TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

Kategoriler

Sanat (2)

Yılbaşı Ürünleri (234)

İstanbullu Gelin Dizisi Ürünleri (127)

Markalar

Editörün Favorileri

Stil

Renk

Malzeme

Fiyat Aralığı

Tasarım Orta Sehpa

Orta Sehpa, evin oturma odası ve salonlarında oturma bölümünün çoğunlukla ortasına yerleştirilen sehpadır. Orta sehpa nedir sorusuna cevap verdikten sonra orta sehpanın hangi alanlarda kullanıldığına değinilmesi gerekiyor. “Orta sehpa ne işe yarar?” sorusuna cevap vermek zor değil. Orta sehpa, oturma odası ve salonlarda servis işini kolaylaştırmak, dergi-gazete ya da kumanda gibi sürekli elin altında bulunan bazı parçaları koyabilmemizi sağlayan sehpadır. Orta sehpa, zigon sehpalar gibi kullanıldıktan sonra kaldırılmazlar; dekorasyonun özel bir parçası olarak sürekli kalır ve sürekli kullanılır.

Orta sehpalar aynı zamanda dekorasyonda büyük bir öneme sahiptir. Bu da orta sehpa nasıl dekore edilir ya da orta sehpalar nasıl süslenir sorularını akla getirir. Orta sehpa üzeri dekore edilebilmektedir. Orta sehpa dekorasyonunda çoğunlukla çiçekler ve mumlar tercih edilmekle birlikte hoş bir heykel ya da dekorasyon kurallarına uygun şekilde hazırlanan bir tepsi de kullanılabilir. Orta sehpalarda sergilenmek üzere tabaklar kullanılabilir, tabaklar dekoratif objeler yerleştirmek için kâse gibi de kullanılabilir ya da büyük bir kâse orta sehpanın tek süsü olarak kullanılabilir. Mumluklar, şamdanlar da orta sehpada tek dekoratif obje olarak kullanılabilir. Gümüş şamdanlar, ahşap şamdanlar, metal şamdanlar, pirinç şamdanlar kullanılabilir. Cam şişeler evin stiline göre tercih edilebilir, aynı şekilde cam vazolar da orta sehpa süsü olarak tercih edilebilir. Vazolarda renk tercihinizi berjerlerinizle aynı renkte yapabilirsiniz. Farklı boylarda vazolar tercih edebilirsiniz. Dekoratif kutular da orta sehpanızın üzerinde oturma odanıza farklı bir görünüm kazandıracaktır. Eğer orta sehpanızda bir tepsi kullanacaksanız, tepsinin renginin ve dokusunun orta sehpanızın rengi ve ölçüleri ile uygun olmasına özen gösterin. Tepsinin üzerine bir vazo ve vazonun içine hoş bir çiçek koyabilirsiniz. Kitaplar da yine bu tepsinin dekorasyonunu sağlayacak bir alternatiftir. Farklı dillerde kitapları üst üste kullanmayı tercih edebilirsiniz. Mum bu tepsinin olmazsa olmaz parçasıdır. Hem sehpa ile hem tepsi ile hem de vazo ile uyumlu farklı boylarda iki mum tercih etmenizi önerebiliriz. Sizin için anlamı olan, küçük bir aksesuar da bu tepsinin dekorasyonunda tercih edilebilir.

Orta sehpanız için örtüler de tercih edebilirsiniz. Orta sehpanız için otantik, dokuma, doğal kumaşlardan hazırlanan örtüler ya da belki sadece eşarp kullanabilirsiniz.

Orta sehpa modelleri hem tasarım olarak hem de kullanılan malzemelere göre farklılık gösterebilir. Cam orta sehpa modellerini tercih edebileceğiniz gibi seçtiğiniz tarza ve evin doğasına uygun olacak şekilde, ahşap orta sehpa modelleri de seçebilirsiniz. Ceviz orta sehpa hoş bir seçim olacaktır. Mermer orta sehpaların yanı sıra metal orta sehpalar da alternatifler arasında sıralanabilir. Aynı zamanda pirinç orta sehpalar da son yıllarda çok tercih edilen modeller arasındadır. Klasik orta sehpalardan hoşlananlar için deri orta sehpalar da bir alternatif olabilir. İşlevsel, çok amaçlı bir orta sehpa isteyenler için sandıklı orta sehpalar, çekmeceli orta sehpalar, açılan ve masa olan orta sehpalar da bulunmaktadır. Ev dekorasyonu trendlerini takip etmekten hoşlanıyorsanız aynalı orta sehpa modellerinin son yılların trendleri arasında sayıldığını fark etmiş olmalısınız. Aynalı orta sehpa modelleri ile evinize farklı bir hava verebilirsiniz. 2018 dekorasyon trendlerinde ayna sehpa modellerinin payı olduğunu da eklememiz gerekiyor.

Orta sehpa tasarımları da sürekli yenilenerek gelişmeye devam etmektedir. Country ya da rüstik bir ev dekorasyonu için ahşap orta sehpaları düşünebilirsiniz. Aynı zamanda palet kullanılarak hazırlanan orta sehpalar da son yılların trendleri arasında sıralanabilir. Palet orta sehpalar genç ve hareketli evler için hoş alternatifler arasındadır. Palet orta sehpalar çoğunlukla tekerlekli olarak sunulmaktadır. Aynı şekilde tekerlekli orta sehpa modelleri arayanlar için diğer modeller de tercih edilebilir, paletle sınırlı kalmaya gerek olmayacaktır. Country ve rustik evler için ağaç kesitleri kullanılarak hazırlanan orta sehpalar da bir alternatif olacaktır, dilendiği takdirde ağaç kütükleri de sehpa olarak kullanılabilmektedir. Modern, otantik, avangart, nostaljik, Ottoman şık ve zevkli orta sehpa modelleri de tercih edilebilecek diğer modeller arasında yer alır.

Orta sehpa, ürün tasarımcılarının yaratıcılıklarını ortaya koymalarını sağlayan ürünler arasındadır. Orta sehpa tasarımları giderek daha ilginç şekillerde de kendini gösterebilmektedir. Akvaryum orta sehpalar, bisikleti çağrıştıran modeller, taş orta sehpalar, tavlalı ya da satranç takımlı orta sehpalar ilginç sehpa modellerinden birini seçmek isteyenler için hoş alternatiflerdir. Büyük sandıklar ya da sepetler de orta sehpa için hoş fikir olacaktır. Puzzle sehpaları da hem zigon sehpa hem orta sehpa olarak kullanabilirsiniz.

Peki, orta sehpa gerekli mi? Dekorasyon söz konusuysa ve işin içine yaratıcılık giriyorsa hiçbir şey için gerekli diyemeyiz. Orta sehpanın oturma alanlarını düzenleyici özelliğinden dolayı tercih edilmesinin faydalı olacağını, ayrıca estetik olarak da hayli dikkat çekici bir unsur olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Orta sehpa renkleri malzeme seçiminden kaynaklanmakla beraber, boyanarak da elde edilebilir. Evinizin dekorasyon stilinizi aklınızdan çıkarmadan farklı renk seçenekleri de deneyebilirsiniz.

Orta sehpa nasıl seçilir konusu da hayli önemlidir. Orta sehpa seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Elbette dilediğiniz gibi dekore etmekte özgürsünüz ancak bazı dekorasyon kuralları kullanımınızı kolaylaştıracak ve estetik olarak farklılık katacaktır.

Orta sehpaların oturma alanlarının ölçülerine paralel olarak seçilmesinde fayda vardır. Orta sehpanızın uzunluğu koltuklarınızın ölçüsünün yarısı ya da üçte biri kadar olmalıdır. Sehpanızın boyu ve uzunluğu oturulan yerden uzanılacak şekilde ayarlanmalıdır. Serviste zorluk çıkarmayacak şekilde yerleştirilmelidir.

Orta sehpa büyüklükleri ve şekilleri farklılık göstermektedir. Çoğunlukla ideal orta sehpa şekli ikili ve üçlü kanepeleri de düşünerek dikdörtgen sehpadır denilebilir ancak kare ya da yuvarlak sehpalar da çok tercih edilmektedir. Alanlarınız darsa kare sehpa yerine dikdörtgen sehpa seçmekte fayda olacaktır, çünkü kare sehpalar daha çok alanı kapladığı için küçük alanlarda uygun bir seçim olmayacaktır. Küçük alanlarınız için transparan modelleri ya da aynalı modelleri tercih edebilirsiniz. Yuvarlak sehpalar da farklı tasarımları ile dikkat çeker. Yuvarlak orta sehpa modellerinden birini seçtiğinizde ev dekorasyonunuza keskin çizgiler hakimse yuvarlak orta sehpa bu keskin çizgileri yumuşatmakta etkili olacaktır.

Evinizin geniş alanlarını sehpalar ile doldurabilirsiniz.

Orta sehpanızın kullanım amacını asla aklınızdan çıkarmayın, aksi takdirde üzerine fazla dekoratif obje koyarak kullanımının zorlaşmasına neden olabilirsiniz.

Halı ve kilimler de orta sehpanın altında vermek istediğiniz görünümü pekiştirecek detaylar arasındadır. Cosalindo’da projelerini sunan profesyonel iç mimarların tamamlanmış projelerini inceleyerek evinizin dekorasyonu hakkında fikir edinebilirsiniz. Ürün profesyonellerinin tasarladığı özgün parçalardan birini seçerek evinize yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Yeni oturma odası fikirleriniz için Cosalindo’yu takip edin.

Cross Up Orta Sehpa

Saken Art Of Glass

9.440,00 TL

Eden Sehpa

3A Mobilya

2.200,00 TL

Özel Tasarım Orta Sehpa

T&S Interiors

3.750,00 TL

Roma Rakamlı Karaçam Orta Sehpa
-%20

Roma Rakamlı Karaçam Orta Sehpa

Gandecor

4.760,00 TL

Örgü Orta Sehpa

MB Design

4.000,00 TL

Bant Kırmızı Cam Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Bant Kırmızı Cam Orta Sehpa

Daedalus Furniture

3.942,40 TL

Krom Ayak Yuvarlak Bej Mermer Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Krom Ayak Yuvarlak Bej Mermer Orta Sehpa

Bimermer

3.400,00 TL

Sei Beyaz Orta Sehpa
-%20 Renk Seçenekleri

Sei Beyaz Orta Sehpa

Miist

6.792,00 TL

Pirinç Ayaklı Füme Cam Orta Sehpa

Öney

2.900,00 TL

Lat Küllü Meşe Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Lat Küllü Meşe Orta Sehpa

Daedalus Furniture

3.277,12 TL

Bant Gri Cam Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Bant Gri Cam Orta Sehpa

Daedalus Furniture

3.942,40 TL

Crystal Ark Orta Sehpa

Saken Art Of Glass

17.700,00 TL

Krom Ayak Yuvarlak Beyaz Mermer Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Krom Ayak Yuvarlak Beyaz Mermer Orta Sehpa

Bimermer

3.400,00 TL

Frame Metal Orta Sehpa

Havan Home

1.295,00 TL

Suphi Masif Meşe Orta Sehpa

Hamm

4.920,00 TL

Eight Siyah Orta Sehpa

Som Interior

3.750,00 TL

Krom Ayak Kare Siyah Mermer Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Krom Ayak Kare Siyah Mermer Orta Sehpa

Bimermer

2.850,00 TL

Paytak Toros Mermer Tablalı Uzun Orta Sehpa

Hamm

6.480,00 TL

Hindistan Siyahı Mermer Orta Sehpa

Öney

5.250,00 TL

Bruten Siyah Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Bruten Siyah Orta Sehpa

Havan Home

2.270,00 TL

Krom Ayak Yuvarlak Siyah Mermer Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Krom Ayak Yuvarlak Siyah Mermer Orta Sehpa

Bimermer

3.400,00 TL

Minimal Orta Sehpa

Sadece

3.800,00 TL

Bant Meşe Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Bant Meşe Orta Sehpa

Daedalus Furniture

3.942,40 TL

Çapraz Pirinç Ayaklı Cam Orta Sehpa

Öney

3.350,00 TL

Lat Siyah Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Lat Siyah Orta Sehpa

Daedalus Furniture

3.277,12 TL

Beyaz Lake Çekmeceli Orta Sehpa

Öney

555,00 TL

Metal Ayaklı Kare Orta Sehpa

Öney

9.625,00 TL

Bant Antrasit Cam Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Bant Antrasit Cam Orta Sehpa

Daedalus Furniture

3.942,40 TL

Yuvarlak Orta Sehpa

Som Interior

2.750,00 TL

Sei Siyah Orta Sehpa
-%20 Renk Seçenekleri

Sei Siyah Orta Sehpa

Miist

4.312,00 TL

Bruten Ayna Tablalı Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Bruten Ayna Tablalı Orta Sehpa

Havan Home

2.999,00 TL

Krom Ayak Dikdörtgen Siyah Mermer Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Krom Ayak Dikdörtgen Siyah Mermer Orta Sehpa

Bimermer

3.375,00 TL

Krom Ayak Yuvarlak Kahverengi Mermer Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Krom Ayak Yuvarlak Kahverengi Mermer Orta Sehpa

Bimermer

3.400,00 TL

Paradox Orta Sehpa

Ayşe Ören Design

Bruten Ahşap Tablalı Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Bruten Ahşap Tablalı Orta Sehpa

Havan Home

2.270,00 TL

Krom Ayak Kare Beyaz Mermer Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Krom Ayak Kare Beyaz Mermer Orta Sehpa

Bimermer

2.850,00 TL

Gravity Orta Sehpa

Melih Kohen Design Studio

6.800,00 TL

Moon Pirinç Bazalı Kumaş Puf

Da Paola Interiors

13.500,00 TL

Alçak Masif Sehpa

Öney

1.070,00 TL

Krom Ayak Dikdörtgen Beyaz Mermer Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Krom Ayak Dikdörtgen Beyaz Mermer Orta Sehpa

Bimermer

3.375,00 TL

Siyah Lake Orta Sehpa

Öney

675,00 TL

Krom Ayak Kare Kahverengi Mermer Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Krom Ayak Kare Kahverengi Mermer Orta Sehpa

Bimermer

2.850,00 TL

Uzay Büyük Orta Sehpa

Som Interior

5.750,00 TL

Meister Beyaz Orta Sehpa
-%20 Renk Seçenekleri

Meister Beyaz Orta Sehpa

Miist

7.192,00 TL

Lama Orta Sehpa

Havan Home

2.110,00 TL

Krom Ayak Kare Bej Mermer Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Krom Ayak Kare Bej Mermer Orta Sehpa

Bimermer

2.850,00 TL

SO.03 Mermer Sehpa

Soto-Lab

Hindistan Siyahı Mermer Konik Orta Sehpa

Öney

4.900,00 TL

Biz Bordo Mermer 70 cm Sehpa
Renk Seçenekleri

Biz Bordo Mermer 70 cm Sehpa

Som Interior

2.550,00 TL

Leaf Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Leaf Orta Sehpa

Katman

2.150,00 TL

Krom Ayak Dikdörtgen Bej Mermer Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Krom Ayak Dikdörtgen Bej Mermer Orta Sehpa

Bimermer

3.375,00 TL

Kabaralı Ahşap Orta Sehpa

Öney

3.200,00 TL

Antik Örgü Desen Eskitme Orta Sehpa
-%20

Antik Örgü Desen Eskitme Orta Sehpa

Gandecor

2.200,00 TL

Leaf Paslanmaz Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Leaf Paslanmaz Orta Sehpa

Katman

2.600,00 TL

Biz Yeşil Mermer 70 cm Sehpa
Renk Seçenekleri

Biz Yeşil Mermer 70 cm Sehpa

Som Interior

2.550,00 TL

Krom Ayak Dikdörtgen Kahverengi Mermer Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Krom Ayak Dikdörtgen Kahverengi Mermer Orta Sehpa

Bimermer

3.375,00 TL

Parker Orta Sehpa

Snoc Home & Garden

1.150,00 TL

Cafe d' ist Elips Tablalı Orta Sehpa

Havan Home

1.458,00 TL

Dişbudak Kare Orta Sehpa

Öney

1.375,00 TL

Siyah Cam Tablalı Orta Sehpa

Öney

14.500,00 TL

Cafe d' ist Dikdörtgen Tablalı Orta Sehpa

Havan Home

1.458,00 TL

Tyler Orta Sehpa

Snoc Home & Garden

1.350,00 TL

Historical Orta Sehpa

3A Mobilya

2.200,00 TL

Biz Siyah Mermer 55 cm Sehpa

Som Interior

2.150,00 TL

Network Mermer Sehpa

3A Mobilya

2.920,00 TL

Altın Yaldız Mermer Sehpa

3A Mobilya

2.920,00 TL

Opium Krom Ayaklı Karaağaç Orta Sehpa
-%20

Opium Krom Ayaklı Karaağaç Orta Sehpa

Gandecor

6.000,00 TL

Triple Ahşap Orta Sehpa Seti

Muhtelif Design

5.750,00 TL

4 Puflu Siyah Deri Orta Sehpa
-%20

4 Puflu Siyah Deri Orta Sehpa

Gandecor

2.360,00 TL

Ferforje Ayaklı Ahşap Orta Sehpa
-%20

Ferforje Ayaklı Ahşap Orta Sehpa

Gandecor

4.760,00 TL

Toscana Tarz Orta Sehpa
-%20

Toscana Tarz Orta Sehpa

Gandecor

4.600,00 TL

Mermer Metal Orta Sehpa
-%20

Mermer Metal Orta Sehpa

Gandecor

3.600,00 TL

Ahşap Mermer Orta Sehpa
-%20

Ahşap Mermer Orta Sehpa

Gandecor

4.200,00 TL

2 Çekmeceli Aynalı Eskitme Orta Sehpa
-%20

2 Çekmeceli Aynalı Eskitme Orta Sehpa

Gandecor

4.760,00 TL

Gri Eskitme Metal Orta Sehpa
-%20

Gri Eskitme Metal Orta Sehpa

Gandecor

3.160,00 TL

Metal Köknar Orta Sehpa
-%20

Metal Köknar Orta Sehpa

Gandecor

1.800,00 TL

Natürel Çam Orta Sehpa
-%20

Natürel Çam Orta Sehpa

Gandecor

4.760,00 TL

Black Word Mermer Sehpa

3A Mobilya

2.920,00 TL

Upside Ceviz Orta Sehpa

Ron

900,00 TL

Meşe Orta Sehpa
-%20

Meşe Orta Sehpa

Gandecor

4.760,00 TL

Nero Mermer Orta Sehpa

Muhtelif Design

4.500,00 TL

Upside Beyaz Orta Sehpa

Ron

900,00 TL

Fantasy Plaza Mermer Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Fantasy Plaza Mermer Orta Sehpa

Kaliza Home

4.640,00 TL

Claros Cruzar Boyalı Ayak Mermer Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Claros Cruzar Boyalı Ayak Mermer Orta Sehpa

Kaliza Home

2.940,00 TL

Karaağaç Düz Ayaklı Orta Sehpa
-%20

Karaağaç Düz Ayaklı Orta Sehpa

Gandecor

4.760,00 TL

Karaağaç Orta Sehpa
-%20

Karaağaç Orta Sehpa

Gandecor

3.600,00 TL

Meşe Metal Orta Sehpa
-%20

Meşe Metal Orta Sehpa

Gandecor

1.800,00 TL

Tape Mermer Orta Sehpa

Muhtelif Design

5.300,00 TL

Tape Cam Orta Sehpa

Muhtelif Design

4.200,00 TL

Silva Recta Paslanmaz Ayak Kare Mermer Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Silva Recta Paslanmaz Ayak Kare Mermer Orta Sehpa

Kaliza Home

2.640,00 TL

Sei Cam Tablalı Pirinç Ayak Orta Sehpa
-%20 Renk Seçenekleri

Sei Cam Tablalı Pirinç Ayak Orta Sehpa

Miist

4.152,00 TL

Marron Recta Paslanmaz Ayak Kare Mermer Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Marron Recta Paslanmaz Ayak Kare Mermer Orta Sehpa

Kaliza Home

2.340,00 TL

Geri Dönüştürülmüş Köknar Orta Sehpa
-%20

Geri Dönüştürülmüş Köknar Orta Sehpa

Gandecor

4.760,00 TL

Pica Recta Paslanmaz Ayak Yuvarlak Mermer Orta Sehpa
Renk Seçenekleri

Pica Recta Paslanmaz Ayak Yuvarlak Mermer Orta Sehpa

Kaliza Home

4.190,00 TL

Sei Carrara Tablalı Beyaz Orta Sehpa
-%20 Renk Seçenekleri

Sei Carrara Tablalı Beyaz Orta Sehpa

Miist

5.992,00 TL

1 2 3