TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

27.02.2018

STİLİNİ BELİRLE: TROPİK RÜYALAR

Rengarenk, Ilıman ve Ferah

Eşsiz sahillerin esintilerini ve tropik ormanların cıvıltısını evinize taşıyacak tropikal dekorasyon stili, oğlak ve yengeç dönencesi arasındaki Ekvator hattı boyunca gelişen kültürlerden parçalar taşıdığı için, kendi içerisinde farklı tarzlara sahiptir. 19. Yüzyıl sonuna dek Hint kültürünü etkileyen Britanya Kolonyal stilinden beslenen örnekleri olduğu kadar, Bali’nin masmavi suları ve kumlarından etkilenen örnekleri de var. Orta Latin Amerika, Karayipler ve Hawaii kültürünün etkisindeki tropikal dekorasyon anlayışında ise renkler ve çizgiler bir hayli değişir, fakat her halükârda renklerin kucaklaştığı hayat dolu bir tarz olduğu gerçeği değişmez.

Beslendikleri kültürü ve coğrafi özellikleri çok belirgin bir biçimde ortaya koyan tropikal dekorasyon stillerinin ortak noktası; ferahlık ve sakinlik. Doğanın evin içine taştığı, yeşilin en çok göründüğü ev dekorasyon tarzı hiç kuşkusuz tropikal olanı; zira canlı sarıların, fuşyanın, turuncunun, koyu yeşil yaprakların ve mavinin çeşitli tonlarının özgürce kullanılabileceği bir alan sunuyor. İncecik dokuma tekstillerin uçuştuğu; zeminde mermer, taş ve karonun kullanım alanının genişlediği Bali ve kolonyal stilde, ahşabın genelde azalarak yerini bambudan yapılmış ya da hasırdan örülmüş hafif mobilyalara bıraktığını söylemek mümkün. Hawaii tarzında ise renklerin bir nebze koyulaştığını ve ahşap hakimiyetinin devam ettiğini görmek mümkün, ama ince tekstillerin yeri hepsinde aynı güce sahip.

Orta Amerika’da bolca uzun, geniş muz yapraklarının kullanıldığını görmekle beraber, Ekvator çizgisinin diğer kıta ayrımlarında çeşitli palmiyelerin ve tropik ormanlara ait ağaç ve bitkilerin dev yapraklarını evlerin her köşesinde kullanmak yaygın bir uygulama. Nitekim evle doğa arasında belirgin bir geçirgenlik var, insanlar kendilerini dışarıdaki doğal yaşamdan çok da ayırmak istemiyorlar. Küba ve Hawaii’de bu durum yerini daha güçlü inşa edilmiş, taş evler ve avlulara bıraksa da…

Flamingolar, ananaslar, papağanlar, palmiyeler ve leopar desenleri duvar kağıtlarında, kaplama kumaşlarında, örtü ve perdelerde sınırsızca yer alabilir. Öte yandan bu formlar abajur gövdeleriyle, biblo ve heykellerle ya da yaratıcı aydınlatmalar birlikteliğiyle evinizde kendilerine yer bulabilir. Bu arada mutfak ve yatak odalarında pervaneli tepe aydınlatmaları kullanmak da evinize taşıdığınız sıcak hava için uygun bir çözüm olmaya aday, ayrıca yatak odalarında keten ve pamuklu cibinliklerin en yoğun kullanıldığı dekorasyon stilinin de tropikal olması şaşırtıcı değil, camları sonuna dek açık bırakabileceğiniz yaz gecelerinde, birbirinden renkli rüyaları huzurla görmenizi sağlayacak cibinlikleri de es geçmeyin derim. Bu arada tropik hat boyunca yetişen ve evde büyütmeye müsait bin bir renkte çiçekle, orkide ve bitkilerle yarattığınız ılıman iklimi canlı tutabilirsiniz. Pembe ve yavru ağzı renkleri banyo duvarlarında mozaik ya da duvar kağıdı olarak kullanma fikri de son dönemde trende dönüşen iç açıcı bir başka öneri, ancak daha serin renkleri seviyorsanız mavi, turkuaz ya da yeşili de bu şekilde kullanabilirsiniz.

Wallquest Palm Spring Arcadia Duvar Kağıdı https://www.cosalindo.com/palm-springs-arcadia-yesil-pembe-duvar-kagidi

Halıların yerine ince kilimler ya da gerçek görünümlü sentetik postlar kullanmak için karo ya da mermer zeminler harika olacaktır. Duvarlarda açık veya pastel tonlar tercih edebilirsiniz, yine de bir duvarınızı mutlaka tropikal desenli akıl almaz güzellikteki duvar kağıtlarına ayırarak büyüleyici bir atmosfere imza atabilirsiniz. Ağır perdelerin bahsinin dahi geçmediği bu tarzda; bırakın kemik rengi ya da zarif floral desenli tüller geniş camların önünde uçuşsun.

Ferahlıktan yana olan bu stilde az ama yeterli eşya kullanmaya özen göstermek faydalı olur; zenginliği renkler ve dekoratif eşyalarla arttırmak çok daha iyi sonuç verecektir. Mercanlar, deniz kabuğu formları, Hindistan cevizi kabuğundan objeler, mango kokulu mumlar; hepsini ve çok daha fazlasını evin her köşesinde kullanmak mümkün, ancak çok fazla desen ve objeye boğulmamak için dengeye dikkat etmek gerektiğini unutmamakta fayda var.  

Açık renkli koltuklar, hasır sandalyeler, kolonyal tarzda masa, dolap ve şifonyerler seçerek arka plana rengarenk bir dekor oluşturup, duvarlarınızı da tablolarla süslediğinizde dört mevsim huzurlu, ılıman ve ferah bir yaşam alanına kavuşabilir ya da fonu daha sade tutarak koltuklarda desenli kumaşlar kullanıp mobilyalarda renkli davranmayı tercih edebilirsiniz, üstelik her iki şekilde de sizi daima iyi hissettirebilecek bir eve dönüşeceğine emin olabilirsiniz! 

Tropik dekorasyon stili, eğlenceli ve enerjik yapısıyla ilgi çekici dekorasyon stillerinin başında gelir. Tropik ev dekorasyon stiliniz için seçim yapmak istediğinizde Cosalindo'nun tasarım ürünlerine göz atabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar