TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

24.09.2018

ZAMANSIZ VİZON

Renk kartelasının en asillerinden vizon esasen o kadar göz önünde olan bir renk değildir. Bilen bilir, müdavimi kullanır, sessiz sedasız ve oldukça karakterli bir renktir. Ve bingo, giyimden çok dekorasyon sektörünün vazgeçilmezlerindendir. Vahşi doğada yaşayan minklerin renginden yola çıkarak bu isim verilmiştir. Koyudan açığa birkaç tonu mevcuttur.

Vizonu farklı renklerle birlikte kombinleyebilmek biraz zordur. Uyumsuz kaldığı bir rengin yanında kendini hemen belli eder. Toprak grubuna yakın olduğundan açık ve koyusundan tüm toprak renkleri ile uyum sağlar. Bunun yanında mavilerle dingin bir birliktelik, krem-beyaz tonlarıyla saf, pembe ve pudra tonlarıyla neşeli bir birliktelik yakalar. Kullanıldığı ortamlara şıklık ve zenginlik kattığından lüks çağrışımı yapan bir renktir. Özellikle de son yıllarda lüks ve tasarım markalarına göz attığımızda kurumsal renklerini vizona dönüştürdüklerini görebiliriz.

Elitis Sarı Vizon Duvar Kağıdı | Elitis Koyu Vizon Duvar Kağıdı

Sessiz sakin gibi görünen bu rengi elde etmek için kahverengi, biraz sarı biraz gri ve son vuruş olarak biraz kırmızı karıştırmak gerekir. Evet aynen krımızı! Yoksa nötr bir renk gibi görünen vizondaki bu davetkar tonları başka neyle açıklayabilirdik ki?

Vizonu salon, antre yatak odalarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kombinleyeceğiniz renklere günümüzün trendi krom, bakır, pirinç gibi metalleri de ilave ederseniz vizonun soylu etkisini arttırabilirsiniz. Metallerle birlikteliği lüks algısını kuvvetlendirecektir.

Mutfağınızda yoğun alet kullanımınız varsa ve tezgah üstünüz kalabalık ise mutfakta da vizona yer verebilirsiniz. Renkli küçük ev aletleri, süslü kavanozlar ve saklama kapları arasında güzel bir baz renk oluşturacaktır.

Duvar kağıdını vizon seçmek, rengin koyuluğundan dolayı radikal bir karardır ancak uzun vadede sizi memnun edecektir. Yukarıda saymış olduğum kombinlenebilecek renklere dönüşümlü yer verirseniz bu kağıdı sıkılmadan ve değiştirme gereği hissetmeden uzun bir süre kullanırsınız. Akıl karıştırmayan, yormayan sadeliği ortamınıza ve ruhunuza iyi gelecektir.

Helen George Nevresim Takımı |  3A Mobilya Vizon Berjer

Eğer vizonu geniş alanlarda kullanmaya cesaret edemiyorsanız havlu veya nevresim gibi her zaman kombine ihtiyaç duymayan ev tekstillerinde yer verebilirsiniz.

Vizon duvar kağıdı kullandığınız zaman belki berjer gibi ufak hacimli mobilyalarda kahve tonlarına yer verebilirsiniz ancak geniş oturma gruplarınız vizon renkli olacaksa duvarlarda krem gibi daha açık tonlar tercih etmeniz daha doğru olur. Aksi takdirde renkler arası uyum yakalansa bile tekdüzelik bir süre sonra yorucu gelebilir. Malum, yaşayan mekanlarda denge en önemlisi.

Bretz Vizon Deri Kanepe 

Sizin vizonda tercihiniz nasıl, büyük alanlar mı, küçük mobilyalar mı, yoksa sadece aksesuarlar mı?

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar