TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

26.04.2018

STİLİNİ BELİRLE: PROVENCE HAVASI

LAVANTA TARLALARINDAN EVLERE

Provence, Güney Fransa’nın dünyaya bir armağanı gibi. Uçsuz bucaksız lavanta tarlaları, üzüm bağları ve çiftlik evleriyle bölgenin hem parfümeride hem gastronomide hem de dekorasyon konusunda tüm dünyaya katkıları neredeyse eşsiz. 

Country dekorasyon stilinde de kodlarını sıklıkla kullandığımız, romantizmin de etkilerini taşıyan, ama doğayla ve iklimle çok daha içli dışlı olan bir tarz Provence dekorasyon anlayışı. Doğal ahşabın, masif mobilyaların, ketenli, pamuklu hafif kumaşların etkisinde uçuş uçuş bir stil. Yüksek pencerelerden sızan ışığı karşılayan çıplak karo zeminler üzerindeki berjerlerde kıvrılıp kitap okumanın tadı hiçbir şeyde yoktur herhalde.

Eski demir bir karyolada, fırfırlı örtüler içinde, açık renk komodinler üzerinde kocaman vazolardan taşan lavanta ya da güllerin kokusuyla uyanmak, Güney Fransa’da bir güne kalkmışız hissi verip içimizi aydınlatırdı muhtemelen. Ayrıca çiçekli duvar kağıtları da böyle yatak odaları için biçilmiş kaftan.

Tes Mimarlık | MÇ Çeşme Ev Projesi https://www.cosalindo.com/mc-cesme-ev-projesi

T&S Interiors | İngiliz Stili Krem Makyaj Masası https://www.cosalindo.com/ingiliz-stili-krem-makyaj-masasi

Zaman, çiftçilikle uğraşan bu coğrafyanın insanları için çok önemlidir, kalabalık ailelerde herkese görevlerini ve neredeyse kutsal kabul edilen yemek saatlerini hatırlatan duvar saatleri ve ayaklı saatlere evinizde yer vermeniz kaçınılmaz olacak. Mobilyalara gelirsek, koltuklarınızı çizgili ve çiçekli koton kumaşlarla kaplayabilir, ferforje ya da ahşap bir orta sehpa kullanabilirsiniz, ayrıca hasır örgüden bir köşe koltuğu da ortama uyum sağlayacaktır. Eski, ceviz bir ahşap sandığı hem sandık işlevi ile hem de üzerine örttüğünüz ketenli örtülerle bir büfe olarak kullananabilir ya da yüksek bir pencerenin altına üzerine pamuklu kumaştan pastel renklerde yastıklar koyabileceğiniz bir oturma sediri kurabilirsiniz, üstelik altını telli bir dolaba çevirmek de serbest! Avizeler konusunda; kristalsiz, fakat kollu olanlardan yana davranabilir, abajurlarla köşeleri aydınlatabilirsiniz.

Tes Mimarlık | MÇ Çeşme Ev Projesi https://www.cosalindo.com/mc-cesme-ev-projesi

Nil Ata Interiors | Yeşil Seramik Küp https://www.cosalindo.com/yesil-seramik-kup

Gastronominin anavatanı olan bölgede, mutfak çok önemli bir alandır. Genelde karo zemin tercih edilen mutfaklar oldukça geniş olur ve tezgâh büyüktür, genelde ailece yemek yenecek bir masa bulunur. Mutfak dolapları mat ve pudra, bebe mavisi, yağ yeşili gibi patine edilerek boyanmış ahşaptan seçilebilir. Ayrıca ayaklı tel dolaplar kullanarak sos, reçel, baharat ve turşu kavanozlarınızı, orada saklayabilirsiniz. Yemek odasında ise beyaz uzun bir masanın etrafına; tahta sırtlık ve oturma tablasıyla demirden eski sandalyeler koyabilir, zarif işlemeleriyle romantik Fransız desenli yemek takımlarınızda misafirlerinize bir Akdeniz ziyafeti çekebilirsiniz.

Tes Mimarlık | MÇ Çeşme Ev Projesi https://www.cosalindo.com/mc-cesme-ev-projesi

Öney | Silindir Şapkalı Masif Abajur https://www.cosalindo.com/silindir-sapkali-masif-abajur

Özetle, mat ve doğal görünümlü mobilyaların ön planda olduğu Provence dekorasyon stilinde, karo ve masif zeminler, taş örgü duvarlar, patine boyalar, halı yerine kilimler, hafif kumaşlar, cibinlikler ve uzun tüller ile ferforje detaylar gerekli olan tüm kodları sağlar. Fransız kır yaşamının saygılı, huzurlu, neşeli detaylarıyla dolu bir ev, içindekiler için yaşam sevinci kaynağı olacaktır.

Provence stilde tasarımlar için Cosalindo.com'u ziyaret edebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar