TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

14.03.2017

YATAK BAŞI SIRADAN MI SIRA DIŞI MI?

Kabul etmek gerekir ki yatak odalarımızın dekorasyonunda çok da cesur davranmıyoruz. Genel zevkimizin hatta salonda uyguladığımız stilin bir uzantısı oluyor çoğunlukla. Aslına bakarsanız en yaratıcı olunabilecek alanlardan biri de yatak başlarımız. Herhangi bir yatak seçip onun bağlantılı modelini kullanmak zorunda değiliz. Günümüzde çoğu mobilya markası bünyesinde iç mimarlarla çalışıyor. Beğendiğiniz bir stili çalışmalarını isteyebilir, mimarın yönlendirmesiyle bambaşka tasarımları da deneyebilirsiniz.

Tabii bir diğer kesim de yatak odasında daha klasik, en azından görmeye alışkın olduğumuz yatak başı modellerini kullanmak istiyor. Tabii ki bu zevk meselesi ancak ben ikisini de bir potada inceleyebileceğiniz ve ona göre karar verebileceğiniz bir seçki hazırladım.

Klasik pirinç yatak başı kullanıyorsanız arka planı değişik dokulu bir duvar kağıdı ile hareketlendirebilir, tablolarla renk katabilirsiniz. 

Özellikle dağ evlerinin vazgeçilmezi olsa da ham ahşap yatak başları doğayla ve doğal malzemelerle iç içe olmayı sevenler için ideal.

Kumaş kaplı yataklarda genelde kadife ya da düz kumaşlar tercih edilebilir. Halbuki beğendiğiniz bir kumaşla kaplatırsanız duvar kağıdına da ihtiyaç kalmayabilir. 

Çocuk odalarında özellikle daha yaratıcı olunması gerektiğini düşünüyorum. Oynamayı sevdikleri bir oyundan, çigi karakterden veya bulunmaktan mutlu olduğu bir ortamdan yola çıkılarak farklı fikirlerde yatak başları dizayn edilebilir. 

Kapitone uygulaması en sık tercih edilenlerden. Eğer dömi klasik bir oda hayaliniz varsa kesinlikle kapitone ile tamamlamalısınız. 

Yeri geldiğinde yatak başı bir çizim bile olabilir. Bu da genç odalarına yönelik tarz sahibi bir uygulama olarak sunulabilir.

Alçıpan kullanılarak nişli oluşturulan yatak başları da başarılı ve şık uygulamalar arasında yerini alıyor. Bir de ona uygun aydınlatma ve tablolara yer verilirse seyrine doyamayacağınız bir odaya sahip olursunuz.

Kabaralar da son dönemde tekrar yükselişte. Sadece çerçeve olarak değil farklı desenler de oluşturulursa çarpıcı bir görünüm yakalanır.

Son söz tabii ki sizin ama bazen attığımız küçük cesur adımlarla hayat da mekanlar da çok daha keyifli.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar