TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

02.01.2018

STİLİNİ BELİRLE: SICAK İSKANDİNAV EVLERİ

KUZEYDEN GELEN RUH: İSKANDİNAV DEKORASYON STİLİ

Gittikçe hızlanan ve kalabalıklaşan hayatlarımızın verdiği endişeyi hafifletmekteki belirgin gücü nedeniyle son 10 yılda İskandinav dekorasyon stili yükselen bir trende dönüştü. Akdenizli ülkelerin aksine doğaya daha uyumlu, daha bireysel insanların toprakları olan Kuzey ülkelerinin, tüm iklimsel ve coğrafi özelliklerini taşıyan İskandinav stili; masif ahşabın, doğal ışığı olabildiğince yansıtan beyaz tonlarının ve beyaza ruh katan muhteşem desenlerle bezeli tekstillerin hüküm sürdüğü bir bakışın ürünü. 

Sıcak, huzurlu ve neşeli tarzdaki dekorasyon stillerinin en güvenilir kodlarına sahip olan İskandinav dekorasyon anlayışı, uzun kışlara ve alacakaranlığın hüküm sürdüğü günlere göre tasarlanan yüksek tavanlı, büyük pencereli evlerden doğmuş olabilir, ama aynı zamanda sadeliği ve işlevsel mobilya tasarımlarıyla minicik evleri kolaylıkla yaşanılabilir alanlara dönüştürme sihrine sahip. Bizim coğrafyamızın iklimsel farklılığının sonucu olarak yaşam alanlarımız, Kuzey ülkelerine ait ev mimarisi tipine hayli uzak, fakat bu tarz dekorasyon seçimi, tüm bu farklılığa rağmen sade ve sıcak bir yaşam alanı oluşturmaya kolaylıkla katkı sağlayabilir. Üstelik dinginliğe, kişisel alanına düşkün biriyseniz ve eve döndüğünüzde dışarıdaki yırtıcı hayatın yorgunluğunu kapının dışında bırakmak istiyorsanız İskandinav tarzında döşenmiş bir ev her zaman en ideal seçim olur. 

Hamm Mama Masif Meşe Gövdeli Sallanan Koltuk https://www.cosalindo.com/mama-masif-mese-govdeli-sallanan-koltuk

İskandinav dekorasyon stilinde, beyaz ve onun tonları hâkim renk olarak kabul edilse de donuk maviler ve grinin tonları da çokça tercih edilir. Zira tüm bu renkler, üzerine ahşap, metal ya da renkli tekstillerle canlandıran dokunuşlar yapabileceğiniz bir tuvale sahip olmanızı sağlar. Beyaz, siyah ya da doğal ahşap rengindeki masif kullanımı, Kuzey ormanları geleneğinden sızan ahşap işçiliğini de ortaya koyabiliyorsa kesinlikle rafine bir tarz yaratır. Raflar, dolaplar, masalar ve sandalyeler bir İskandinav evinin en dişe dokunur mobilyaları olarak yer bulurken, beyaz ya da gri duvarlar için basit çerçevelerin içini dolduran renkli illüstürasyonlara yer açmak yerinde bir seçim olur. 

Hamm Büfet 2 Kapaklı Büfe https://www.cosalindo.com/bufet-2-kapakli-bufe

Hamm Cozy Masif Meşe Dar Sırtlı Bej Sandalye https://www.cosalindo.com/cozy-masif-mese-dar-sirtli-bej-sandalye

Öte yandan çocuk odaları için en işlevsel ve büyüleyici eşyaların İskandinav stilinde bulunabileceğini söylemek abartmak olmaz, zira tüm dünyada çocuklarına, çocuk olma hakkını en fazla tanıyan toplumların başında gelen İskandinavların dekorasyon anlayışı, her daim çocuk mobilyaları ve tekstilleri konusundaki en fazla çeşitliliği sunar. Dünyaca tanınan Norveçli, İsveçli ve Danimarkalı illüstüratörlerin tasarladığı birbirinden muhteşem desenlerle bezenen duvar kağıtlarının ve nevresimlerin, çocukların odaları kadar ruhlarına kattığı eşsiz duygular, bu dekorasyon stilinin ne denli hayatla bağlantılı olduğunun en önemli göstergesi sayılır. 

Kuzeyin sokaklarında en şiirsel dokunuş, kar örtüsü altındaki binaların büyük camlarından dışarı taşan sarı-sıcak ışıklardır; bu büyülü etki göz önüne alındığında aydınlatmanın İskandinav dekorasyon tarzı içindeki önemini anlamak kolaylaşır. Ayaklı lambaderlerin, masa üstü abajurların ve mumların sıra dışı etkisi için doğru malzemeden -metal, ahşap ya da kâğıt- göz yormayan, ama heyecanlandıran aydınlatmalar seçmek önemli bir adım olur. Klasik, ahşap kolçaklı İskandinav koltuk takımlarını metal aydınlatma ve sehpalarla tamamlayabilir ya da üzerine düz renkli örtüler serebileceğiniz daha gündelik ve yumuşak koltuklarınızı renkli ve desenli minderlerle süsleyebilirsiniz. Kar örtüsü kalktığında yeşilin ve mavinin en yoğun tonlarına sahip İskandinav doğasının, içeriye bir yansıması olarak yeşil bitkilerin de tüm bu dekoratif atmosferin tamamlayıcısı olabileceğini ve sıklıkla kullanıldığını da unutmamak gerek. 

Tam da kışın depresif günleri bastırmışken, evinizde yapacağınız değişikliklere bir de İskandinav gözüyle bakmaya ne dersiniz?

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar