TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

21.06.2018

VAZGEÇİLEMEYEN ALIŞKANLIK: DRESUAR

Dresuarlar adını duyduğumuzda çoğunlukla “O neydi yahu?” dediğimiz, ama aslında hepimizin hatıralarında öyle ya da böyle yer tutan eski mobilya alışkanlıklarımızdan biriydi. Son yıllarda yeniden trend haline gelen bu vazgeçemediğimiz eşya hatıralarımızda kapı girişlerinde yer tutan üzerinde ahizeli telefonların ve belki bir abajurun durduğu, küçük çekmecelerinde anahtar, el feneri, telefon defteri gibi el atında durmasını istediğimiz ihtiyaçları barındıran bir acil durum güzellemesi gibiydi.

Hamm | Suphi Masif Meşe Demir Ayaklı Dresuar https://www.cosalindo.com/suphi-masif-mese-demir-ayakli-dresuar 

Güzelleme diye tanımlama nedenlerimden biri bu işlevsel tarafını hiç belli etmeyen 18. Yüzyıl Klasizmini temsil eden ince uzun bacakları oymalı ve süslemeli tavrı. Ancak dresuarlar, geçen yıllar içinde klasik dekorasyonu temsil eden tarafına ek olarak modernizme ve minimalizme uyum sağlayan, kapı girişinden başka konumlara taşınan modellere de geçiş yaptı.

Öney | Varak Ayaklı Dresuar https://www.cosalindo.com/varak-ayakli-dresuar

Ahizeli telefonların yerini akıllı cihazlarımız, adres defterlerinin yerini telefon rehberlerimizin aldığı yeni ve modern çizgili yıllar içinde dresuarlara ihtiyacımızın kalmadığını düşünüp anahtarlarımız için başka basit çözümler aramaya başlamıştık, ancak dresuarın işe yarayan yanının yok olamayacağını anlamamız ve onu hayatlarımıza -yeni stillere de uyarlayarak- almamız çok uzun sürmedi.

MB Design | Z Dresuar https://www.cosalindo.com/z-dresuar

İskandinav dekorasyon stilinden art deco’ya, modernden klasiğe, varaklısından hasırına ve pirincine artık her tarz ve malzemede dresuar bulmak mümkün. Üstelik kimini okuma masası olarak kendine ait bir köşeye taşıyabilir; bazısını pencere önünde kitaplar, fotoğraflar ve çiçekler için dekoratif bir mâbed havasında kullanabilir ya da ona alıştığımız yerinde; tam da kapı girişinde yer vererek hak ettiği değeri gösterebiliriz.

Bou Art & Design | Varak Dresuar https://www.cosalindo.com/varak-dresuar

Salonda yemek masası ya da orta sehpaya yakın bir yerde servis için bulundurabileceğiniz gibi banyoda havlu ve bakım malzemelerinizi el altında bulundurabileceğiniz bir amaca da hizmet edebilen yeni nesil dresuarlar kullanım çeşitliliği ile de ideal parçalar olarak değerlendirilebilir.

Hamm | Ciroz Meşe Kaplama Dresuar https://www.cosalindo.com/ciroz-mese-kaplama-dresuar

Tırnak takımı olarak geçen klasik dresuarlar ise aynalı ve süslü olmalarının yanı sıra telefonluk olarak da anılan mobilyalardır. Özellikle art deco ve modern klasik bir evde çok şık duracağına şüphe yok, zira pirinç, mermer, ahşap gibi malzemelerden yapılmış dresuarlar her şeyden önce göz alıcı duruşuyla bile bir evin göze görünür bir yerinde durmayı hak ediyor.

T&S Interiors | Özel Tasarım Tırnak Takımı https://www.cosalindo.com/ozel-tasarim-tirnak-takimi

Konsollardan farklı olarak rafları ve dolapları olmayan, varsa bile küçük çekmecelere sahip uzun bacaklı dresuarlar çok amaçlı, çok havalı, çok işe yarar parçalar olarak evimizde yer almaya hazır. Vazgeçilmez bu alışkanlığa yeniden kavuşmak size eski hatıralarınızı hatırlatabilir. Kapıdan girdiğinizde üzerinde not defterlerinizin ve antika bir telefonun bulunduğu bir dresuar edinmenin sırası gelmedi mi sizce de?

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar