TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

12.11.2018

TIFFANY'DE KAHVALTI: DEKORASYONDA YENİ DÖNEM

Tiffany’de Kahvaltı, 1961’de izleyiciyle buluştuğu günden bu yana popülerliğinden hiçbir şey kaybetmedi. Elbette tüm dünyanın kalbini çalan Audrey Hepburn’un bu başarıdaki payı yadsınamaz ve tabii yakışıklılığı ve oyunculuğuyla George Peppard’ın, yine de bir dönemin ve hatta bugünün moda, müzik, dekorasyon ve yaşam anlayışını etkileyen bu hikâyenin başka kahramanları da var; aynı adlı kitabı, henüz filmi çekilmeden best seller olan Truman Capote ve Moon River adını verdiği tema müziğiyle efsanevi isim Henry Mancini. Öyle ki Mancini, Oscar’ı kucaklayan yapıtı için Audrey Hepburn’den “Senin müziğin olmadan bu film yakıtsız bir uçağa benzerdi!” cümlelerinin de yazılı olduğu bir mektup almıştı ve Hepburn kesinlikle haklıydı.

Hikâyenin, müziğin, dekorun bu denli bütünlüklü olması elbette filmin başarısını ölümsüz kıldı. Hepburn’un giyimi nasıl yeni bir akıma dönüştüyse dekorasyonda da benzer bir etki yarattı. Peppard’ın oynadığı Paul ‘Fred’ Varjak’ın klasik dekorasyon stilindeki görkemli küçük dairesi, desenli ve havalı duvar kağıtları ile aksesuarları nasıl göz kamaştırdıysa, Hepburn’un oynadığı Holly Golightly karakterinin az eşyalı, bohem, hatta 1960’ların başındaki bir ev için tam olarak çağdaş dekorasyon stili içerisindeki zebra halısı ve küvetten yapılmış renkli yastıklarla süslü koltuğuyla dönemin ‘contemporary’ anlayışı olarak kaydedilebilir.

Üst üste duran eski bavulların ve pirinçten bir rüzgâr fırıldağının aksesuar olarak kullanılması, eski bir viski kasasının orta sehpa görevi görmesi ve kapı girişindeki sıradan rafları ise boho tarzını kusursuzca karşılıyor. Bütün olarak bakıldığında eklektik de denebilecek bir hava hâkim Holly’nin evine. Yatak odasındaki siyah ferforje yatak başlığı ve bisiklet sepetlerine doldurulmuş taze çiçekler de evin bütünündeki ağırlıklı romantik bohem ruhunu yansıtıyor.

Yazar Paul Varjak karakterinin evi ise varlıklı sevgilisi tarafından döşenmiş, satenlerin, kadifelerin ve altın varaklı antika havasındaki aksesuarların görkemli şıklığı, yine klasik dönem tabloların üst sınıf havası içerisinde. Küçük bir daireyi klasik stilde ne kadar zevkli döşeyebilirsiniz sorusunun cevabı gibi Varjak’ın yeni romanına başladığı bu ev.

1. Anvogg Zebra Çerçeve | 2. Cemile Dekoratif Cam Şişe | 3. Cemile Silver Cam Şişe4. Cemile Timeless Karaf | 5. Öney Desenli Pembe Küp | 6. 2Stories Lips Tablo | 7. Maiizen Pembe Masa Lambası | 8. Qumashe Mor Yastık | 9. Öney Bordo Yastık | 10. Anvogg Pembe Yastık 11. Gandecor 2'li Keten Koltuk | 12. Gandecor Sandık Tv Ünitesi | 13. Loominology Morocco Halı | 14. Gandecor Küçük Puf 

Filmin sonuna doğru, evlenmeyi umduğu Brezilyalı yeni sevgilisinin etkisiyle evini yeniden dekore eden Holly, bu kez daha ağırbaşlı ve geleneksel bir çiftlik evi ruhu yaratıyor küçük dairesinde. Kocaman bir boğa başı, ağır örtülerle kaplanmış küçük masası, koyu ahşap kolçaklı berjeriyle bu kez evi de Holly gibi hızlı bir değişim içinde.

Dekorasyon stilleri arasında birçok geçişe sahne olan bu klasik filmden esinle evinize nasıl dokunuşlar getirebileceğinizi düşünmek için vaktiniz var, o arada filmi izlemek ya da Macini’nin Moon River’ını dinlemek duygularınızı tazeleyecektir!

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar