TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

19.04.2018

STİLİNİ BELİRLE: ROMANTİZMİN DORUĞUNDA

TÜLLER ARASINDA BİR RÜYA

18. yüzyıl İngiliz tarzından beslenen romantik dekorasyon stili; floral ve damask desenler, pastel renkler, narin kıvrımlar ve hafif kumaşlarla anılır. Su yeşili, bebek mavisi, pudra, bej, beyaz, krem renklerinin mobilya ve kumaşlarda sıklıkla kullanıldığı stilde, çiçekler her şey demektir.

Goblin, ipek, keten, koton, jakar gibi kumaşlar kullanılabilir, polyester kumaştan çiçekli yatak örtüleri ise sıklıkla karşımıza çıkabilir. Tropik stilden sonra cibinliklerin en sık kullanıldığı bu tarz yatak odalarında kendinizi huzurlu ve sevgi dolu bir ortam yaratmak için gerekli tüm kodlara sahiptir. Zarif kelimesinin en doğru adresi olan romantik dekorasyon tarzındaki bir yatak odasında oymalı ya da kıvrımlı kenarlarıyla beyaz, bej ya da eskitilmiş görünümlü açık renk bir dolap ve şifonyer muhteşem bir estetik yaratacaktır.

Pekmez + Boz | Be Taksim Çocuk Odası https://www.cosalindo.com/be-taksim-cocuk-odasi

Berjerlerin en çok kullanıldığı iki tarzdan biri country diğeri ise romantik dekorasyon stilidir, berjerlerin yanı sıra ahşap kolçaklı, goblen kaplamalı neo-viktoryan koltuklar da hayli popülerdir. Fırfırlı, çiçekli, uçuk renklerde abajur başlıkları da köşe aydınlatmalarına bayılan, yumuşak ışığı seven stilin önemli adımlarından biridir. Tepeden sarkan zarif avizeler de şık bir görüntü oluşturur. Ayrıca apliklerle de soft bir aydınlatma sağlanabilir.

Accract | Orkide Detaylı Büyük Mum https://www.cosalindo.com/orkide-detayli-buyuk-mum

İncecik beyaz tüllerin, çiçek desenli fon perdelerin; masaları ve sehpaları örten zarif dantellerin iç açıcı bir ruh hali verdiği salonunuzda taze çiçeklerle dolu vazolar bulundurabilir, zarif şamdanlar ve büyük mumlar kullanabilir, birbirinden güzel, açık renkli çerçevelerde ise en güzel anılarınızı saklayıp, vintage bir büfenin üzerinde sergileyebilirsiniz. Su yeşili damask desenli jakar kumaşla kaplı geniş bir pufu hem salonda hem yatak odalarında kullanmanız mümkün.

Pekmez + Boz | Be Taksim Çocuk Odası https://www.cosalindo.com/be-taksim-cocuk-odasi

Koyu renk ahşap kullanmak kuralları ihlâl etmek anlamına gelmez, ince detaylı ahşap işçliğiyle taçlanmış bir kitaplık, büfe, yatak başlığı ve koyu renk mermerden şömine kaplaması da tercih edilebilir. Bu durumda, beyazın yerine koyu bej duvarlar, desensiz ince taba rengi jakar perdeler, geleneksel desenli sonbahar renklerinde bir halı ve damask desenli koton kumaşla kaplı düğmeli geniş bir koltuk seçebilirsiniz. Altın varaktan çerçeveli bir ayna, köşede bir lambader, tepede çiçek şeklindeki minik detaylarıyla kristal bir avize koyu tonlarda bir romantizm yakalamanızı sağlayabilir.

Parlaq Interiors | Ulus Y Evi https://www.cosalindo.com/ulus-y-evi

Accract | Gümüş Desenli Büyük Dekoratif Vazo https://www.cosalindo.com/gumus-kaplama-desenli-buyuk-dekoratif-vazo

Duvarlara irili ufaklı, Fransız romantik dönem antika tabaklardan asabilir, yine çiçek desenli seramik süs eşyalarını duvar raflarına yerleştirebilirsiniz. Komodinler, sırrı dökülmüş aynalı dolaplarla 18. yüzyıl havasını soluduğunuzu hissedebilirsiniz. Yeşil yapraklı saksı bitkilerinden ziyade taze ve kurutulmuş vazo çiçeklerinin bu tarza daha uygun düştüğünü de unutmayın.

Valeron | Jacques King Nevresim Takımı https://www.cosalindo.com/jacques-king-nevresim-takimi

Güzel olan her şeyi barındıran, içten ve dingin romantik dekorasyon stili, bir rüyanın içinde yaşadığınızı düşünmenizi sağlayacak.

Cosalindo.com'da romantik tasarım ürünlerden ilham alabilir, dilerseniz eviniz için en güzel tasarımı seçebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar