TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

24.05.2019

STİLİNİZİ DUVARLARINIZA YANSITIN: DUVAR KAĞITLARI

Duvarlarımıza farklı bir hava katmak, ev dekorasyon stilimizi vurgulamak, evimize yepyeni bir görünüm kazandırmak için duvar kağıtlarını tercih ederiz. Bir süredir duvar kağıtlarının yükselen trendler arasında yer alması ev dekorasyonu hakkında duvar kağıtlarıyla ilgili yeni soruların oluşmasına neden oldu. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, duvar kağıtları da hayatımızı kolaylaştıracak şekilde gelişti ve yeni görüntüler, yeni özellikler, yeni kolaylıklar kazandı. Size duvar kağıtları trendlerini tanıtırken bir yandan da duvar kağıtları hakkında çok sorulan sorulara cevap vereceğiz. 

duvar kağıtları

Duvar kağıtları üretim, kullanım gibi farklı nedenlerle çeşitlere ayrılabilir. Duvar kağıdı seçerken duvar kağıdının türüne kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun şekilde karar verilebilir. 

Duvar kâğıdı uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir?

Duvar kâğıdı uygulanmadan önce duvar ve tavanda her türlü tadilatın bitmesi beklenmelidir. Aksi takdirde duvar kâğıdı bozulacak, tüm işlemler yeniden yapılmak zorunda kalınacaktır. Duvar kâğıdı uygulanmadan önce uygulama yapılacak yüzeyin kuru ve temiz olmasına özen gösterilmelidir. Duvar kağıdının türüne dikkat edildiği gibi duvar yüzeyindeki mevcut malzemeye de özen gösterilmelidir. Alçıpan, kireç ya da boya bulunan yüzeyler farklı uygulamalar gerektirecektir.

Son yıllarda üç boyutlu duvar kağıtlarına gösterilen ilgi arttı. 3D duvar kağıtları gösterişli bir görünüm kazandırırken bir yandan mekâna farklılık ve canlılık katmaktadır. 3 boyutlu duvar kağıtlarının yanı sıra taş duvar kâğıdı, siyah duvar kâğıdı, ahşap görünümlü duvar kâğıdı, desenli duvar kâğıdı da çok tercih edilen duvar kâğıdı modelleri arasında sayılabilir.

İpucu: Duvar kaplamaları yalıtım malzemesi olmamasına rağmen, duvar panellerinin yapılan testler sonucu ısı ve ses yalıtımına katkı sağladığı tespit edilmiştir.

Duvar kağıdı neden daha çok tercih edilir?

çiçekli duvar kağıdı

Duvar kaplamalarının daha çok tercih edilmesi ile ilgili çok fazla sebep sıralanabilir. Bunların başında ise, estetik görünüm gelmektedir. Duvar kaplamaları önceden sadece bahçe duvarları, bina yüzeyi gibi dış mekanlar için kullanırken bir süredir dekorasyona anlam katan iç dekorasyon öğeleri arasında yer almaktadır. Duvar kaplamaları; ev dekorasyonunda kirişler, koridor, mutfak, antre gibi pek çok alanda kendine yer edinebilir. Duvar kaplamaları tek başına bile cafe, restaurant, showroom gibi duvar dekorasyonunun daha önemli olduğu mekanlarda estetik mucize yaratabilmektedir. Taş duvar kaplamaları, gerçekçi bir görünüm sağlaması açısından en çok tercih edilen duvar kaplamaları arasında ilk sırada yer almaktadır.

Tasarımların temel gayesi kullanıcı memnuniyeti ve fonksiyonel mekanların oluşturulmasını sağlamaktır. Duvar kaplamaları da mekanlara daha doğal bir görünüm vermesi ve dekorasyonda fark yaratması açısından oldukça önemlidir.

Duvar kaplaması, duvar kağıdına nazaran daha efektif ve gerçekçidir. Ev ya da mağaza olsun her mekâna farklılık katarak daha özgün bir görünüm sağlamaktadır. Fotoğraf stüdyoları, cafe ve restaurantlar, outdoor ya da spor giyim mağazaları, ofisler duvar kaplama için hayli uygun mekanlardır. Temizlenmesi daha kolay olduğu için de sık tercih edilen dekorasyon çözümlerinden biridir.

Cosalindo'dan seçtiğim duvar kağıtlarına mutlaka göz atın. Evinizi ya da iş yerinizi yenilemek için duvar kağıtlarına şans verebilirsiniz. Şimdilerde duvar kağıtlarında trend tüm duvar yerine duvarın belli bir bölümünü duvar kağıdı ile kaplamak. Siz de ister oturma odalarınızda ister çocuk odalarınızda böyle bir değişikliği tercih edebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar