TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

23.07.2018

URBAN JUNGLE: EVDE YETİŞEN ORMANLAR

Kent yaşamının metropollerdeki en büyük çıkmazı ‘beton ormanları’na hapsolmak, ama dinlenmek için bile doğanın yeşiline ihtiyaç duyan insan gözü hem ağaçlara ve yabani çayırlara olan özlemini gidermek için hem de egzoz ve yakıt dumanı arasında nefes alabilmek için çözümler peşine düştü.

Evde çiçek yetiştirme maceramız zamanla çatıları yeşillendirmeye, dış cephe duvarlarına bitki terasları kurmak gibi kentlere oksijen desteği vermeye dönüştü, öyle ki 2011 yılında bir grup mühendis Paris’teki Eiffel Kulesi’ni baştan ayağa yeşillendirmek için bir proje üzerinde uzun uzadıya çalışmıştı, her ne kadar proje daha az maliyetli kent içi orman kurma veya terasları yeşillendirme düşüncesi nedeniyle gerçekleşmese de olayın boyutlarını anlamamız için çarpıcı bir örnek olarak kayda geçmiş oldu ve elbette bu süreç başta Fransa olmak üzere tüm dünyada ‘Urban Jungle’ denilen ev ya da kent ormanları diyebileceğimiz bir dekoratif akıma dönüştü.

Urban Atölye | Dooble Çift Bacalı Teraryum https://www.cosalindo.com/dooble-cift-bacali-teraryum

Çoğunlukla küçük küçük teraryumlarla başlayan Urban Jungle merakı zamanla işin içine sukulentlerin, orkidelerin, daha büyük kaktüs ve yosunların girdiği gerçek bir ev ormanına dönüşebiliyor, eğer çiçekleri ve bitki bakımını çok seven bir ev sahibiyseniz çoğunlukla ‘Jungle’ haline gelebilecek bir ortam yakalamanız çok uzun sürmeyecektir. Evin bir köşesinde başlayarak zamanla salonun tümüne, yatak odalarına taşan, göz yormayan, nefes alma problemi yaratmayan bitkilerle yoluna devam eden Urban Jungle için, büyük camlar ve bol doğal ışıklı bir evde yaşamanın önemli olduğunu unutmayın. 

Soto-Lab | Çelebi Yalısı https://www.cosalindo.com/celebi-yalisi

Urban Jungle sadece evler için değil, kafe ve restoranlar hatta belki iş kolunuza göre iş yerleri için bile şahane bir ihtimal! Endüstriyel dekorasyon stilinde döşenmiş, ama borular ve koyu renk çimento duvarlar yerine bol ışık alan, çok pencereli bir mekandaki uzun masaların üzerlerinden sarkan yosun dolu saksılar, yabani çiçekler, yüksek saksılar, ışıl ışıl bir ortam yoğun ve betonla yoğrulmuş bir hayat yaşayan müdavimlerine eşsiz bir sığınak olur.

Öte yandan doğru seçildiklerinde bitkiler görsel olarak her ortama uyum sağlayabileceği için Country dekorasyon stilinde, eklektik stilde, endüstriyel stilde, tropikal, Bohem, Akdeniz ve hatta Contemporary ve fütüristik dekorasyon stillerinde de Urban Jungle yaratabilme şansınız var.

Bakır İstanbul | Green Ever Pirinç Sulak https://www.cosalindo.com/green-ever-pirinc-sulak

Yalnızca kiminde deve tabanları, yosunlar, orkideler ve eğrelti otlarına yaklaşırken bir diğerinde kumkuatlara, minyatür limonlara yer açabilir, bir başkasında ise sukulentleri, teraryumları ve kaktüs türlerini yoğun olarak kullanabilirsiniz.

Soto-Lab | Çelebi Yalısı https://www.cosalindo.com/celebi-yalisi

Sıra dışı teraryum fanusları, küçük ve farklı malzemelerden saksılar, ayaklı pirinç saksılar ve bakır sulaklar gibi birbirinden estetik bitki yetiştirme aracını bir araya getirdiğinizde ister karo zemin üzerinde bir alanda, ister ceviz bir büfenin üzerinde, ister sarkıtma saksılarla dolu bir alanda kendi küçük cennetinizi, yahut vahşi ormanınızı yaratabilir, doğanın kalbine dalamasanız da kendi mikro doğanızın içinde yaşayabilirsiniz. 

Parlaq Interiors | Dekoratif Bitki Standı Bronz Saksı https://www.cosalindo.com/wired-siyah-dekoratif-bitki-standi-bronz-saksi

Diğer yandan saksı bitkilerinin yanına taze vazo çiçekleri ekleyerek evinizin dekorasyon stiline uygun daha minimal bir floral ortam yakalamanız da mümkün, özellikle bitki bakmak için kendine fazla güvenemeyip yine de onlardan vazgeçmeyenlerdenseniz.

Urban Atölye | Çark Çember Saksı https://www.cosalindo.com/cark-cember-saksi

Doğadan tümüyle kopuk bir yaşam hiçbirimize göre değil, Cosalindo’nun ev ormanınızı büyütmeye yardımcı olacak çiçeklik ve saksı seçeneklerine göz atmayı unutmayın!

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar