TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

08.05.2018

ZİGON VE YAN SEHPALAR NASIL KULLANILIR?

Evlerimizin en işlevsel yardımcı parçaları arasında zigon sehpalar ve yan sehpalar sayılabilir desek yanılmayız sanırım. İşlevsel sözcüğünü tam anlamıyla karşılayan bu mobilyaların, dekoratif olmaktan ziyade ilk satın alınma sebebi duyulduğu ihtiyaçtan kaynaklanır. İlk kez bir eve taşındığınızda henüz bir yan sehpanız veya zigonunuz yoksa, bu durumu yaşamış biri olarak özellikle de misafir ağırladığınızda ne kadar zorlanacağınıza sizi temin edebilirim.

Shine & Fly | Mercedes Yan Sehpa https://www.cosalindo.com/mercedes-yan-sehpa

Üzerini objelerle süsleyip sergileme zorunluluğu hissetmenize gerek yoktur yan sehpalar ve zigon için. Gerçi bizim kadar süse düşkün bir ülkenin fertlerinin alanı boş bırakacağını pek sanmıyoruz ancak işlevselliğini baltalamama adına biraz tenha bırakmak akıllıca olur. Eğer kullandığınız bir yan sehpa ise zigona kıyasla daha az yer değiştireceğinden form ve ağırlık olarak daha özgürce modeller seçebilirsiniz.

Saken Art of Glass | Round Yan Sehpa https://www.cosalindo.com/round-yan-sehpa

Standart kabul edilen iç içe geçen 4 ayaklı zigonların yerine bambaşka formu olanlar aldı. Mesela, yine iç içe geçebilip dairesel formda tamamen metalden yapılmış zigonlar oldukça popüler.

Öney | Pirinç Ayaklı 3'lü Zigon Sehpa https://www.cosalindo.com/pirinc-ayakli-3-lu-zigon-sehpa

Bimermer | Beyaz Mermer Yan Sehpa https://www.cosalindo.com/metal-vazo-ayak-yuvarlak-beyaz-mermer-yan-sehpa

Zigonların yine eskisi gibi tam takım 3-4 farklı boyda aynı şekil ve renk olmasına gerek yok. Farklı malzeme ve farklı stildeki sehpalar bile bir arada kullanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken elbette birbirine yakıştırabilmek çünkü taban tabana zıt tarzları bir araya getirirken onları bağlayacak ipuçlarına gerek vardır.

Dünyanın en pratik ve zahmetsiz zigonu/yan sehpası koltuğun uzantısı şeklinde tasarlananlardır. Sizi hem ayrıca bir mobilya arayışından kurtarır, hem de koltukla mutlak uyum içindedir. Salon için tercih etmeseniz bile TV ya da oturma odalarında daha rahat ve konforlu bir kullanım için tercih edilebilir.

Zaman zaman sehpa görevi görebilecek mobilya olmaktan çok uzak parçaları da bu amaçla değerlendiririz. Örneğin, dekorasyonda vintage valizler çok klasikleşmiş bir görünüm sunar. Eğer biraz böyle romantik bir tarafınız varsa görnenizi tavsiye ederim.

Değişik malzemeye bir örnek de ahşap paletler verilebilir. Son yıllarda çocuk odalarına yatak, salonlara sedir, mutfaklara sepet gibi pek çok alanda görüyoruz. Daha küçük boyutluları pekala yan sehpa olarak kullanılabilir.

Sizin favoriniz hangisi? Geleneksel iç içe geçmeli zigonlar mı yoksa çağdaş ve modern dizayna sahip yeni yan sehpalar mı? 

Zigon sehpa modelleri ya da yan sehpa modelleri arıyorsanız Cosalindo.com'a göz atabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar