TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

02.07.2019

TREND: HER MEVSİME UYUM SAĞLAYAN BEJ

Dekorasyon trendleri çok hızlı değişiyor ancak yaşam alanlarımızdaki mobilyaları her mevsim değiştiremeyebiliyoruz. Bu nedenle her mevsim kullanabileceğimiz renklerden biri olan bej hem de şimdi en popüler zamanını yaşarken biraz daha yakından inceleyelim diye düşündüm. Bej hangi renklerle uyum sağlar, hangi mevsimde nasıl kullanılır, hangi dekorasyon stilinde nasıl kullanılır… Küçük bir bej dosyasına hazır mısınız?

bej tonları

Bej hangi renklerin karışımıdır sorusuna cevap vererek başlayalım. Bej elde etmek için kahverengi ve beyaz karıştırabilirsiniz. Elde ettiğiniz renge daha sıcak bir tonu için dilerseniz biraz turuncu/sarı/kırmızı ilave edebilirsiniz.

bej dekorasyon

Bej bize doğanın sunduğu harikalardan biri. Taşta, kumda, toprakta, hayvanlarda, çiçeklerde hatta tenimizde bej rengini kolayca ayırt etmeniz mümkün. Beji neden bu kadar seviyoruz? Bej her şeyden önce natürel bir renk. Doğal birçok malzemenin de rengi. Bu da görüntüde doğallığı sağlarken işlevsel olarak da kolayca kombinasyonlar oluşturabilmemizi sağlıyor. Toprak tonların modadaki kullanışlılığı ev dekorasyonu için de özellikle de İskandinav stilin yükselişini sürdürdüğü günümüzde trendlerin dekorasyonda da beji işaret etmesini sağlıyor.

Dekorasyonda bej

Bej hangi renklerle uyumludur? Bahsettiğim gibi, bej doğal bir renktir dolayısıyla aklınıza gelebilecek pek çok renkle uyumlu bir birliktelik yaratmak mümkün. Ancak daha estetik ve bütüncül bir görünüm için natürel renkler ve tonlarla kombinlenebilir. Bu demek değildir ki, fuşyalardan turkuazlardan uzak durun, asla. Kumun turkuaz sularla uyumu gibi beji turkuazla, gösterişli fuşya, yavruağzı gibi pek çok renkle birlikte kombinleyebilirsiniz.

bej mavi yeşil

bej pembe mor

bej kahverengi

bej pembe

Beji doğada düşünün, sizin için en büyüleyici görüntü nedir? Yeşiller içinde koşuşan kuzular mı, yoksa çölde bir başına duran yeşil kaktüsler mi ya da sığ turkuaz sularda sıcacık kumlar mı, belki de o kumlarda hızla ilerleyen bir yengeçtir… En sevdiğiniz görüntü size hangi renk uyumunu beğendiğinizi de gösterebilir. Turkuaz mı, pembe mi, kırmızı mı, sarı mı yoksa yeşil mi?

bejin asaleti

Bej rengi duvarlarınızda da tercih edebilirsiniz ancak daha canlı renklerle birleştirmediğiniz takdirde sıkıcı bir görüntü oluşturması muhtemeldir. Eğer duvarları bej rengi bir eviniz varsa, yeşilin canlı tonlarıyla, yeşil bitki tabloları ya da çarpıcı turuncu, sarı ya da kırmızılarla duvarlarınızı dolayısıyla da yaşam alanlarınızı canlandırabilirsiniz. Renkler arasında bejin metaforik anlamı o kadar da ilgi çekici değil. Fazla uyumlu ve sıkıcı bulunan bejin bu sıkıcılığını kırmak için -ki bence sıkıcı değil- mutlaka renkli detaylar eklemeliyiz.

bej turuncu

Bej çok genel bir ifade aslında. Bu nedenle ilgili renkler ve tonlardan da söz etmemiz gerek. Krem rengi, kum beji, hasır beji, kozmik latte, ipek rengi, Toscana rengi, deve tüyü rengi, çöl kumu rengi, ekru, hâkî, Fransız beji gibi bejin farklı tonları -ki bazıları en az bej kadar popüler- var.

bej mum

Renkler ve dekorasyon stilleri ile ilgili de sorular alıyoruz. Öyle güzel işler görüyoruz ki, hiç uyumlu olmadığını düşündüğümüz bir renk çarpıcı bir görüntüyü tamamlayabiliyor. Bu nedenle her zaman açık kapı bırakmakta fayda var. Beji çok seviyorsanız, kır evi (cottage) tarzına bir göz atabilirsiniz. Bejin farklı tonları, doğal malzemelerden gelen kahverengi, canlandırmak için biraz mint yeşili… Toscana stili, kırsal stil; beji çok rahat taşıyabilir. Peki bej sadece kır stilinde mi tercih edilir, elbette hayır. Geleneksel, modern, eklektik, country, global, İtalyan, rustik, Akdeniz gibi pek çok stilde kendisine yer bulabilir.

bej yatak odası

bej oturma odası

bej duvar rengi

Bej rengin bir mevsimi var mı? Kesinlikle yok, o kadar renkle uyumlu ki hangi renkleri seçerseniz mevsimini ona göre değiştirip uyum sağlayabilir. Örneğin turuncuları düşünün. Bej ve turuncu uyumuyla geçen bir sonbahar, turkuaz ve mint yeşili ile yaz mevsimi, mor tonlarında bir bahar, toprak renkleriyle kış…

Cosalindo’dan sizin için seçtiğimiz bej renkli parçalara göz atın. İlham alacağınız yenilikleri takip edin. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar