TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

24.07.2018

YEMEK ODASI NASIL YENİLENİR?

Yemek yapmak ve sunmak bir keyif ve tutku işi. Hemen her kanalda karşımıza çıkan yemek programları, binlerce takipçisi olan vlogger ve blogger’lar, özel tarifler ve müthiş fotoğraflarla dolu yemek kitapları bunun en büyük göstergesi. Dünya, yemek hazırlamanın ve sunmanın bir zorunluluk olmanın ötesinde bir keyif işi olduğunu, özenle yapıldığında ise adeta bir sanata dönüştüğünü çoktan kavradı. Lezzetli tariflere imza atmak güzel ancak her şeyde olduğu gibi bunda da sunum oldukça önemli. Misafirlerinizi ağırladığınız yemek odası, konsolundan çiçek yerleştirmelerine her şeyiyle, hazırladığınız o muhteşem yemeklerin hakkını verecek kadar iyi görünmeli. Konforu ve fonksiyonelliği önceleyen bu anlayış son yıllarda Ferzan Özpetek filmlerindeki sofra sahneleri gibi, başından kalkmak istemeyeceğimiz masaların kurulmasını sağlıyor. Misafir odaları çoktan mazideki yerini aldı; dönem, aperitifinden yemek sonrası likör ve kahveye uzanan keyifli sohbetlerin yapıldığı, tıpkı eşsiz yemekler gibi mutluluğun da paylaşıldığı yemek odalarının dönemi. Durum böyle olunca yemek odası dekorasyonu yapmak da yemek odası yenilemek de ayrı bir önem taşıyor. Peki nasıl ve nereden başlamalı? İşte yemek odası dekorasyonu nasıl olmalı ve yemek odası nasıl yenilenir sorularına cevap olabilecek birkaç detay.

Team Proje Mimarlık | YT Villa Projesi https://www.cosalindo.com/yt-villa-projesi

Alanınızı Belirleyin

İster sıfırdan yapın ister yenileyin; yemek odası dekorasyonu yaparken öncelikle evinizin bu bölümünün ölçülerini göz önünde bulundurmalısınız. Küçük bir alanınız varsa masa ve konsol gibi ana parçaları buna göre seçmelisiniz. Geniş yemek odalarında sıkıntı yaratmayacak detaylar dar alanlarda sorun olabilir. Kiriş, sütun, merdiven gibi mimari ögeler, bu alanın dekorasyon çizgisini belirleyebilir. Mobilya siparişi vermeden önce yerleştireceğiniz alanın ölçüsünü mutlaka alın. Ardından yemek odası dekorasyon modellerine bakarak tarzınızı seçin. 

Bou Interior & Architecture | ME Çekmeköy Evi https://www.cosalindo.com/me-cekmekoy-evi

Bou Art & Design | Ceremony Bakır Kaplama Masaüstü Aydınlatması https://www.cosalindo.com/ceremony-bakir-kaplama-masaustu-aydinlatmasi

Yemek odasının en büyük ve önemli parçası elbette yemek masası. İster küçük ister büyük bir alanınız olsun; önceliği, dekorasyonu gösterecek olan en önemli ögeye yani yemek masasına verin. Önce yemek masanızı belirleyin. Yemek masasını seçerken yalnızca yerleştireceğiniz alanın büyüklüğü değil, misafir ağırlama alışkanlıklarınız da büyük önem taşıyor. Çok sık misafir ağırlayan, üstelik de kalabalık grupları seven biriyseniz yemek masanızı ona göre seçmelisiniz. Nadiren misafir ağırlıyorsanız kendi gündelik yaşam alışkanlığınıza göre rahat edebileceğiniz bir masa belirleyin. Yemek odanız küçükse açılır-kapanır modeller akılcı ve fonksiyonel bir kurtarıcı olabilir. Ayrıca cam masalar da dar alanların ferah görünmesi için oldukça iyi bir seçenek. Küçük yemek odalarının bir diğer kurtarıcısı ise masanın altına giren sandalyeler.

Konfordan Vazgeçmeyin

36.// | Bodrum Gündoğan Villa https://www.cosalindo.com/bodrum-gundogan-villa

Yemek masası seçerken eninin 1 metreden az olmamasına dikkat edin; tabak, çatal-bıçak ve bardak gibi servise dair ögelerin masaya orantılı bir şekilde yerleştirilmesi için bu detay önemli. Masanın bulunduğu alanın, sandalyelerin rahat çekilebilecek kadar geniş olması da oturup kalkarken misafirlerin rahat etmesini sağlayacak. Ayrıca yine kullanım konforu açısından yemek masasıyla sandalyeler arasında insanların geçebileceği kadar bir mesafe olması gerekiyor.

Yemek masanızın modelini ve ölçüsünü belirledikten sonra sıra tamamlayıcı mobilyaları seçmeye geldi. Bu ögelerin hepsi takım olmak zorunda değil; farklı tarzlara sahip sandalye, konsol ve vitrinleri zevkinize göre bir arada kullanabilir, eklektik bir stille estetik zevkinizi yaşam alanınıza yansıtabilirsiniz. Küçük yemek odalarında konsol, büfe gibi bazı parçalardan vazgeçip daha küçük mobilyalara yönelin; böylece minimal ve uzun saatler sıkılmadan vakit geçirebileceğiniz ferah bir alan yaratmış olacaksınız.

Mükemmellik Detaylarda Gizli

T&S Interiors | Pirinç Döküm Fransız Şamdan https://www.cosalindo.com/pirinc-dokum-fransiz-samdan

Tamamlayıcı mobilyaları da seçtik; şimdi odayı renklendirerek hareket katacak aksesuarları belirleyelim. Özellikle cam aksesuarlar ışığı yansıtmalarıyla küçük yemek odalarının daha geniş gözükmesini sağlıyor. Büyük bir alanınız varsa daha özgürsünüz demektir. Yerde veya masada büyük şamdanlar; dekoratif mumluklar, biblolar ve vazolar lezzet dolu saatlere evsahipliği yapacak olan bu alana estetik katacak. Yemek odanızı yenilerken eski mobilyalarınız ve aksesuarlarınız arasında tarzı ve mazisi nedeniyle vazgeçemedikleriniz olabilir. İşte o parçalara bir şans daha verebilir, yeniyle eskiyi harmanlayarak sizi daha çok yansıtan sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Kötü Sürprizlere Dikkat

Üzerinde durmanız gereken bir diğer önemli nokta ise yemek odanızı yenilerken yer vereceğiniz eşyaların sağlam, uzun ömürlü ve kolay temizlenebilir olması. Bu hem gündelik hayatta işinizi kolaylaştıracak hem de kısa süre içinde soyulma, kırılma, çökme gibi kötü sürprizler yaşamanızı engelleyecek. Renk konusunda ise tercihinizi sarı, turuncu gibi sıcak renklerden yana kullanın. Bu renkler hem iştahınızı açacak hem de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak. Mavi, yeşil, gri gibi soğuk renkler yemek odalarında pek tercih edilmiyor.

İlkay Ala Mimarlık | Kanyon Ev Projesi https://www.cosalindo.com/kanyon-ev-projesi

Işığınızı Yansıtın

Ve son olarak sıra geldi yaptığınız tüm yeniliklerin layıkıyla fark edilmesini, tüm zarif detayların kendini göstermesini sağlayacak olan aydınlatmaya. Aydınlatma elemanlarını yemek odasının dekorasyon stiline göre belirlemek görsel bütünlüğü yakalayabilmek açısından önemli. Yemek odasının odak noktası yemek masası olduğuna göre masanın tam üzerinde yer alacak bir tepe ışıklandırması oldukça ideal. Bu tip bir aydınlatma hem sizin hem de konukların masayı rahatça görebilmesini sağlayacak. Eğer eviniz alçak tavanlıysa küçük ve aşağı çok sarkmayan bir avize ile tavanın daha yüksek görünmesini sağlayabilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar