TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

18.12.2018

YILBAŞI SOFRA DÜZENLEMESİ 2019

2019'a girmemize sayılı günler kaldı. Yılın en özel buluşmasının gerçekleştiği yılbaşı gecesi yemeği en özenli yemeklerden de bir tanesi. Günlerce menüsünden dekoruna kadar en ince ayrıntısına kadar her şeyiyle ilgilendiğimiz yılbaşı sofralarımız yılbaşında en sevdiklerimizle keyifli zaman geçirmek için görevini tamamlıyor. Yılbaşı menüsü nasıl olmalı, yılbaşı sofraları nasıl düzenlenir, yılbaşı sofra düzenlemesi nasıl yapılır gibi sorularınızı bu yazımızda cevaplıyoruz. 

Yılbaşı sofrası düzenlemesine başlamadan önce daha önce yazdığımız ve yılbaşı sofra hazırlık aşamalarından bahsettiğimiz Yılbaşı Sofraları yazımıza göz atmanızı öneriyoruz. Böylece daha düzenli ve ne istediğini bilen bir sofra tasarımına sahip olabilirsiniz. 

Yılbaşı sofralarının doğrusu olmadığını söyleyerek başlayalım. Bütün kararları verecek olan sizsiniz. Konuklarınızın sayısına, masanızın yapısına, sofra temanıza ve zevklerinize göre dilediğiniz gibi bir sofra hazırlamanız mümkün.

Ben yılbaşında dolu dolu bir sofra tercih ediyorum. Masada servisler, ikramlar dışındaki tüm alanları yılbaşı temama uygun seçtiğim dekoratif öğelerle doldurmayı seviyorum. Siz de ya dopdolu bir yılbaşı sofrası düzenleyebilir ya da daha sade daha minimal bir yılbaşı sofrasında karar kılabilirsiniz. Sade yılbaşı sofralarında da yılbaşı ruhunun yansıtılabileceğini unutmayın. 

Yılbaşı sofralarında renk takıntısı da bizi biraz yoruyor, oysa bu keyifli yemek saatiniz için renklerde de sınırlı kalmak zorunda değilsiniz. Alışılagelen kırmızılar, yeşiller, altın ya da gümüş renklerinin yerine maviler, sarılar, beyazlar hatta siyah bile tercih edebilirsiniz. 

Kişiselleştirilmiş sofralardan çok hoşlanıyorum, eğer siz de kişiye özel güzellikler sunmaktan hoşlananlardansanız kişi kartlarınızı konuklarınızın zevklerine uygun olarak tasarlayabilirsiniz ya da böyle özel bir çalışma için vaktiniz yoksa hediye paketlerinizi kişiselleştirebilirsiniz.

Hediyeleri yemek sofrasında vermeyi tercih ediyorum, sıcak bir sohbet başlangıcı yapılmasını sağlıyor. Siz bunu yemek sonrasına da saklayabilirsiniz, burada da yine seçim sizin. Sofradan bir an önce kalkıp yılbaşı ağacının altındaki hediye paketlerini açmak da parti başlangıcı için hoş olacaktır. Burada karar verirken, konuklarınızın özelliklerini göz önünde bulundurmanız doğru olacaktır. 

Yılbaşı sofrasını süslemekte kullanabileceğiniz pek çok detay var. Kozalaklar, küçük yılbaşı ağaç süslemeleri, kokinalar, kurabiyeler, led ışıklar, mumlar, kurdeleler, çiçekler, narlar, şekerler, boncuklar, ziller yani aklınıza gelebilecek pek çok süsleme yılbaşı sofranızda değerlendirilebilir. Burada önemli olan bütünlüğün sağlanması. Hepsini tek bir masada görmek göz yoracaktır, ancak yılbaşı sofranızın rengine, temasına uygun şekilde süslemelerinizi değerlendirdiğinizde unutulmaz bir sofranızın olmasına hiçbir şey engel olamaz :)

Yılbaşı sofralarının asıl amacını hiçbir zaman unutmayın. Eski yılı ve yorgunlukları en sevdiklerimizle bir arada uğurlayıp yeni bir yıla umutla, mutlulukla girmek... Bu nedenle, stresten uzak durun, rahat olun ve bu özel akşamın tadını çıkarın.

Şimdiden mutlu yıllar :)

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar