TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

03.07.2018

YATAK ODASI AYDINLATMASI NASIL OLMALI?

A'dan Z'ye Yatak Odası Aydınlatması

Bir mekanın aydınlatma planı, o mekanın algılanışını doğrudan etkiler. Dekorasyonun kendini göstermesini sağlayan ve bir odanın atmosferini en çok etkileyen öge olan aydınlatmaya, evin en konforlu olması gereken alanında yani yatak odalarında özellikle dikkat etmek gerekiyor. Doğru aydınlatma ile evinizin bu bölümünü müthiş bir dinlenme köşesine çevirebilir; yeterince genişse birden fazla amaç için kullanılabilen fonksiyonel bir alana dönüştürebilirsiniz. İstediğiniz havayı yaratabilmek için yatak odası aydınlatma önerilerimize kulak vermeye ne dersiniz!

Team Proje Mimarlık | Vadi İstanbul Ev Projesi https://www.cosalindo.com/vadi-istanbul-ev-projesi

Anahtar Baş Ucunda Olmalı

Phare Studio | Bubble Dörtlü Sarkıt https://www.cosalindo.com/bubble-dortlu-sarkit

Çoğu odada olduğu gibi yatak odası aydınlatmasının da ilk kuralı duvarlarla ve dekorasyonla uyumlu renkte; gün ışığına olabildiğince yakın, doğal ışık yayan ampuller tercih etmek. Yayılan ışığın sizi yormamasına, özellikle de parlak gelmemesine dikkat edin. Ayrıca anahtarların doğru yerlerde konumlandırılması çok önemli. Örneğin yatağın baş ucuna yerleştireceğiniz bir anahtar özellikle acil durumlarda hayat kurtarıcı olabilir.

Tavan Aydınlatmasından Vazgeçmeyin

Robin's Design | H. Doğandemir Evi https://www.cosalindo.com/h-demirdogan-evi

Ms Sparkle | Bee Eskitme Sarkıt Lamba https://www.cosalindo.com/bee-eskitme-sarkit-lamba

Yatak odası aydınlatması nasıl olmalı sorusunun cevabı pek çok ayrıntıyı içinde barındırıyor. Öncelikle merkezi bir tavan aydınlatması şart. Odanın her noktasına eşit ışık yayan tavan aydınlatmaları, mekanın olduğundan daha geniş algılanmasını sağlayabilir. Üstelik bu aydınlatma çeşidi, sevmeseniz de kimi zaman işinize yarayabilir. Mesela kirli çamaşırları toplarken, sabahları giyinirken ya da temizlik yaparken tavan aydınlatmasının eksikliğini çekebilirsiniz. Eğer bu tip aydınlatmadan gerçekten hoşlanmıyorsanız odanın dört bir yanına dağıtabileceğiniz spotlardan da yararlanabilirsiniz.

Dim Özellikli Anahtarların Konforu

Goa Mimarlık | Babacan Premium Örnek Daire https://www.cosalindo.com/babacan-premium-ornek-daire

Eğer uyurken hafif bir ışık isteyenlerdenseniz yatak odası baş ucu aydınlatması olarak dim (dimmable) edilebilen yani güçlüden loşa dek ayarlanabilen aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Bu aydınlatmaları yüksek ayarda gündelik olarak, düşük ayarda da uyurken ya da uyku öncesinde kullanabilirsiniz. Son yıllarda baş ucu lambası olarak tavan sarkıtlarını kullanmak çok moda. Ancak bu modelleri tercih ederken baş ucunuza dim özellikli bir anahtar koydurmayı unutmayın. Özellikle bu amaç için tasarlanmadılarsa baş ucu için fazla parlak gelebilirler.

Parlaq Interiors | Flute Pirinç Silindirli Avize https://www.cosalindo.com/flute-pirinc-silindirli-sarkit

Tuvalet Masasında Güçlü, Direkt Işık

Melih Kohen Interior | ES Akatlar Ev Projesi https://www.cosalindo.com/es-akatlar-ev-projesi

Yatak odanızın tuvalet masasındaki genelde saç kurutmak, kişisel bakım veya makyaj yapmak için kullanılan alandaki aydınlatma ise diğerlerinden çok daha farklı olmalı. Tuvalet masası için en uygunu karşıdan gelen ışık. Bu tip bir aydınlatma elde edebilmek için aynanızın etrafını tıpkı kulis aynaları gibi güçlü LED ışıklarla çevirebilirsiniz. Yatak odası aydınlatma ürünleri arasında bulabileceğiniz LED aydınlatmayla makyajınızı yaparken en ufak kusuru dahi görebileceksiniz.

Sanat Eserlerini Vurgulamak için...

Design House TP | GE Etiler Ev Projesi https://www.cosalindo.com/ge-etiler-ev-projesi

Yatak odanızda tablo, heykel gibi sanat eserleri varsa bunları öne çıkaracak aydınlatmalardan yararlanabilirsiniz. Örneğin tablolar için yukarıdan hafif bir LED lamba, heykeller içinse aşağıdan eserin üzerine vuran uygun tonda bir aydınlatma ideal olacaktır. Üstelik bu, odanızın daha şık görünmesini sağlayacak. Odanızın görünümünü güzelleştirmek için dekoratif aydınlatma çözümlerinden faydalanabileceğinizi unutmayın. Gösterişli, avangart bir tavan avizesi ya da duvara monte edilen minimal, modern tasarımlı bir aplik odayı dekoratif açıdan çok yukarı taşıyabilir.

Bou Art & Design | Lykia Bakır Kaplama https://www.cosalindo.com/lykia-bakir-kaplama-aplik

Okuma Lambası Nasıl Seçilir?

Soto-Lab | Çelebi Yalısı https://www.cosalindo.com/celebi-yalisi

Kitbox Design | Gramofon Mint Yeşili Masa Lambası https://www.cosalindo.com/gramofon-mint-yesili-masa-lambasi

Uyumadan önce kitap okumayı sevenlerdenseniz yatağınızın baş ucunda bir okuma lambası şart. Özellikle açısı ayarlanabilen ve sabit parlaklıkta ışık yayan okuma lambalarını tercih etmelisiniz. Ayrıca hareket ettirilebilen, tercihe göre uzaklaştırılıp yakınlaştırılabilen lambalar da okuma saatleri için oldukça ideal. En ideal çeşidi duvara monte edilenler ancak bu ürünleri yanınızda uyuyan kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde konumlandırmaya dikkat etmelisiniz.

Yatak Odalarına Işıkla Fonksiyonellik Kazandırın

Robin's Design | Maçka Armani Residence https://www.cosalindo.com/macka-armani-residence

Parlaq Interiors | Wired Neo Siyah Cage Lambader https://www.cosalindo.com/wired-neo-siyah-cage-lambader

Modern evlerin, özellikle de şehir içindeki konutların metrekareleri git gide küçülüyor. Artık daha ufak evlerde akılcı çözümler yaratmak zorundayız. Işıklandırmanızı doğru kurgularsanız yatak odanızı sadece tek bir düğmeye basarak “uyku odası" modundan çıkarıp kitap okumak veya çalışmak için son derece uygun bir alana dönüştürmeniz mümkün. Bunun yolu, yaşam alanında ışığın rengi, şiddeti; aydınlatmanın konumu ve çeşitliliğini doğru ayarlamaktan geçiyor. Eğer yatak odanız yeterince genişse veya dikdörtgen bir forma sahipse odanın bir bölümünü çalışma ya da kendiniz için ufak bir oturma alanı olarak değerlendirebilirsiniz. Bu bölümün aydınlatması elbette yatağınızın olduğu, uyuduğunuz kısımdan farklı olmalı. Eğer çalışma alanı oluşturmak istiyorsanız tek bir noktaya ışık veren masa lambaları en ideali. Böylece odada uyuyan başka biri varsa rahatsız etmemiş olursunuz. Oturma alanı içinse lambader tercih edebilirsiniz.

Gardırobun ücra köşelerinde unuttuğunuz, aylar sonra bir şekilde elinize gelen kıyafetleri, gardırop içi aydınlatmalarla giyilmeden eskimekten kurtarmak içinse ısınmayan LED ışıklar iyi bir çözüm; böylelikle enerji tasarrufu da yapmış olacaksınız.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar