TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

26.02.2019

YEMEK ODASI DEKORASYON REHBERİ

Bu yazı, yemek odasını yenilemek isteyenler, ilk yemek odasını dekore edecekler için rehber olacak. Yemek odası neden var, ne işe yarar, yemek odasında sadece yemek mi yenir, sandalye mi bank mı, vazo mu saksı mı, masa örtülü mü örtüsüz mü... Hepsine karar verecek kişi elbette sizden başkası değil ancak kararsız kaldığınızda bu yazıya göz atmanızda fayda var.

Yemek odası mobilyaları nelerdir? Yemek odasında yemek masası, kişi sayısına uygun olacak şekilde sandalyeler, bank ve tabureler, vitrin, büfe, konsol bulunur.

İpucu: Yemek masasında sandalyelerinizi takım olarak kullanmanız şart değil. Beğendiğiniz tarzda sandalyeleri seçerek kombin oluşturup evinizde farklı stil ve modelde sandalyeler tercih edebilirsiniz. Farklı stillerde sandalyeler seçmek yemek odanıza hareket katacaktır.

Yemek masalarında rastladığımız trendlerden biri de yemek masasının bir tarafı sandalyeler için ayrılırken diğer tarafına sadece bank yerleştirmektir. Yemek odalarında bank kullanımı trend olarak 2019’da da devam edecek. 

Tabureler de tıpkı bank gibi yemek odalarına hareketlilik ve farklılık katan bir detay olarak yemek masalarının yanında yerini alıyor. Sınırları kaldırın ve yemek odanızın tarzına siz karar verin. İster sadece sandalye tercih edip farklı stillerde sandalyelerle bir kombin oluşturabilir isterseniz seçtiğiniz sandalyelerin tamamının aynı olmasına özen gösterebilirsiniz. Dilerseniz, yemek masanızda bank ve taburelere de yer verebilirsiniz. Sandalyelerin karşısına yerleştirebileceğiniz banklarla beraber dilerseniz tabureler de kullanabilirsiniz.

Yemek odalarınızda dresuarlara da yer verebilirsiniz. Yemek odasında üzerinde fotoğraflarınızın ya da çiçeklerin olduğu bir dresuar canlılık katan en önemli etken olacaktır. Dilerseniz yemek masasının karşısına ya da dresuarın yaslandığı duvara ayna asabilirsiniz.

Yemek odalarında yemek masası, sandalye, bank ve puf ya da taburenin dışında büfe, konsol ve vitrin de tercih edilebilir. Sofra takımlarının, servis ürünlerinin, sofra örtüleri ve peçetelerin saklandığı bu dolaplar farklı tasarımları ile ihtiyaçlarınıza uygun olacak şekilde seçilebilir.

İpucu: Mermer ve kadifenin uyumuna şans verin. 

Büfeler, içini gösterebileceği şekilde kapaksız ya da cam kapaklı olabileceği gibi içini göstermeyecek şekilde de tasarlanabilir. Dilerseniz, ahşap kapaklı büfenizin bir bölümünü kapaksız ya da cam kapaklı tercih edebilirsiniz.

Sergilenmesini istediğiniz antika, aile yadigarı sofra takımlarınızı, parçalarınızı vitrinlere koyabilir, evinize gelen konuklarınıza görsel bir şölen yaşatabilirsiniz. Misafirleriniz için, özel davetlerde kullandığınız takımlarınızı ise büfelerde saklayabilirsiniz.

Yemek odası mobilyalarınızı seçerken; kullanacak kişi sayısını, yemek masanızı yerleştireceğiniz alanı göz önünde bulundurmalısınız.

Yemek odası aydınlatması, yemek masasının üzerinde olmalıdır. Elbette apliklerden, büfe üzerine yerleştirilecek abajurlardan da destek alabilirsiniz ancak yemek masasının üzerinde tercih edeceğiz sarkıt lambalar yemek masasında daha keyifli zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Tek bir sarkıt yeterli olmayabilir, yemek masanızın uzunluğuna göre birden fazla lamba tercih edebilirsiniz. 

Yuvarlak ve küçük bir yemek masanız varsa büyük bir tane aydınlatma, avize tercih edebilirsiniz. 

Yemek masanızın kullanmadığınız zamanlarda nasıl görünmesi istediğine dekorasyon stilinizi göz önünde bulundurarak karar verebilirsiniz. Sevdiğiniz parçalarla belli kurallar göz önünde bulundurularak doldurulan bir tepsi tercih edebileceğiniz gibi ev dekorasyon stilinize uygun olarak bir masa örtüsü ve çiçekler ya da sadece renkli çiçekler açan bir bitki, yeşil yapraklı bir bitki tercih edebilirsiniz. 

İpucu: Gösterişli bir görünüm için büyük vazolardan destek alabilirsiniz. 

Cosalindo.com'da yemek odası mobilyalarını inceleyerek ev dekorasyonunuza hem rahat hem de şık bir görünüm kazandırabilirsiniz. Sizin için seçtiğimiz yemek odası mobilyalarını aşağıda bulabilirsiniz. 

Türkiye'nin alanında en başarılı mimar ve iç mimarları tarafından tamamlanan projeleri inceleyerek ev dekorasyonunuz için en güzel çözümlere ulaşabilir, yemek odası projelerini inceleyerek dekorasyon ipuçları elde edebilirsiniz. https://www.cosalindo.com/yemek-odasi-projeleri 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar