TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

20.09.2018

YUVA SICAKLIĞINDA LÜKS: İTALYAN STİLİ EV DEKORASYON

İtalya denince aklınıza ne geliyor? Rönesans kültürü, yüzlerce yıl öncesine götüren şehirler, göz alıcı mermer heykeller, altın detaylarıyla fazlasıyla gösterişli kiliseler ve ahşaptan, eski ama şahane evler... Batı medeniyetinin doğduğu yer olarak kabul edilen İtalya’nın 2 bin yılı aşkın tarihinin bütün insanlığın kültürel geçmiş ve geleceğini yönlendirdiğini söylemek mümkün. Aynı etki, ev dekorasyonu için de geçerli. 

Akdeniz’in en güzel ülkelerinden olan İtalya’nın tarihini ve doğal güzelliklerini yansıtan İtalyan stili ev dekorasyonu sayesinde binlerce yıllık tarih, birkaç yüz metrekare alana yani evlerimize uyarlanıyor. Kiliselerin altın detayları eski aynaları sarıyor, heykellerin mermerleri banyonuzu kaplıyor, Michelangelo’nun verdiği yetkiye dayanarak tavanlar asla boş bırakılmıyor ve duvarlar modern Rönesans tablolarıyla süsleniyor. Günümüzün trendi ise geleneksel İtalyan mimarisini canlı Toskana stiliyle harmanlamak. İtalya sahillerinin turkuaz mavisi, kanallarda gondolla gezinti yaparken gezginlere eşlik eden su yeşili ve Rönesans ruhunu yansıtan turuncu ve sarı tonlar da bu dekorasyonun olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Stilin İki Altın Kuralı  

İtalyan stili ev dekorasyonunun geçmişi 15. yüzyıla dayanıyor. Dönemin yüksek tavanlı, taş kolonlu, barok stile sahip şaşaalı evlerine bu gösterişli stil elbette çok yakışıyordu. Ancak günümüzde Toskana etkisiyle daha soft bir etkiye sahip olan “hızlı” İtalyan stili dekorasyonunun da ondan daha az etkileyici olduğunu söylemek güç. O dönemin havasını yakalayabilmek için üzerinde durmanız gereken iki nokta var: Kusursuz işçilikle yapılmış ürünler tercih etmek ve yine gösterişli ancak yuva sıcaklığını kaybetmemek için dengeli parçalar seçmek. 

Şarap Mahzeni Havasında: İtalyan Mutfaklar

İtalyan tarzı ev dekorasyonunda lüks, yuva hissiyle harmanlanıyor. Bu stili anlatmaya mutfaktan başlayabiliriz. Çünkü hem pek çok iç mimar, bir evin dekorasyon stilinin kendini en kolay mutfakta göstereceğini ifade ediyor hem de mutfak, İtalya’da evin kalbi olarak görülüyor. İtalyan stili bir mutfak canlandıralım: Alçak ancak kubbeli bir kiremit tavan, terracota tonlarında altıgen zemin kaplama karoları, eskitme ahşap beyaz (ya da başka pastel bir ton) mutfak dolapları, ferforje devasa eski bir sarkıt aydınlatma ve pirinç objeler, puantiyeler, yeşil bitkiler... Şarap mahzeni havası veren ancak diğer yandan ev sıcaklığı da taşıyan böylesi bir mutfak, İtalyan stilini yüzde yüz yansıtıyor.

Mutfak demişken yemek yeme alanına değinmeden olmaz. Ailelerine oldukça bağlı bir millet olan İtalyanların dekorasyon stilinde de buna ağırlık verdiklerini söyleyebiliriz. Bu sebeple İtalyan evlerinde büyük yemek masaları ve gösterişli yemek odaları görürüz.

Stillerin Buluştuğu Salonlar

İtalyan stili bir salon için doğal tonlardan, Akdeniz’i yansıtan renklerden şaşmamak gerekiyor. Bu renkler arasında koyu sarı, yanık turuncu, terracota, açık sarı, krem rengi ve canlı mavi yer alıyor. İtalyan stili dekorasyonda günümüz mobilyalarının aksine ahşap çerçeveli, çok kaliteli kumaşlarla kaplı mobilyalar göze çarpıyor. Bunları yine geleneksel İtalyan mimarisini anımsatacak büyük avizeler destekliyor. Bir diğer önemli nokta ise perdeler. İtalyanlar perdelerini en kaliteli kumaşlardan seçiyor ve geleneksel stilde ağır fon perdeler, Toskana stilinde ise daha uçuş uçuş tüller öne çıkıyor. İkisini harmanlamak ise harika bir fikir!

Salonun duvarlarına yağlı boya tablo veya çerçevesi işlemeli bir ayna asabilir, şamdanlarla yaşam alanınızı daha da zenginleştirebilirsiniz. Ancak tüm bu parçaların çok iddialı olduklarını unutmayın. Abartıya kaçmadan, birkaçını bir arada kullanabilirsiniz. Toskana stili dekorasyonu yaşam alanınıza uygulamak istiyorsanız sadece tek bir şaşaalı parça kullanıp onu öne çıkarabilir; eşyaların kalanını deniz mavisi ve beyaz gibi daha hafif renklerden seçerek evi gelenekselden ziyade Akdeniz havasına büründürebilirsiniz. Daha rustik bir hava istiyorsanız ahşap ürünlere ağırlık verebilirsiniz. Örneğin ahşap kirişlerle kaplı tavanlar akıllara direkt İtalya’yı getiriyor.

Yılın Hiti: Terrazzo

Tüm dünyada 2018’in trendi olarak terrazzo’nun geri dönüşü konuşuluyor. İlk olarak 16. yüzyılda Venedik’te bulunan zemin kaplama malzemesi terrazzo, dünyanın en eski çevreci kaplama ürünü olarak biliniyor. 70’lerde oldukça popüler olan terrazzo hiçbir kimyasal uçucu içermiyor, bakteri ve mantar türevlerini barındırmıyor. Basitçe; mermer, kuvars, granit ve bazen de cam parçalarının karıştırılmasıyla elde ediliyor. İşte bu çevreci ve göz alıcı ürün, 2018’in hit trendi. Pek çok tasarımcı, ürünlerini terrazzo ile tasarladı. Bu sebeple İtalyan stilini evinize uyarlarken zemini terrazzo kaplatmayı ya da terrazzo kullanılarak üretilmiş sehpa, tabure gibi ürünlerden satın almayı düşünebilirsiniz.

Yatak Odalarında Sadelik Öne Çıkıyor

İtalyan stili yatak odalarında diğer odaların aksine daha sade bir dekorasyona gidildiğini söylemek mümkün. Uzmanlar bunu, İtalyanların yatak odalarını tamamen dinlenme ve huzur bulma yeri olarak görmelerine bağlıyor. İç mimarlara göre İtalyan stilinde bir yatak odası asla dağınık olmamalı, rahat olmalı ve zekice aydınlatılmalı. Toskana stilinde açık pembeler, ferforje mobilyalar öne çıkarken geleneksel İtalyan stilinde oymalı yatak başlıkları, toprak tonları, altın rengi gösterişli parçalar dikkat çekiyor. İki stilde de loş ışık kullanılıyor ve gereksiz parçalardan uzak duruluyor.

3A Mobilya Yeşil Sandalye | Öney Tasarım Ayna | Muhtelif Design 10 Kollu Avize | Save The Flowers Gold Tablo | Sitdown Eskitme Gürgen Komodin | Parlaq Interiors Siyah Gövdeli Lambader | Palmhouse Living Mavi Yastık | Parlaq Interiors Vitrin Avize | Öney Varak Ayaklı Dresuar | Gandecor Orta Sehpa | Gandecor Yuvarlak Yemek Masası 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar