TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

15.02.2018

TREND ALARMI: SATEN

Ciddi bir kara kış yaşamamış olsak da epey soğuk geçirdiğimiz şu günlerde yeni koleksiyonlar birbiri ardına çıkmaya başladı bile. Giyimde daha üşürken askılı elbiseler iç ürpertse de dekorasyondaki erken sezon açılışları tam anlamıyla gözümüzü ve ruhumuzu okşuyor. Bu koleksiyonlar arasından en cezbedicilerinden birini sunmak istiyorum: Saten.

Saten bir klasiktir aslında her zaman her yerde kullanılmaz ama yerine göre de bir ağırlığı vardır. İşte bu sezon satene doyduğumuz bir yıl olacak. Kırlentler, yatak örtüleri, nevresim ve hatta perdelerde sıklıkla görüyor olacağız. Nerelerde nasıl kullanmalıyız sateni peki?

Dekorasyonda kumaşın mevsimi olur mu olur elbet. Kullandığımız temas ettiğimiz alanlarda bize verdiği hissiyat her kumaşın dokusuna ve mevsimsel şartlara göre şekillenebiliyor. Özellikle saten, deri gibi soğuk tuşeli kumaşlarda bu önem kazanıyor. Dokunduğunuzda size verdiği serinlik hissi tam tamına bahar ve yaz ayları için ideal. Bu sebeple sateni nevresim takımlarında tercih edecekseniz dört mevsim kullanıp kullanamayacağınızı tartmanız gerekebilir.

1. Bou Art & Design 1821 Beyaz Saten Koltuk | 2. Bretz Desenli Saten Koltuk 

O serin hissi pek tercih etmiyor ama yatak odasında satene yer vermeden edemiyorsanız da yatak örtülerinde kullanabilirsiniz. Hem direkt temas etmemiş hem de sateni pas geçmemiş olursunuz böylelikle. İlave olarak kırlentlerin kumaşında da tercih edilebilir. Hatta örtü farklı kumaş olsa bile örtünün kumaşıyla sateni bir araya getirip bir takım oluşturulabilir. Örnek görseldeki gibi yatak başında da kaplanabilir ki benim de çok beğendiğim bir uygulama şeklidir.

Saten deyince dümdüz monokrom renkler düşünmeyin. Bu sezon onlar da cıvıl cıvıl renk ve desenlere bürünecek. Özellikle mikro formlu çiçeklerle birlikteliği hem zarif hem de romantik bir hava katacak mekanlara.

1. ve 2. Roberto Cavalli Home Linen

Yastıkla kombin demişken yatak odasından salona geçebiliriz. Saten bir klasik demiştik o yüzden salondaki diğer mobilya ve aksesuarlarla bir arada kullanılacağı zaman uyuma dikkat etmek gerekir. Şu stille kesin uymaz gibi katı söylemlerden kaçınmak gerekir çünkü yumuşak geçişlerle en olmaz denebilecek stiller bile bir araya gelebilir. Bu sebeple sateni de kullanacağınız koltuk(lar)la diğer objelerin uyumu arasında bir bağ kurmanız gerekir. Kumaşlarda tam takım tercih etmiyorsanız, sadece berjerlerde satene yer vermek genel stile ince bir dokunuş sağlar. Yine yastıklarla da desteklenebilir.

Fazla görmeye alışkın olmadığımız bir bölüme değinmem gerekirse o da perdeler. Evet bu sezon özellikle dekor perdelerde gerek düz gerek desenli versiyonlarını sık sık göreceğiz. Parlaklığın verdiği ihtişamı sıradışı braçol ve püsküllerle desteklerseniz görsel zenginliği yakalamış olursunuz. Ancak kumaş ağır diye tabii ki püskulle su taşı geçişlerine mecbur değilsiniz. Sade bir kullanımla da asil bir tarz yaratabilirsiniz.

Ne dersiniz bu sezon sizin evde satene yer var mı?

Cosalindo.com'un tasarım dünyasında saten ürünleri inceleyebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar