TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

09.02.2018

STİLİNİ BELİRLE: KORUNAKLI RUSTİK EVLER

Dayanıklı ve Sıcak Bir Yuva

Detaylardan azade, dayanıklı, ağır ve tümüyle korunaklı bir yuva için ruhunu ormandan alan rustik dekorasyon, bahçeli veya doğaya yakın geniş evler için harika bir seçim. Ağaç işçiliğini evin her alanında kullanabileceğiniz, taştan duvarlar ya da zeminlere sahip bir evde, deriyi ve kürkleri kaplama kumaşlarının ve tekstillerin yerine koyabilirsiniz.

Rustik tarz, en eski dekorasyon anlayışlarından biri sayılabilir. Kuzey Amerika kırsalına yerleşen Avrupalı aristokratların bir anlamda işgal ettikleri Kızılderili topraklarında yaşarken inşa ettikleri çiftlik evlerinde de Avusturya ve İsviçre Alplerindeki Chalet denilen dağ evlerinin yapımında da taşlar ve ormanlardan kesilen ağaçlar kullanılıyordu. Tabii avcılıktan ve hayvancılık faaliyetlerinden edinilen deriler ve çeşitli kürkler de evin döşenmesinde, sıcak tutulmasında önemli bir yere sahip. Elbette bu zorlu Kuzey şartlarında ev sahiplerinin öncelikli amacı estetik değil hayatta kalmak. Bu nedenle rustik ev dekorasyonunda kıvrımlar, detaylı işçilikler, desenler ve göz alıcı renkler yer almaz. Daha kaba hatları olan deri koltuklar, etrafa yayılmış postlar, duvarlara asılı boynuzlar vardır. Her şey kütüklerden oyulmuş ağır, masif mobilyalardan oluşur. İç duvarlar ve tavan ağaçtan yapılırken, yerler ve dış duvarlar çoğunlukla taşlardan oluşur.

Yaşadığımız şehirlerde taş ve ahşap karkaslı bir ev bulma ihtimali rüya olduğu için bir çiftlik evi ya da geniş metrekareli, orman kenarı bir villa için rustik stilde bir dekorasyon fikri daha ideal olabilir. Rustik bir evin olmazsa olmazı şömineler elbette yerini çoktan yeni nesil elektrikli, bio yakıtlı ya da doğalgazlı muadillerine bıraktı, rustik bir hava solumak için bu tarz bir şömineye demirbaş olarak bakmalısınız.

Desenli bir halının üzerine ağaç işi bir orta sehpa koyabilir, deri ya da kadife kaplı koltukların üzerine sıcak battaniyelerle uzanabilirsiniz. Ahşabını özgürce seçebileceğiniz masif masalar ve sandalyelerde yenecek uzun kış yemeklerinin keyfi ise paha biçilemez olacaktır. Ekoseli; kırmızı, yeşil, siyah tekstilleri yatak odanızda ve misafir odalarında kullanabilir, gerçek boynuzlara asla yaklaşmayarak geyik ve ayı imgelerini konu edinen metal bir dekora yahut rustik ruha uygun tablolara duvarlarınızda yer verebilirsiniz. Ağaçtan imal edilen; endüstriyel ampullerin kullanıldığı oldukça popüler aydınlatma tasarımları ise hem tavanda hem de köşelerde kullanılmak üzere kusursuz seçeneklere sahip. Desenden tümüyle yoksun kalmak yerine floral desenli stor perdeler asabilir; desenli kumaşla kaplanmış bir berjer edinebilirsiniz. Ketenleri, yünlüleri, tiftikleri bolca kullanabileceğiniz bu sıcacık ve korunaklı yuva, ormanı özleyen ruhunuzu yatıştırmak için harika bir sığınak olacak.

1. Snoc Home & Garden - Ride Tablo | 2. Barrier Studio - Cannonball Sarkıt 

Rustik tasarımlar ilginizi çekiyorsa, ev dekorasyon stilinizi rustik detaylarla tamamlamak istiyorsanız Cosalindo.com'da yer alan rustik tasarım ürünleri inceleyebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar