TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

25.06.2018

YAZLIK EV DEKORASYONU

Yazlık ev dekorasyonu, yılın çoğunda yaşadığınız evinizi dekore etmekten farklı olarak, daha özgürce hareket edebileceğiniz alan sağlar. Gözünüze ve ruhunuza hitap edebilecek, yaz aylarının sıcağını ve rüzgârını dilediğinizce yaşamanıza imkân verecek bir ev hem size hem de muhtemel misafirlerinize çok daha keyif verecektir.

Yazlık evlerin dekorasyonu için önce sıcak iklimlerin kültüründen beslenen dekorasyon stillerini göz önüne alarak bir değerlendirme yapmak akılcı bir yol olur. Kolonyal dekorasyon stilinin aksesuar anlayışını ve tropikal dekorasyonun desenlerini Akdeniz dekorasyon stilinin mobilya seçimleriyle bir araya getirip eklektik bir yöntem seçebilirsiniz ya da bu stillerden yalnızca birinin kodlarına bağlı kalmayı da tercih edebilirsiniz. Yine de her halükârda baz alınması gereken temel noktalar vardır, bunlar açık renk kullanımı, hafif mobilyalar, tekstillere gösterilmesi gereken özen, doğru oda konumlama, az sayıda fakat yeterli eşya kullanımı ve veranda ya da teras dekorasyonu olarak düşünülebilir.

Pekmez + Boz | AA Bodrum Evi https://www.cosalindo.com/aa-bodrum-evi

Yaz Renkleri

Tes Interiors | Minty Summerhouse Ev Projesi https://www.cosalindo.com/minty-summerhouse-ev-projesi

Tes Interiors | Minty Summerhouse Ev Projesi https://www.cosalindo.com/minty-summerhouse-ev-projesi

Yazlık ev dekorasyonu yaz renklerini çağırır. Duvarlarda her daim açık renklerden yana olmak önemlidir. Yaz dekorasyonunda yaz sıcağını kendine çekmeyecek, sizi o sıcakta boğmayacak beyaz, bej, limon sarısı, uçuk mavi ya da su yeşili renkler bir genişlik ve serinlik duygusu verir. Zeminlerde mermer ya da Kolonyal ve Provence stillerinin çok sevdiği karoları kullanabileceğiniz gibi birbirinden göz alıcı duvar ve yer seramikleriyle de Fas ve Küba havasını da evinize taşıyabilirsiniz.

Hafif Mobilyalar

Pekmez + Boz | AA Bodrum Evi https://www.cosalindo.com/aa-bodrum-evi

Laxmi Interiors | Narlıdere Sahilevleri Ev Projesi https://www.cosalindo.com/narlidere-sahilevleri-ev-projesi

Mobilyaların hafif olması sıklıkla temizlenmesi gereken bu evlerde büyük kolaylık sağlar. Ev kalabalık olduğunda eşyaların yeniden düzenlenmesi gerekirse kolaylıkla oradan oraya taşıyabileceğiniz bambu koltuklar ve bambu bir masa ile ince ferforjeden yataklar çok işinizi görür. Üstelik yazlık bir evde ne kadar şık duracaklarından söz etmeye bile gerek yok! Diğer yandan açık renk duvarları bomboş bırakmak hiç uygun olmaz, ruh halinizi besleyecek birkaç fotoğraf ya da tablo yerleştirebilirsiniz. Yazlık ev dekorasyonu da sizi estetik olarak tatmin edecek uyumu yakalamalıdır. 

Tekstillerin Önemi

Haremlique | H Jakarlı Bej Single Pike https://www.cosalindo.com/h-jakarli-bej-pike

Misafir Odalarının Konumlandırılması

Perdelerden pikelere, havlulardan çarşaflara yazlık bir evde en güzel ve en önemli şeyler tekstil kumaşlarının kalitesi, dokusu ve desenidir, çünkü yaz boyunca havalanan tüller, sıcağı geçirmeyecek perdeler, havuzdan ya da denizden çıkınca ilk dokunacağımız suyu çeken incecik peştemallar, yüzmekten bitkin bedenimizi narin dokunuşlarla saran çarşaf ve pikeler gündemin ilk sırasında duracak, çoğu sohbetin konusu olacaktır. Evde kullandığınız temel renklerle uyumlu desenler seçerek kendinizi yaz boyu iyi hissetmenin ilk adımını tamamlamış olursunuz.

36.// | Bodrum Gündoğan Villa https://www.cosalindo.com/bodrum-gundogan-villa

Pekmez + Boz | AA Bodrum Evi https://www.cosalindo.com/aa-bodrum-evi

Az ve Yeterli Eşya

36.// | Bodrum Gündoğan Villa https://www.cosalindo.com/bodrum-gundogan-villa

Yazlık evlerde fazla eşya bir eziyete dönüşebilir. Eşyaların hafif olmaları kadar sadece yeterli olmaları hayatınızı ve ruhunuzu hafifletecektir. Kıyafetleri yerleştirmek için her yatak ve misafir odasında uygun büyüklükte bir dolap ve hafif malzemeden ve şık yataklar ideal olur, diğer yandan ortak kullanım alanında büyük bir masa, rahat ve hafif koltuklar harika olur. Şifonyerler de en az dolaplar kadar çok işe yarayacaktır. Mümkün olan her yerde; banyolar, odalar, mutfak yaz sonu ortadan kaldırmak istediklerinizi istifleyebileceğiniz kadar depolama alanına sahip olmanız çok faydalı olacaktır.

Balkon, Veranda veya Teras

Yazlık evlerinden en keyifli mekanları; ortak kullanımda en çok bir araya gelinen, ama aynı zamanda arada yalnız kalmak için kaçabildiğiniz balkonları, terası veya verandasıdır. Batan akşam Güneşinin ışığında, gece uykumuz kaçtığında, kocaman sofralar kurulduğunda, sabah kahvaltılarında hep oralarda oluruz. Verandada tenteli bir salıncakta kitap okumak ya da rahat bir bahçe takımında arkanıza yaslanıp uzun sohbetler etmek işin en keyifli taraflarındandır. Eğer bahçeniz varsa bu ortamı açık havada kalmaya uygun malzemelerden yapılmış heykellere açabilirsiniz. Aydınlatmalara fazladan önem vermenizi tavsiye ederim.

Vitello | Eva Bahçe Takımı https://www.cosalindo.com/eva-bahce-takimi-8-kisilik

Özetle, yazlık eviniz de ruhunuzu yansıtmalı, rahat ettirmeli, kolay temizlenebilir ve toplanabilir olmalı ve kalabalıklara kucak açıp yalnızlığa liman olabilmeli! İyi tatiller

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar