez ki! Diğer yandan bir yaşam alanı olarak fütüristik bakışla tasarlanan evler Steven Spielberg filmlerinden bile daha göz alıcı artık, dolayısıyla katları açılmış bir origami gibi keskin, kıvrık hatları olan, kübik ya da diagonal çizgilerden oluşan mobilyaların hâkim olduğu; renk sevmeyen bir ev hayal edebilirsiniz bu stilde. Başka bir gezegenden gelmiş gibi duran avizeler, duvarları veya merdivenleri aydınlatan neon ışıklandırmalar Star Wars’un bir sonraki setindeymişsiniz gibi hissetmenize bile neden olabilir.

Fütüristik dekorasyon stilinde siyah, beyaz, gümüş ve diğer ana renkler hâkimdir. Mermerin, lakenin ve camdan çözümlerin yaygın olarak kullanıldığı bu tarz; desenlere çok açık bir alan olmadığı gibi sıcak ışıklandırmalarla da uyumsuz ve mesafeli bir ruha sahiptir. Sentetik olanla kardeş olan bu stilde hasırlara değil plastik malzemeden çalışılmış çok sayıda parçaya kucak açmanız gerekir.  Uzun süre içinde yaşayacağınız bu tarz bir evi dekore ederken stilin akılcı yanları kadar huzursuz ve yalnız hissettirebilecek taraflarını da dikkate alarak iyi hissedebileceğiniz sınırları aşmamaya gayret göstermek fena olmaz. Bu nedenle bitkilerden, camdan ve geniş pencerelerden yardım almak bir çözüm olarak düşünülebilir. Desenlere açık olmasa da sıra dışı ve özgün kıvrımlara açık olan fütüristik bir evde, sandalyeleri ve koltukları bunu dikkate alarak seçebilirsiniz. Endüstriyelin ötesinde bir tavrı olan fütürizmi doğru uygulamak ve ona uyum sağlamak bir parça zor da olsa çağın çok ötesinde bir yaşamı deneyimlemek demek aynı zamanda.

Evini fütüristik tarzda döşemeyi düşünenler için 30 Mart’ta vizyona girecek olan yine Spielberg’in yönettiği Başlat filmi iyi bir gösteri olabilir. Kim bilir, filmin sahneleri belki meraklılarına sıra dışı fütüristik dekorasyon fikirleri verir!

1. Saken Art of Glass - Planet Unknown Masa Lambası | 2. Saken Art of Glass - Yoyo Flat Yan Sehpa 

Fütüristik dekorasyon özellikle loft evlerin sayısındaki artışla birlikte daha çok ilgi görmeye başladı. Daha fazla fütüristik tasarım için Cosalindo.com'u ziyaret edebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar