TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

29.05.2018

VERANDA DEKORASYONU NASIL YAPILIR?

Bahçeli Evlerin Vitrini: Verandalar Nasıl Dekore Edilir?

Eğer eviniz bahçe katındaysa ve verandanız varsa baharı karşılamak, yaza hazırlanmak için çok güzel bir sebebiniz var demektir. Veranda dekorasyonu yapmak hem kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak hem de evinize yepyeni bir görünüm kazandıracak. Bahçemizle yaşam alanımız arasındaki bu alanlar için evimizin vitrini diyebiliriz. Özellikle yaz aylarında çoğunlukla bahçede olduğumuz için eve giriş-çıkışlar da genellikle verandadan yapılır. Evin ana kapısı işlevsiz kalır; içeri genellikle verandadan girip çıkılır. Bahar ve yaz aylarında keyifli pazar kahvaltıları, akşam yemekleri ve yaz partileriyle hareketlenen bu alanı cıvıl cıvıl bir hale getirmek içinse kullanabileceğiniz pek çok aksesuar, faydalanabileceğiniz çokça fikir var. Veranda dekorasyonu nasıl yapılır diyorsanız işte öneriler!

Tes Interiors | Elegant Manor Ev Projesi https://www.cosalindo.com/elegant-manor-ev-projesi

Veranda, bahçe, balkon, teras gibi bölümler evimizin açık alanları olduğu için nasıl bir dekorasyonu tercih ederseniz edin, seçeceğiniz mobilya ve aksesuarların açık hava koşullarına uygun olmasına özen gösterin. Satın alacağınız ürünlerin özellikle suya dayanıklı olması çok önemli. Eğer yağmur, toz, toprak, haşere gibi çevresel faktörlerden etkilenmek istemiyorsanız verandanızı camla kapatabilir, böylelikle bu alanı soğuk mevsimlerde de kış bahçesi olarak kullanabilirsiniz. Verandanızın yalnızca üstünü kapatmak, güneşin yakıcı etkisinden korunmak istiyorsanız ahşap, saz, metal ve branda bezi seçeneklerinden size en uygununu seçebilirsiniz. Elbette bu alanın bir köşesine dikeceğiniz sarmaşık veya asmayla doğal bir gölgelendirme yapmanız da mümkün. Romantik ve feminen bir etki yaratmak içinse tül perdelerden yararlanabilir, böylece hem güneşin yakıcı etkisinden hem de sineklerden korunabilirsiniz.

Laxmi Interiors | Narlıdere Sahilevleri Ev Projesi https://www.cosalindo.com/narlidere-sahilevleri-ev-projesi

Snoc Home & Garden Josephine Daybed https://www.cosalindo.com/josephine-daybed

Rahatlık başrolde…

Veranda açık havanın keyfini çıkaracağınız alan olacağı için rahatlık ve ergonomi ön planda olmalı. Kullanım alanınızın genişliğine göre hasırdan veya bambudan oturma grupları, sallanan sandalyeler, büyük puflar ve minderler, hatta asabileceğiniz uygun bir köşe varsa hamaklar dahi dekorasyonunuzun bir parçası olabilir. Geniş bir alanınız varsa kahvaltı ve yemeklerinizde başrolü oynayacak bir masa-sandalye takımıyla bu alana daha sıcak bir hava verebilirsiniz. Ahşap, tekerlekli bir servis masası da bu alanın tamamlayıcısı olabilir. Bahçe mobilyalarını tamamlamak için rengarenk kırlentler, dekoratif kilimler, masa ve koltuk örtüleri kullanabilirsiniz. Oturma alanının ortasına yerleştireceğiniz büyük bir orta sehpa ile fener, mum, biblo gibi aksesuarlarınızı sergileyebilir, alanınız darsa bu aksesuarlarınızı köşelere yerleştirebileceğiniz küçük sehpalar üzerine veya direkt olarak yere dizebilirsiniz. Küçük veranda dekorasyonunda ise çok yer kaplamayan zarif bir ikili koltuk veya masa sandalye takımlarını tercih edebilirsiniz. Ya da yalnızca tekli bir koltuk ve yanında küçük bir sehpa ile tek kişilik küçük bir okuma alanı yaratabilirsiniz.

BOU Interior&Architecture | BMÇ Bebek Evi https://www.cosalindo.com/bmc-bebek-evi

Snoc Home&Garden Bilbao Oturma Grubu https://www.cosalindo.com/bilbao-oturma-grubu

Renklerden güç alın

Snoc Home&Garden | Tuanna Masa Takımı https://www.cosalindo.com/tuanna-masa-takimi

Bahçeyle iç içe olan bu alana uygulayacağınız renklerin bu habitata uygun, doğal renkler olması, doğanın o ferahlatıcı ve arındırıcı etkisini derinden hissetmenizi kolaylaştıracak. Toprak tonları, bej gibi renkleri temel alabilir, bu göz yormayan ambiyansı renkli aksesuarlarla hareketlendirebilirsiniz. Geniş alanlarda siyah ve tonları da oldukça şık ve modern bir etki yaratıyor. Verandanızı süsleyecek aksesuarları ise dekorasyonda kullandığınız temel renge göre seçmeniz görsel bütünlüğü yakalamak açısından büyük önem taşıyor. Temelde dingin tonlar ve ayrıntılarda canlı renkler kullanarak bakmaktan sıkılmayacağınız bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

Detaylarda saklı güzellik

Laxmi Interiors | Narlıdere Sahilevleri Ev Projesi https://www.cosalindo.com/narlidere-sahilevleri-ev-projesi

Bakır İstanbul | Green Ever Pirinç Sulak https://www.cosalindo.com/green-ever-pirinc-sulak

Verandanızda kullanacağınız aksesuarları alanın büyüklüğüne ve temelde kullanacağınız renklere göre belirlemeniz gerekiyor. Büyük alanlarda, köşelerde büyük saksılar ve büyük gövdeli bitkiler kullanabilir, dev lambaderlerle geceleri tüm alanı aydınlatabilirsiniz. Korkuluklara asacağınız dekoratif saksılarla dekorasyonunuzu çiçeklendirip süsleyebilirsiniz. Verandanızın köşelerine büyük fenerler, mumlar, doğal formlara sahip heykeller yerleştirebilirsiniz. Toprak saksılar, seramik vazolar, bakır kaplar ve hasır sepetler, geniş alanlarda çok şık bir etki yaratıyor. Bu saksı ve vazoları boş olarak kullanabilir veya içlerine kurutulmuş çiçekler yerleştirerek doğayı bütün halleriyle hayatınıza taşıyabilirsiniz. Oturma grubunuzun veya yemek masanızın ortasına yerleştireceğiniz doğal taşlar, sukulentler ve dekoratif objelerle estetik zevkinizi sergileyebilirsiniz. Bahçenizle bütünleşmiş olan bu alana kuşlar için dekoratif bir suluk ve kuş evi de yerleştirebilir, verandanızı kuşların habitatı haline getirebilir, böylelikle güne kuş sesleriyle uyanabilirsiniz. Aksesuarları yalnızca masanızda ve yerlerde değil, duvarlarda da kullanın. Deniz kabukları, hasır şapkalar, büyük yelpazeler, ahşap ve deri mask’lar ve balıkçı ağları; boş duvarları da dekorasyonunuzun ayrılmaz bir parçası haline getirecek. Oturma alanlarına küçük kilimler yerleştirebilir, dilerseniz bu kilimleri duvarda kullanarak otantik bir etki yaratabilirsiniz.

Işık-gölgenin yarattığı estetik

Veranda dekorasyonunuz ne kadar güzel olursa olsun iyi bir aydınlatma yapmazsanız güneş battıktan sonra kendini gösteremeyecektir. Yaz gecelerinin güzelliğini doyasıya yaşamak için verandanızın aydınlatmasına özen göstermeniz gerekiyor. Aydınlatmaları verandanızın yapısına göre belirleyebilirsiniz. Korkuluklarınız varsa üzerine dekoratif lambalar yerleştirebilir, tavan kirişlerine asacağınız lamba ve fenerlerle aydınlatma ihtiyacınıza estetik bir çözüm getirebilirsiniz. Ayaklı büyük mumluklara yerleştireceğiniz mumlar ve gaz lambalarıyla istediğiniz zaman romantik ve nostaljik bir etki yaratabilirsiniz. Verandanın kenarlarına ve varsa merdivenlere solar aydınlatmalar ise günlük kullanım için akılcı bir çözüm olacaktır.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar