TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

28.02.2019

TASARIM MAKYAJ MASALARI VE MAKYAJ MASASI DÜZENLEME İPUÇLARI

Makyaj masası gerekli mi, makyaj masasının işlevi nedir, makyaj masası nasıl düzenlenir, makyaj masası yatak odasında mı olmalı yoksa giyinme odasında mı? Makyaj masası ile ilgili sorular artmaya başlayınca böyle bir yazı yazma ihtiyacı duyduk. Makyaj masaları hakkımızda yazdığımız yazımızdan sonra makyaj masanızla ilgili yepyeni fikirler elde edeceksiniz. 

Annemizin makyaj masasıyla her zaman fazla ilgiliydik. Çok küçük yaşlarda kırmızı rujları taşırarak sürmek, parfümünü üstümüze boca etmek sonunda yakalanmak riskli ama eğlenceli bir aktiviteydi. Genç bir kız olduğumuzda, henüz kendi makyaj malzemelerimize sahip değilken aslında sahipken bile gizlice parfümünü sıkar, anlaşılmayacağını düşündüğümüz makyaj malzemelerini sürerdik, ama annemiz hemen anlardı. Makyaj masası bizim için büyüdüğümüzün ispatı, kendimize ait bir hayatımızın olduğunun çok küçük bir ispatı olmaya devam ediyor. Kitaplıklarımız, çalışma odalarımız, yoğun işlerimiz olsa da makyaj masasının önüne oturup annemizi hatırlamak... Sanırım en sevdiğimiz de bu. 

Peki, makyaj masası sadece nostalji mi? Pek sayılmaz. Makyaj malzemeleri gün geçtikçe artıyor, kozmetik dünyası bize sürekli yeni ürünler sunuyor. Gece kremleri, gündüz kremleri, göz altı kremleri, rengarenk paletler, rujlar, farklı zamanlarda kullanacağın farklı kokular... Makyaj malzemeleri arttıkça çekmeceler, banyo, giyinme odası gibi alanlarda daha büyük karışıklığa neden oluyor. Makyaj masası gerekli mi sorusunun cevabına artık evet diyoruz. Makyaj yapmasanız bile bakım kremlerinizin derli toplu, aradığınızda kolayca bulacağınız bir şekilde tek noktada birleşmesi artık bir ihtiyaç. 

MAKYAJ MASASI NASIL DÜZENLENİR?

Makyaj masası yatak odasındagiyinme odasında mı yoksa banyoda mı olmalı? Makyaj masası nereye koyulur? Bu soruların cevabını kullanım alışkanlıklarınız belirlemeli. Gece yatmadan önce bakım yapmayı tercih ediyorsanız makyaj masanız yatak odanızda uygun bir yere yerleştirilebilir. Ancak gün içinde dışarı çıkmadan önce uzun hazırlık aşamalarınız varsa giyiminize uygun makyaj yapmaya özen gösteriyorsanız giyinme odanızda da tercih edebilirsiniz. Yine de en güzeli, yatak odanızda ayrı giyinme odanızda ayrı bir makyaj masanızın olması. Banyoda makyaj masası ise makyaj malzemelerinizin nemli olmasına neden olacağı için aslında pek önerilmez. Bozulmayacak ve banyo sonrası kullanabileceğiniz ürünleri koyabileceğiniz bir küçük dolap, banyo dolabı rafı ya da küçük bir makyaj rafı yeterli olacaktır. 

Makyaj masaları genellikle ahşap malzemeden tercih edilse de bu bir kural değil, metal ayaklı mermer tablalı makyaj masaları bulmanız da mümkün. Makyaj masası sadece masadan oluşmaz, onu tamamlayan çok özel bir parça daha vardır. Çoğu zaman makyaj masası ile birlikte satılan ancak ayrı ayrı olarak da seçip sipariş verebileceğiniz banklar, tabureler, puflar, sandalyeler ya da koltuklar makyaj masanızı tamamlayacak. Makyaj masalarının oturma kısmında çoğu zaman bir puf tercih edilirken bank ya da tabure de tercih edilebilir, ayrıca sandalye ya da koltuk tercih etmek isteyebilirsiniz. Buna rahatınızı ve odanızın dekorasyonunu düşünerek karar vermeniz gerekecek.

Özel tasarım tuvalet masaları country tarzda ya da İskandinav tarzda karşınıza çıkabilir. Dilediğiniz stile uyarlayabileceğiniz modeller bulmanız da mümkün. Benim tercihim daha klasik modellerden yana, annelerimizin hatta babaanne/anneannelerimizin makyaj masalarını hep daha çok beğenmişimdir. Üstelik farklı renk seçenekleri olduğu için dekorasyon stiline uyum sağlaması da pek zor olmayabiliyor. 

İpucu: Makyaj masanızda taze çiçekler bulundurmanız güne güzel başlamanızı sağlayacaktır.

Makyaj masalarınız için düzenleyiciler kullanmanız hem alan hem de zaman kazanmanızı sağlayacaktır. Makyaj malzemelerinizi gruplara ayırmanız makyaj masanıza daha hoş bir görünüm kazandıracaktır.

Makyaj masanızın aydınlatmasında doğal aydınlatmadan yararlanmak için pencerenin yanına yerleştirebilirsiniz, ancak bu durumda makyaj malzemeleriniz sıcaktan ya da güneşten etkilenebilir. Bu detaya dikkat etmekte fayda var. Yatak odanız doğal aydınlatma için uygun değilse, makyaj masanıza ait aynanın çevresine uygun lambalar sıralayabilirsiniz. Profesyonel akıllı makyaj aynaları evinizin her yerinde istediğiniz aydınlatma performansını almanızı sağlayacaktır. Aşağıda seçtiğimiz ürünlere göz atabilirsiniz. 

İpucu: Makyaj masanızın aynası ne kadar büyük olsa da masanızda bulunduracağınız, büyük gösteren bir küçük ayna, makyaj detaylandırırken kolaylık sağlayacaktır.

Makyaj masanız yeterli olmadığı takdirde makyaj masanızla uygun renk ve stilde çekmeceli bir dolap size destek olacaktır. Ojeleriniz için kullanabileceğiniz bir raf da kolay seçim yapmanızı sağlayacaktır. 

Makyaj masalarında sadece makyaj malzemeleriniz değil aynı zamanda güne güzel başlamanızı sağlayacak detaylar eklemenizi tavsiye ederim. Güne yüksek motivasyonla başlamanızı sağlayacak, size özel olduğunuzu hatırlatacak parçalar seçip makyaj masanıza yerleştirebilirsiniz. Güne güzel başlamak, hepimizin ihtiyacı. 

Sizin için Cosalindo'dan seçtiğimiz geleneksel stilde makyaj masalarını ve makyaj masanızda ihtiyaç duyabileceğiniz özel parçaları bulabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar