TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

16.01.2019

YEMEK ODASI NASIL OLMALIDIR? YEMEK ODASI DEKORASYONUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yemek odası dekorasyonu nasıl olmalı, yemek odası dekorasyon önerileri nelerdir gibi sorularına kısa ama açıklayıcı bir yanıt vermek istedik. En güzel yanıt ise, içinde kendinizi en iyi hissedeceğiniz dekorasyonunun en doğru dekorasyon olduğudur. Bu nedenle, ipuçlarını okurken yemek odanızı kendi stilinize, beğenilerinize, ilgilerine uygun olacak şekilde düzenlemek için kendi yorumunuzu eklemeyi unutmayın. 

Yemek masası malzemesi ne olmalıdır, 4 kişilik yemek masası yeter mi yoksa 6 kişilik mi alsam, yemek masasının üzerini nasıl dekore etmeliyim, yemek masası sandalyeleri yemek masası ile uyumlu mu olmalı gibi sorularınız olabilir ama sakin olun yemek masası ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulacaksınız.

Country yemek odası, rustik yemek odası, vintage yemek odası, geleneksel yemek odası sizi en çok mutlu edecek modeller arasında sayılabilir. Dekorasyona dilediğiniz tarzda dilediğiniz gibi döşemenize imkân sağlayan çok sayıda dekorasyon stili arasından kendinizi en iyi hissettirecek stili seçmekle başlayın.

KLASİĞE İNAT MODERN YEMEK ODALARI

Odanın odağı olarak, yemek masası en büyük yatırımınız olmalıdır. Uzun yıllar keyifli paylaşımlarınıza eşlik edecek parçaları seçmek için fark yaratan dekorasyon fikirlerini inceleyin ve çeşitli mobilyaları bir araya getirerek farklı kombinasyonlar yapıp ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmak için evinize yeni bir şans verin. 

Ahşap yemek masası modelleri çoğunlukla ceviz, ladin, dişbudak ağaçlarından yapılmaktadır. Sağlamlık, dayanıklılık, uzun ömürlü bir kullanım esastır. Yemek masasının büyüklüğüne, odanın büyüklüğü gibi değişkenler de göz önünde bulundurularak karar verilmelidir. Yemek masası kadar onu tamamlayacak sandalyeler de önemlidir. Masif ahşap masalara metal detayları olan sandalyeler kullanılabilir. Ahşap masalara plastik ya da farklı malzemeler kullanılarak üretilen renkli sandalyeler seçilebilir. Ahşap masaya ahşap sandalye seçiminde sandalye minderleri ile odaya renk katılabilir. Cam masalar da ahşap masalar kadar çok tercih edilmektedir. Metal bir alt zemin, üzerini boydan boya kaplayan bir cam tabakası ile birleştiğinde keyifli bir yemek masası görünümü oluşturabilir. Mermer masalar ise yükselişini sürdürüyor. Farklı renk alternatifleri sunuyor olması da malzeme seçiminde mermeri biraz daha öne çıkarıyor. Siyah, beyaz, bej, gri hatta soft pembe bir mermer masayı tercih ederek yemek odası dekorasyonunuzu yenilemeniz mümkün. 

YEMEK ODASI NASIL YENİLENİR?

Yemek odalarında sandalye ve koltuk görmeye alışkınız ama son yıllarda banklar ve puflar sandalye ve koltuklarla yarışacak kadar trend. Yemek masanızda daha hareketli bir görünüm istiyor, fazla ciddi bir görünümü tercih etmiyorsanız puf ve banklarla yemek odası dekorasyonunuzu yumuşatabilirsiniz. Bir diğer trend ise, farklı malzeme ve stillerde sandalyeler tercih etmek... Yemek masanızın hemen yanında sandalye takımı görmek artık biraz sıkıcı bir görünüm olarak algılanabiliyor. Bunun yerine; ahşap vintage bir sandalye, metal ayaklı modern bir sandalye onun hemen yanında klasik kadife bir sandalye... Birlikte harika iş çıkarabilir. 

Konuklarınız için ayırdığınız müthiş porselenlerinizi veya kristallerinizi sergileyeceğiniz bir vitrin ya da konsol ve konsolun tamamlayıcısı bir büfe yemek odasını farklı bir mekâna dönüştürecektir. Gümüşlük de yemek odalarında sevilen bölümlerden biridir.

Yemek odası aydınlatması, yemek masasındaki keyifli sohbetlere eşlik edecek şekilde düzenlenmelidir. Tavan aydınlatmasının masanın üzerine sıralanması hem şık bir görünüm sağlar hem de yemek masasına gereken ışığı temin eder.

Şimdi koltuğunuza yaslanın ve başarılı mimarlık ofisleri ve mimarlar tarafından hazırlanıp harika tasarımlarla bütünleşen birbirinden güzel yemek odalarını keşfe çıkın. https://www.cosalindo.com/yemek-odasi-projeleri 

Yemek odası için zevkleriniz kadar ihtiyaçlarınız ve rahatlığınız da önemlidir. Dekoratörler, iç mimarlar, mimarlar ve peyzaj mimarlarının tamamladığı profesyonel projelere göz atarak kendi ev dekorasyonunuz için en güzel dekorasyon fikirlerini bulabilir, dekorasyon trendlerini takip ederek yepyeni dekorasyon ipuçları edinebilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar