TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

06.03.2018

UNICERA BANYO MUTFAK FUARINDAN NOTLAR

Türkiye’nin ülke ve dünya çapında en çok ilgi gören fuarlarından biri olan Unicera İstanbul-Seramik Banyo Mutfak Fuarı geçen hafta bir kez daha İstanbul’da gerçekleşti. Unicera, 130 ülkeden ziyaretçi alan ve yüzlerce firmanın katılım sağlamasıyla gerçekleşen oldukça yoğun bir fuardı. Seramik, banyo ve mutfak alanlarındaki gelişmeleri yakından görmek için gezdim. Mevcut ürün ve trendlerin yanı sıra yenilikçi tasarımlar da göze çarpıyordu.

Uzun bir süredir standart dışında değişik formlarda lavabolar görüyoruz zaten ancak klozetlerde belli sınırların dışına pek çıkılmıyordu. Her zaman farklıyı arayanlar için İdevit’in bu lavabo ve klozet takımı dikkat çekici olmuş.

Gömme rezervuarlar gayet iyi biliniyor, peki ya iç dizaynı hakkında fikriniz var mıydı? Vitra standı duvar yerine camekan arkasına konumlandırdığı bu rezervuar ile bilmeyen ziyaretçilerini de aydınlatmış oldu.

Yine Vitra standından bu armatür fuar boyunca en beğendiklerimdendi. Akan suyla test edildiği için çok rahat bir kullanıma sahip olduğunu da deneyimlemiş oldum.

Seramiğin yanı sıra mermer ve doğaltaş üreticileri de ürünlerini sergiledi. Ancak özellikle seramik ürünlerde 3 boyutlu formlara ve alışılmadık dokulara yer verildiğini gördüm. Günümüzde artık hiçbir şey eski kurallar çerçevesinde değil, her şey bambaşka yollara ve biçimlere doğru akıyor. Açıkçası tasarım da bunu gerektirir.

Devon & Devon’da görmeye alışkın olduğumuz retro lavabo ve bataryalar artık Türk firmalarında da yer alıyor. Daha makul fiyatlarla sahip olmak isteyenler için çok sayıda alternatif mevcut.

Birkaç marka kova formlu epey derin lavabo sergilemişti. Yıkarken fazla hissedilmiyor ama temizlik aşamasına gelindiğinde pratikliği tartışılır. Herkesin kullanım alışkanlıkları farklı elbette.

Dikkat çeken bir detay da metalin geçtiği her yere (binek arabalara bile) damgasını vuran mat metaller bataryalarda göz dolduruyordu. Pek çok firma kromdan bakıra hatta siyaha varan bir skalada tüm renkleri çalışmış. Metallerde mat seviyorsanız bataryalarınız için de tercihiniz olabilir.

Ahşabın dayanılmaz cazibesinden vazgeçemeyenler için bir süredir seramiklerde ahşap görünüm de çalışılıyor ve yakından incelemiş biri olarak söylüyorum dokusuna varana kadar oldukça başarılı modeller var. Örneğin, bir kütük dağ eviniz var ve banyoda haliyle ahşap kullanamıyorsunuz ve seramikle evin dinamiğini bozmak istemiyorsunuz. Bu sorunu seramiği ahşap dokulu seçerek kolayca çözebilirsiniz.

Küvet ve spa sistemlerinde de her geçen yıl yenilikçi ürünler sunuluyor piyasaya. Bu küvetlerden en cazibeli olanları sanırım çağlayan gibi yoğun su akışı sağlayanlar. Jakuzileri uzun vadede tahtından bile edebilirler.

Tüm bu sistemler içinde engelli tuvalet sistemleri de es geçilmemişti elbette.

Tüm bu güzellikleri yıl boyunca çeşitli mekan ve mecralarda göreceğiz, bir dahaki fuara kadar...

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar