TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

03.07.2018

VIRGINIA WOOLF'TAN VICTOR HUGO'YA 6 YAZAR 6 STİL

Kitaplar; bizi yaşadığımız andan alıp başka yaşamlara, coğrafyalara, kültürlere taşıyan kitaplar… Dost misali bizimle konuşan; aklımızı ve kalbimizi besleyen, fikir dünyamızı zenginleştiren kitaplar. Nobelli yazarımız Orhan Pamuk’un “Yeni Hayat” eserinde, “Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti” cümlesindeki gibi, bir gün bir kitap okuruz ve tüm hayatımız, hayata bakış açımız değişir. O eserler, sözlerimizden stilimize kadar her şeyimizi etkiler. İşte o unutulmaz kitaplar ve o kitapların içinden çıktığı kültürlerin dekorasyon stilleri…

“Zorba”nın etkisinde, mavinin izinde: Akdeniz stili

Nikos Kazancakis’in her satırında Akdeniz esintilerinin hissedildiği, Yunan kültürüyle örülü “Zorba”sını kim unutabilir ki… Pek çoğumuz bu muhteşem eseri, Mihalis Kakogiannis’in aynı adla beyazperdeye uyarladığı o siyah-beyaz filmden biliriz. Taş sokakları, taş evleri ve otantik mimarisiyle Girit Adası’nı adımlarız bu eserle. Fondaki geleneksel Yunan müziği eşliğinde Alexis Zorba ve “Patron”un yaptığı sirtakili o son sahne tüm izleyicileri alır, Girit sahillerine götürür. Mavisi ve beyazıyla Akdeniz stili gözlerinizin önündedir. Yunanistan, İtalya ve İspanya’yı işaret eden Akdeniz tarzı dekorasyonda mavi, yeşil, turuncu ve sarının hemen hemen tüm tonlarını görebilirsiniz. Beyaz kireçle badanalanmış dokulu taş duvarlar, ahşap tavan, taş veya karolarla döşenmiş zeminler, ahşap pergolalar ve doğal ahşap yüzeyler bu stilin olmazsa olmazları. Detaylarda ise uçuş uçuş perdeler, keten örtüler, bambu sepetler, seramik küpler ve ferforje detaylar görüyoruz.

36.// | Bodrum Gündoğan Villa https://www.cosalindo.com/bodrum-gundogan-villa

T&S Interiors | Opalin Vazo https://www.cosalindo.com/opalin-vazo

“Don Kişot”un izinde: Kolonyal stil

Eski bir toprak ağası olan ve şövalye kitapları okuya okuya şövalye olma hayalleri kuran senyör Kesada’nın, namıdiğer Don Kişot’un akıl almaz hikayesi okuyan herkesi hem güldürür hem de düşündürür. İspanyol Altın Çağı’nın ve dünya edebiyatının en önemli eserlerinden olan ve Kolonyal dönemin başlarında kaleme alınan eser, İspanya kültürüne dair çok önemli ipuçları içerir. Kolonyal stilin en önemli özelliği dekorasyonda ağırlıklı olarak ahşap kullanılmasıdır. Yer yer tropik detaylar içeren, oymalı koyu ahşaptan mobilyalarla şekillendirilen, krem rengi ve beyaza bolca yer verilen bu stilin tamamlayıcıları ise çiçeksiz dev yapraklı bitkiler, antik karolarla kaplanmış zeminler, farbelalı perdeler, büyüklü-küçüklü tablolar ve çini vazolar.

Uttermost | Summer Birds 2'li Tablo https://www.cosalindo.com/summer-birds-2li-tablo

“Mrs. Dalloway”in partisi: Viktorya stili

Dünya ve İngiliz edebiyatının en önemli kadın yazarı Virginia Woolf’un hafif alaycı, eleştirel ve detaycı bakışıyla İngilizlerin o ünlü çay partilerine, akıl almaz kurallarıyla Viktorya Dönemi’ne, yüzlerce yıllık gelenekleriyle aristokratların dünyasına konuk oluyoruz. I. Dünya Savaşı döneminde, Londra’da geçen roman, Mrs. Dalloway’in o akşam vereceği davet için yaptığı hazırlıklar üzerinden Viktorya Dönemi’ne göndermelerle İngiliz kültürünü masaya yatırıyor. Viktorya stili dekorasyon ise köklerini işte bu dönemden alıyor. Büyük ve gösterişli avizeler, dantel misali işlenmiş oymalı mobilyalar, oryantalizmin simgesi antika halılar, ağır kumaşlardan püsküllü perdeler bu stilin karakteristik özelliği. Koyu renklerin hakimiyetindeki Viktorya stilinin ağır havasını kırmak içinse altın, mor ve kırmızının tonları kullanılıyor.

Bretz | Ö. Bilge Ev https://www.cosalindo.com/o-bilge-ev

“Yüzyıllık Yalnızlık”ın renkleri: Etnik stil

Nobel ödüllü Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez, kuşkusuz Latin Amerika’nın en güçlü kalemi. Yazdıklarıyla bu coğrafyanın gelenekleri, renkleri, ritüelleri ve gündelik hayatına ayna tutan yazar, “Yüzyıllık Yalnızlık”ta okuyucularını kendi çocukluğunun sokaklarında gezdiriyor. Yazarın büyükannesinden dinlediği öyküleri yıllar sonra, tüm dünyanın ilgiyle okuyacağı bir şekilde romanlaştırmasıyla ortaya çıkmış olan roman; toprak evleri, Çingeneleri ve meydanlarıyla etnik mimariden ve stilden izler taşıyor. Kontrast renkler, bir arada kullanılan çeşit çeşit desenler, el yapımı aksesuarlar, hatırası olan eski mobilyalar ve objeler etnik stilin karakterini oluşturuyor. Küçük biblolar, fenerler, tropikal bitkiler, etnik desenli halılar, toprak vazolar ve toprak tonları, etnik stilin öne çıkan detayları arasında.

Pekmez + Boz | SE Beşiktaş Oturma Odası https://www.cosalindo.com/se-besiktas-oturma-odasi

Name Design Studio | Suzani Mor Güneş Puf https://www.cosalindo.com/suzani-mor-gunes-puf

“Sahilde Kafka”nın minimalizmi: Asya stili

Yazarın en iyi eseri olan sayısız ödüle sahip “Sahilde Kafka”nın Japon efsanelerinden beslenen dili; tuhaf tesadüfler, sıradışı diyaloglar, kehanetler ve rüyalarla, kurgu bir romanda aranılan tüm tatları layıkıyla veriyor. Haruki Murakami’nin eserleri bizi uzaklara, Asya kültürünün sıradışı dünyasına taşıyor. “Az, çoktur” felsefesinden beslenen Asya stili dekorasyon, minimalizmin tüm özelliklerini içinde barındırıyor. Renklerde ise doğal toprak tonları ön planda. Olabildiğince az eşya ile yaşam alanlarında ferahlığı amaçlayan bu stilde ejderha ve fil gibi otantik figürlü aksesuarlar, küçük heykelcikler, deri ve ahşap gibi doğal malzemeler ve ahşap paneller Uzak Doğu’nun o mistik dünyasını evlere taşıyor. Dekoratif su küvetleri, tütsüler ve mumlar, dinginlik arayanların hayatına huzur katıyor.

Soto Lab | Cam Ev https://www.cosalindo.com/cam-ev

“Sefiller”in Paris’i: Fransız stili

T&S Interiors | Fransız Şamdan Çifti https://www.cosalindo.com/fransiz-samdan-cifti

Fransız romantizm akımının en önemli eserlerinden biri olan “Sefiller”, dünyanın en çok bilinen klasikleri arasında. Viktor Hugo’nun ölümsüz eseri, kürek mahkumu Jan Valjean’ın trajik hayatını anlatırken fonda 1800’lü yılların Fransa’sını ve özellikle Paris’i tüm yönleriyle betimler. Bu dönemin evlerini süsleyen varaklı aynalar ve aksesuarlar, gösterişli mobilyalar, kadife ve saten kumaşlar, bol taşlı kristal avizeler ve yağlıboya tablolar ise Fransız tarzı ev dekorasyonunun temel ögelerini oluşturuyor. Gösterişli abajurlar, pirinç işlemeli ayna ve şamdanlar, bu romantik ambiyansın tamamlayıcısı. Bu stilin ihtişam ve zenginliği yatak odasında ise Chester stili yatak başları, kat kat işlemeli yatak örtüleri ve ince el işçiliğinin ürünü olan makyaj masalarıyla kendini gösteriyor. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar