TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

27.03.2018

STİLİNİ BELİRLE: KLASİKLER ÇAĞI

ARİSTOKRATLARIN ZEVKİ

Çarların ve Aristokratların Rusya’sı, gücün ve görkemin zirve noktası… 17. ve 19. Yüzyıl Klasisizmin Çarlık Rusya’sından Avrupa’ya yayıldığı Birinci Dünya Savaşı öncesindeki en parlak dönemdi. Her şeyin büyük ve muhteşem olduğu bir dönem; edebiyatın, resmin, mimarinin ve elbette dekorasyonun.

Altın varaklar, oymalar, yüksek tavanlardaki süslemeler, ipekliler, satenler, goblenler, kadifeler... Sütunlar ve en özel mermerler! St. Petersburg’daki binalar ve Versailles Sarayı, herhalde klasisizmi anlamak için en sağlam örnekleri teşkil ediyor. Bir malikâne ya da saray yavrusunda yaşamıyorsanız klasik dekorasyon stili fazlaca iddialı gelebilir, ancak son dönemde artan ihtişam duygusu altın varakları, oymalı mobilyaları, tavan süslemelerini, sütunları yeniden hayata döndürdü; klasisizmi tüm görkemiyle kullanmaya çalışan çok sayıda insan var, ancak ince bir zevkle uygulanmamışsa bu tarz bir görgüsüzlük bayrağı olarak dalgalanabilir. Klasisizm nihayetinde en az üç, handiyse 5 yüzyıl öncesine ait Barokla anılabilecek bir tarz, dolayısıyla eğer çağa biraz olsun uyum sağlayamazsa gözü ve gönlü fazlasıyla yorabilir. Öte yandan bir apartman dairesine uyarlama konusunda Modern Klasik denilen ve modern tarzla kaynaştırılarak uygulayabileceğiniz bir klasik stil de söz konusu. Yine de odak noktamızda klasik dekorasyon tarzını tutarak devam edelim.

Bretz | Ö. Bilge Evi https://www.cosalindo.com/o-bilge-ev

Bretz | Ö. Bilge Evi https://www.cosalindo.com/o-bilge-ev

Bordo, dore, kırmızı, yeşil, koyu ahşap, monokrom gibi renkleri seven klasisizmde morlar ve turuncular da boy gösterebilir. Ayrıca döneme ait belli desenler sıkça kullanılır. Duvar kağıtlarının ve kaplamaların da oldukça yaygın olduğu stilde, tavanlarınız için göz alıcı bazı planlamalar yapsanız iyi olur.

Bretz | Desenli Saten Koltuk https://www.cosalindo.com/desenli-saten-koltuk

Bretz | Ö. Bilge Evi https://www.cosalindo.com/o-bilge-ev

Bretz | Ö. Bilge Evi https://www.cosalindo.com/o-bilge-ev

Perdelerin; koyu renkleri, ağır kumaşları, damasko desenleri, boncuk saçakları, braçolları, drapeleri ve volanlarıyla adeta “Buradayım!” diye seslendiği Klasik bir evde, ahşap döşemeli yerler ve desenli büyük halılar öne çıkar. Ayrıca mermer ve ferforje kullanımı da yaygındır. Şayet geniş bir dubleks eviniz varsa korkuluklar için ferforje, antre için mermer bir giriş ve sütunlar planlayabilirsiniz.

Canto 21 | Alsit Villası https://www.cosalindo.com/alsit-villasi

Aydınlatmalar için kristal ve altın renge boyanmış kollu avizeler neredeyse demirbaş sayılır. Avizeler konusunda cesur olun, klasisizmin en büyük temsilcisi bugünlere dek varlığını sürdüren görkemli avizelerdir.

Bretz | Ö. Bilge Evi https://www.cosalindo.com/o-bilge-ev

Geleneksel desenleri olan büyük bir halının üzerine koyu ahşap, heybetli, dikdörtgen bir yemek masası yerleştirip, geniş ve aynı ahşaptan sandalyelerinizi altın işlemeli bordo saten ya da çiçekli goblenle kaplayabilirsiniz.

Loominology Halı Modelleri>> https://www.cosalindo.com/

Oymaları, kıvrımları ve altın varaklarıyla krem bir büfeyi damasko desenli dore-bej kâğıt kaplı duvarınızın önüne yerleştirebilir, benzer bir orta sehpayı uygun bir halının üzerinde servise açıp, kadife kaplı, hacimli koltuklarınızda misafirlerinizi ağırlayabilirsiniz. Koltuklara saten kumaşlı, düğmeli yuvarlak yastıklar bırakmayı unutmayın. Büfeye Grek veya Roman ruhu taşıyan bir büst koyabilir ve antika süs eşyalarınızı, gümüşlerinizi ya da büyük annenizden kalma tabaklarınızı köşedeki varaklı krem gümüşlükte sergileyebilirsiniz. Klasik dönem portre tabloları da müthiş bir hava katacaktır.

Tes Mimarlık | No Suadiye Ev Projesi https://www.cosalindo.com/no-suadiye-ev-projesi

Klasik dönem; hızlı hayatlardan, yoğun iş temposundan azade, hizmet edeni bol aristokratların dönemiydi. Hatırlamakta fayda olacağı üzere onlara zorlu şartlar altında hizmet eden köylü ve işçiler Rusya’nın kaderini değiştirmişti. Aristokrat gibi yaşamak ve hissetmek için ideal olan bu tarz, günümüz dünyasının hızlı çalışma temposundaki modern köleler olan bizlere ironik gelebilir. Yine de mavi kan taşıyorsanız, eviniz neden bu tarzda olmasın?

Cosalindo.com'da klasik dekorasyon projelerini inceleyebilir, klasik mobilya ve aksesuarları keşfedebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar