TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

12.12.2017

YILBAŞI SÜSLEMESİNDE MAVİ RENGE ŞANS VERİN

Bu yeni yıla bambaşka bir tılsım ekledim, mavi. Alışageldiğimiz yeşilleri kırmızıları yılbaşı zamanı her yerde görmek insanın içini ısıtıyor, o bildik duyguları, bütün güzel anıları ve gelecek umutlarını su yüzüne taşıyor. Farz edelim %90 çoğunluğun yeşil ve kırmızıları, geri kalan %9’luk kesimin de beyaz, altın ve gümüşten faydalandığını düşünürsek, %1’de toplanmış olan nadir sayıda farklı renkleri evlerine açmış olan kesimin içinde neden olmayasınız? İşte o sebeple ben bu kış mavi diyorum. Gelin bir göz atalım neler yapabiliriz...

Süsleme ve benzeri dekoratif detaylarda hele ki yılbaşı söz konusu olduğunda olmazsa olmazlar, katı kurallar yoktur. Herkesin zevkine, yaratıcılığına ve keyfine göre hareket edebileceği nadir alanlardandır. Burada yol ikiye ayrılır, tamamen keyfe keder kuralsız bir düzenleme mi istiyorsunuz yoksa şıklığın doruklarında, sıra dışı ve çarpıcı bir süsleme mi? Birinci seçenek aynen gönlünce devam edebilir ancak ikinci seçeneği isteyenler notlarını alabilirler.

Mavi soğuk bir renk; kışın, karın destekçi rengi olsa da baskındır ve belli bir iddia içerir. Dolayısıyla doğru bir kompozisyon içinde olmayı gerektirir. Her şeyden önce dinginliğin ve huzurun rengi mavi aşırı karmaşa istemez. Karmaşadan kastmız yılbaşı süsleri değil, tabii ki orada özgür davranmakta, ton sur ton geçişler yaparak yansıtmakta özgürsünüz. Ancak süslenecek odanın arka planında çok karışık bir –en azından renk– skalası istemez. 

Yılbaşı süslemelerinizi mavi tonlarında yapacaksınız diye tüm mekanın mavi olmasına gerek yok elbette. Sadece belli alanlarda kullanmanız yeterli. Ağaçta mavilere beyaz veya gümüşler eşlik ederse, kar-buz fikrini daha iyi desteklemiş olursunuz. Belki bir kapı çelengi veya şömine üstü şerit, çorap süslemesi ilave edilebilir.

Noce Home Dore Puantiyeli Mavi Mum https://www.cosalindo.com/dore-puantiyeli-mavi-mum

Ağaç süslemekten kastınız her zaman kocaman bir çam ağacı olmak zorunda değil. Kendi topladığınız kuru dalları beyaza boyayarak kışı evinize davet edebilirsiniz. Sonrası ise mavi tonlarıyla bu köşeyi hareketlendirmeye kalmış.

Noel ve yeni yıl arifesinde detaycı bir karaktere sahipseniz sizin evinizde banyoda bile çam ağacı görebiliriz, yanılıyor muyum? Peki neden olmasın? Bazen beklenmeyeni yapmak en çok şaşırtan ve hoşumuza giden olmuyor mu?

Davet sahibi sizseniz gelecek misafirlerinize verilecek hediyeler düşünmüş olabilirsiniz. Böyle durumlarda ağacın altında markaların rengarenk birbirinden farklı onlarca kutusunu, poşetini görmektense kendinizin yapacağı belli bir konseptteki paketlemelerle ağaç süslemenizin etkisini vurgulayabilirsiniz. Hem süsleme devam ediyormuş algısını oluşturur hem de her şeyin daha uyumlu olduğu bir tablo sunar.

Design State Home Bleu Blanc Servis Tabağı https://www.cosalindo.com/bleu-blanc-servis-tabagi

Noce Home Mavi El Kesim Cam Karaf https://www.cosalindo.com/mavi-el-kesim-cam-karaf

Her şey hazır peki sofra? Bu bağlamda genel süsleme ile bir bütünlük yakalamak amacıyla sofra dizaynınızın da mavi üzerinden ilerlemesinde fayda var. Diğer türlü kopukluk oluşur, her yerden bağıran farklı hikayeler doğar ki bu kadar oyuncunun sahnede olduğu bir alanda bunu bozacak detaylar istemeyiz. İster masa örtüsünü mavi seçerek başka diğer renkleri açık tonlarda tutun, isterseniz masa açık renk olsun peçete, centerpiece düzenlemesi, isimlik gibi detaylarda mavi kullanın. Gerisi size kalmış ancak bu kadar sakin bir rengi boğmadan dengeli bir ambiyans oluşturmak için de yukarıdaki noktaları mutlaka göz önünde bulundurun. Unutmayın, mavi dingin bir renktir ama fazlası gözü yorar. Şimdiden herkese mutlu seneler ;)

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar