TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

10.04.2018

STİLİNİ BELİRLE: MODERNİZM YENİDEN

HER ŞEYİN ORTASINDAKİ STİL

Modern ve Çağdaş (Contemporary) kavramlarının karıştırılması konusuna, Contemporary Dekorasyon Stili yazısında bir girizgâh yapmıştım. Modernin ifade ettiği içerik ile çağdaşın ifade ettikleri birbirinden bir hayli farklı şeyler. Dekorasyonda modernin anlattıkları ise tümüyle kendine has.

Escape From Sofa Khalkedon Evi https://www.cosalindo.com/khalkedon-evi

Dekorasyon ve moda stilleri zamanda zikzak şeklinde ilerleyen bir ritme sahip. Bir görkemli stiller çıkar sahneye bir sadeliğe dem vuranlar; bir patlayan neon renkler bir pasteller ya da nötr olanlar; bir deriler bir ketenler! Modern dekorasyon stili ise 1920 ve 30’lara damga vuran Art Deco’nun ardından çıkageldi. Aranan sükûnet ve sadeliği getiren modern stil, henüz şıklık ve kaliteden ödün vermeye hazır olmayan 20. yüzyıl başı insanlarını sadeleşmiş ve güzel olanla buluşturma niyetindeydi. Minimalizmin ilk ayak sesi veya Art Deco’nun dinginleşmiş hâli olarak düşünebileceğimiz modern dekorasyon stili; düz çizgiler, kaliteli kumaşlar, detaylardan arındırılmış aydınlatma ve dekorları sever. Art Deco’dan geriye geometrik olarak yalnızca kare ve dikdörtgenin kaldığı stilde, bahsi geçen şekiller desen olarak değil, form olarak varlığını sürdürür, yani eşyaların ve bizatihi evin şekline yansır.

Esra Kazmirci Mimarlık Maritza Konakları İstinye Ev https://www.cosalindo.com/maritza-konaklari-istinye-ev

Aynalar ve dekoratif eşyaların hâlâ baskın varlığını sürdürdüğü modern dekorasyonda, aynaların oval veya detaylandırılmış çerçeveleri yerini tek renk, kare ya da dikdörtgen çerçevelere bırakır. Dekoratif parçalar stil sahibi vazolara, etnik izler taşıyan ahşap objelere dönüşür, duvarlarda ise izlenimcilerin ve Dadacıların tabloları yerini almaya hazırdır. Açık renk duvarlar ve geniş cam kullanımının çok önemli olduğu bu stilde, yerlerde koyu ahşap zemin ya da büyük açık renk halılar kullanılabilir, hatta doğru uygulamalarla yerde pastel renklerde halılar kullanmak da mümkün olabilir. Minimaldeki saf sadeliği modernde aramak boşa olacaktır, modernin sadeliği yalnızca görkemden arınmış bir formdadır ve zengin bir zevki yansıtır.

BOU Interior & Architecture | MİŞ Beykoz Evi Projesi https://www.cosalindo.com/mls-beykoz-evi

Studio Fav | Tria Dresuar https://www.cosalindo.com/tria-dresuar

Modern bir evde, deri, ahşap ve hasırdan sandalyeleri; hacimli, fakat kıvrımsız koltukları; pamuklu, deri veya keten kumaşları kullanabilirsiniz. Verniklenmiş kiraz ağacından hacimli bir orta sehpayı, beyaza koltuklarla bir araya getirebilir, kocaman yeşil bir bitkiyi bu resme dahil edebilirsiniz, aydınlatmalarınızı ise metal tasarımlardan yana kullanmak iyi bir sonuç yakalamanızı sağlayabilir. Koltukların üzerine koyu yeşil ve lacivert renkte kadife yastıklar koyarak şık bir duruştan ödün vermeden beyazın baskınlığını hafifletmek mümkün. Açık renk duvara rengarenk bir kübist tablo da harika duracaktır.

Gönye Proje Tasarım Pruva34 Projesi https://www.cosalindo.com/pruva34-projesi

Camdan objelerin ve renkli tabloların rahatlıkla kullanılabileceği bu stilde, tavandan sarkan balon aydınlatmalar kullanabilirsiniz, diğer yandan sarkıtma yerine tavan aydınlatmalarının en çok kullanıldığı dekorasyon stili de moderndir. Eğer zemini ve duvarları sade tutacaksanız, koltuk kumaşı tercihlerinizi, yanar-döner kadifeden yana kullanmanızda da pek bir mahsur yok. Deri ve metalin bir arada kullanıldığı koltuk formunda geniş ve alçak sandalyeler de bu stilde kusursuz duracaktır.

Phare Studio | Bubble Çoklu Sarkıt https://www.cosalindo.com/bubble-coklu-sarkit

Siyah mobilyaların da ilk kez kullanıldığı modern tarzda, siyah bir televizyon dolabı, siyah orta sehpanın karşısına siyah kadife bir kanepe koyabilir, gümüş çerçeveli aynayı şömine üzerine asarak, siyah metal şamdanlarda mumlar yakabilirsiniz. Duvarlarınızı beyaz ahşap giydirmeyle kaplayabilir, tekli koltukları belli belirsiz siyah desenli beyaz bir kumaşla kaplatabilirsiniz.

36.// - Opet Fuchs Genel Müdürlük https://www.cosalindo.com/opet-fuchs-genel-mudurluk

Görkemliye mesafeli, ama sadelikten iki basamak yukarıda duran, 20. yüzyıl ortasının bakış açısını taşıyan modern dekorasyon stili, aradığımız dengeyi bulmamıza ve her daim kalabalık buluşmalara hazır, havalı bir ortam yakalamamıza en uygun yardımcı olacaktır.

Cosalindo.com'da iç mimarlar tarafından tamamlanmış modern projeler kendi dekorasyon stiliniz için ilham verebilir. Dilerseniz, modern tasarım ürünler arasından ev dekorasyon stiliniz için uygun parçaları seçebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar