TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

13.04.2017

YATAK ODALARININ SÜSÜ NEVRESİM TAKIMLARI

Binbir yolu var ortamlarımızı şenlendirmenin daha da göze hoş kılmanın. Vazo, tablo, çiçek, aksesuar gibi sıradan daha doğrusu en bilindik kalemleri bile yaptığımız seçimlerle orijinal kılabiliriz. Kendi adıma çok önemli olduğunu, dekorasyona değişik vizyonlar kattığını düşündüğüm unsurlardan biri de ev tekstilleri. Bu yazımıza indirgemek gerekirse de nevresim takımları.

Valeron Clementine Çift Kişilik Nevresim Takımı https://www.cosalindo.com/clementine-cift-kisilik-nevresim-takimi

Yatak odamızda kullanacağımız nevresim takımlarını seçerken çok titiz olunması gerektiğini düşünenlerdenim. Çünkü bunlar tablo gibi veya dresuardaki herhangi bir biblo gibi değil. Sadece göze hitap etmekten çok fazlasıyla işimize yarıyor. Direkt tenimize değdiği için dokunma duyumuzu ve hatta yıkadığımız deterjandan ötürü koku alma duyumuzu bile etkin kılıyor. Dolayısıyla tüm bu etkilenecek duyularımızın gönlünü eğleyecek seçimler yapmalıyız.

Valeron Jacques King Nevresim Takımı https://www.cosalindo.com/jacques-king-nevresim-takimi

Önce görselliğe değinelim. Yatak örtüsü kullanma alışkanlığınız yoksa ve yatak runnerı veya battaniye eşlik ediyorsa nevresiminize, takımın odayla ahengi daha önem kazanıyor. Zira yatak örtüsü kullanırken sadece yatılacağı zaman görüldüğü için genel dekorasyona uymasa da olabilir. Tabii ki tüm nevresim takımlarınız odanın dekorasyonuyla paralel gitmek zorunda değil ancak odanın ritmini dengede tutmak ve gözünüze karman çorman kombinasyonlar sunmamak adına önemli. 

Bu doğrultuda ana hatları uydurduktan sonra düz renk, soyut desen, yazı, çiçek, çizgi ve son yıllarda dijital baskının ev tekstillerine de kolayca uygulanabiliyor oluşuyla gerçek manzara görsellerinden hangisini seçeceğinize karar verebilirsiniz. 

Ruhunuza iyi gelmesi açısından mevsimine göre renkler tercih ederseniz skalanızda kahverengi, siyah, bordo yoğunluğu varsa yazın ortasında böyle boğucu renklere maruz kalmamış olursunuz.

Dokunsal kısmına değinirsek konu bir başka önem arz ediyor benim için. Ev tekstiliyle bire bir uğraştığım için en hassas olduğum konulardan biri kumaş cinsleri ve dokuları. Kullanılacak yere göre kumaşın dokusu değişebilir, örneğin sadece dekoratif amaçlı kullanılacak bir yastıkta deseni ve kumaş atkısı güzel diye sert ve kalın bir modeli seçebilirsiniz. Ancak iş yatak odasına gelince biraz değişiyor. Her zaman kullandığım tabirle yanağınızı dayayıp uyuduğunuz yerin size değdiği an bilinçaltında mutlu hissettirmesi gerekir. Bu da pamuklu kumaşlarla hatta nevresimdeki tek favorim pamuk satenlerle mümkün. Sizin için de bu kriter önemliyse satın alırken mutlaka bunu sorgulamalısınız.

Hele hele bebek uyku setlerinde pamuk saten kullanımı kanunlaşsa en çok ben sevinirim sanırım. Yumuşacık hassas ten için daha doğru bir kumaş tercihi bulunmuyor. Elbette maliyetler önemli üretici için de alan için de ama ömrümüzün üçte birini geçirdiğimiz, bilincimizi teslim ettiğimiz uyku için bu kadarını çok görmemek gerek bedenimize.

Üçüncü olarak kokuya değinelim. Yine başınızı yastığa koyduğunuzda direkt soluyacağınız kokunun sizi rahatsız etmemesi gerekir. Bu sebeple deterjan alırken içindeki esanslara çok dikkat edilmeli. Lavantanın neden çoğu markada kullanılan bir koku olduğunu anlamak zor değil çünkü bu esans sakinleştiren, sizi uykuya kolayca geçiren özelliğe sahip. Eğer deterjanınız kokusuz ve siz temizlik tercihinizden ödün veremiyorsanız belli koku ve parfüm firmalarının makineye katılan kokuları mevcut. Bunlar da işinizi görecektir. Dahası bu kokuların sprey formatları bulunuyor. Yatmadan önce yastığınıza iki kez fıslatmanız temiz ve sakin duygularla uykuya geçişinizi sağlayacaktır. 

Son olarak da yatak odanızın en önemli süslerinden nevresim takımlarının eşlikçilerini hatırlatmak gerek. Takıma ait 4 adet yastığı kullanıp geçmeyin. Desene ve renklerine uygun irili ufaklı kırlentlerle de süslerseniz yatak örtüsü örtülmemiş nevresim takımını günlük moddan çıkarıp şıklaştırmış olursunuz.

 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar