TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

08.11.2017

TOSKANA STİLİ EVLER

Uzakta bir tepede servi ağaçlarının çevirdiği alçak bir çatı, sahip olduğu kurak iklimden kaynaklı “terra cota rengi” kızıl bir bina, etrafındaki araziye kıyasla daha bol yeşilli ve ağaçlı bir arazi görürseniz Toskana bölgesine hoş geldiniz. İtalya’nın en karakteristik, ilgi çekici ve hatta nevi şahsına münhasır bu bölgesinin her şeyi özel. Üzümü, şarabı, sirkesi, zeytini, zeytinyağı, peyniri ve elbette evleri. “Bu koca şehirden gideceğim artık.” diyen çoğu insanın belleğinde aslında bu Toskana karesi vardır. İtalyanların hayattan tat almayı bildiği, iyi yiyip içtiği ve yaşadığı gerçeğini şehir keşmekeşinden uzaklaştırdığından olsa gerek en aranılanlardandır. 

Gelelim Toskana evlerine... Toskana evleri, ilk olarak kendi içinde bir prenslik gibi özerk duruşu ile dikkati çeker. Geniş alanlara tek tük yayılmış olmaları, çoğunluğu bağcılık ve şarapçılık ile uğraşan sahiplerine ait olan ekili arazilerinden dolayıdır. Yemyeşil ağaçlarla bezeli -adeta-  kale duvarını aştıktan sonra malum taş eve ulaşırsınız ve adım attığınız anda zorlamadan, tam da keyfine göre ama hayattan keyif almayı bilen insanlara özgü o ipuçlarını görürsünüz baktığınız her köşede. 

Sizi karşılayan bahçe genelde giriş bahçedir ama biraz sonra kendinizi bir iç bahçede bulursunuz. Bu avlular Toskana tipi evlerin belli başlı özelliklerindendir. Taş evin duvarlarına demir ve ahşap detaylı mobilya ve aksesuarlar eşlik eder. 

Evler eğer taştan yapılmadıysa dış cepheleri bahsettiğim kızıldan hardal sarısı tonlarına giden karamelize tonlardadır. 

Kendi içinde bir prenslik diyoruz ya hani iç dekorasyonu ile de doğrulamıyor değil. Feodal dönemden kalma duvarlara asılan bayrak, flama türevindeki tekstiller, kurak iklimin getirisi ıslak zeminlerde kullanılan taşlar, yüksek tavanlı mimariyle orta ölçekli bir Orta Çağ şatosu izlenimi verebilir size. 

Eğer biraz daha büyükçe bir evse kalabalık İtalyan aile fertlerini rahatlıkla ağırlayabilecek, bir arada tutabilecek büyük bir yemek odası ve masasına denk gelebilirsiniz.

Ev biraz daha küçükse de mutfağında mutlaka sizi bir şömine bekler ve bu sıcakkanlı ülke insanlarının ruhunu yansıtacak şekilde daha samimi ve sıcak bir mutfağa denk gelirsiniz. Hatta bu tip mutfaklarda tavanda ahşap kemerlere de rastlayabilirsiniz.

Ee bu kadar İtalya dedikten sonra evin muhtelif köşelerinde denk gelebileceğiniz şarap şişelerini, karafları ve kadehleri de dekorasyonun demirbaşı olarak eklesek haksız sayılmayız.
 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar