TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

19.07.2018

YAZ SOFRALARINA RENKLİ DOKUNUŞLAR

Şangır şangır tabakların sesi, çın çın çatal bıçak sesi, dalından tazecik pespembe ortancaların çabasız güzelliği, kalabalıkta oradan oraya koşturan devamlı bir şey taşıyanların telaşı, mangalbaşının illa ki mangalın bir türlü yanmayışına hayıflanması, burnun direğine yerleşen kömür kokusu, çığlık çığlığa çocuklar, közlenen patlıcanın davetkarlığı, bardaklara şırıl şırıl dolan içeceklerin naif sesi. Yaz sofrasına hoş geldiniz! 

Nasıl güzeldir böylesine rengarenk bir atmosfer içinde olabilmek, en mutlu anların tadını çıkarmak. Yalnız bugün manevi renk paleti değil ele alacağım; bildiğiniz sofralarda yer açtığımız renkler; bahar gelince, yaz gelince su yüzüne çıkardığımız...

Yaz sofraları söz konusu oldu mu alabildiğine renkli dokunuşlar eklemekten çekinmeyin. Her şeyden önce gökkuşağının 7 tonu birbiriyle ne kadar uyumsuz olabilir ki? İşe hangi yemek takımınızı veya masa örtünüzü (amerikan servislerinizi) kullanmak istediğinize karar vermekle başlayın. Bu iki demirbaşınız aslında sofranın hem stilini hem de hakim rengini belirleyecektir. Örtü veya takımdan biri krem ya da beyaz ise de size renklerle oynamak için daha fazla alan bırakır.

Son yıllarda tam takım set kullanmak yerine aynı takımın farklı renklerini ya da tamamen birbirinden bağımsız model ve renkte tabağı bir arada kullanmak oldukça popüler bir sofra dekorasyon methodu. Buna alternatif olarak yemek takımı yerine bardak takımı değişik renklerde kullanılabilir.

Gelelim canlı bitkilere... Bir buket çiçekten daha iyi bir renkli dokunuş olabilir mi sofralara? İsterseniz renkli hiçbir sofra aksesuarı kullanmayın, her şey nötr tonlarda olsun, bir vazo ile ilave edeceğiniz rengarenk çiçekler en etkileyici sofraları yaratmanızı sağlayacaktır.

Kimisi bahçe dekorasyonunda mutlak bütünlük taraftarıdır ve sandalyelerdeki minder ve yastıklara kadar her şeyin uyumlu olmasını ister. Elbette ki her sofra bunu gerektirmez, özellikle de günümüzde rahatlığın hayat felselerinde genişçe yer bulduğunu düşünürsek böyle katı kurallara ihtiyaç duymanıza gerek yok. Ancak yapabilen için de ayrı bir yetenek. Bu kadar detaya girmek istemezseniz de sofrada kullandığınız dekoratif detaylara sandalye süslemede de yer verebilirsiniz. Örneğin, peçete halkaları olarak oluşturduğunuz canlı minik çiçeklere sandalye kenarlarında da yer verebilirsiniz. 

Neşeli cıvıl cıvıl sofralar, yemek davetleri yazın en önemli keyif kaçamakları. Bunları nasıl hareketlendirip renklendirdiğiniz ise sizin özveriniz. Yaz boyunca kahkahası ve rengi bol sofralar kurmanızı dilerim...

1. Schott-Zwiesel Vina Spots 6'lı Turuncu Su Bardağı | 2. Some Home İstanbul Horse Luck Lacivert Yemek Tabağı3. S'RA Mavi 12'li Keten Amerikan Servis Takımı4. Some Home İstanbul Horse Luck Bordo Büyük Yemek Tabağı 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar