TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

Abidin Dino<

Abidin Dino

Firma Hakkında

Abidin Dino çağdaş Türk resim sanatının önde gelen isimlerinden biriydi. Soyut resim ve karikatürün güzel örneklerini verdi. Değerli sanatçıyı 1993 Aralık tarihinde, 80 yaşındayken kaybettik. Uzun yıllar kendisini resime, karikatüre ve yazıya veren Abidin Dino, geride birçok eser bıraktı. Rusya, Almanya, Fransa, İtalya ve daha birçok ülkede, sayısız denebilecek kadar sergi açtı. Resimleri dünyanın çeşitli bölgelerindeki özel koleksiyonlara dağılan Abidin Dino'nun hala ABD, Fransa, Cezayir, İstanbul ve Ankara müzelerinde resimleri bulunuyor.


Abidin Dino kısaca hayatı ve eserleri
Sanatsever bir çevrede büyüyen Abidin Dino, genç yaşta resim, edebiyat ve karikatürle ilgilenmeye başladı. Geleneksel sanatlara modern yorumlar getiren Abidin Dino, var olmayan biçim ve renkler peşindeydi. Çizgilerinde hiçbir akıma bağlı olmayan, kendine özgü bir yorumu vardı. Abisi şair Arif Dino'nun yenilikçi düşüncelerinden bir hayli etkilenmişti. Çalışmaları değişik dönemlerden geçti ve her dönemde kendisini etkileyen sosyal, siyasi ve sanatsal etkenler oldu. Gazeteci ve yazar Jale Erzen, 'Dino Sanat Öyküsü'nde şöyle der: "Bir Dino efsanesi vardır Türk sanatında. Bir çiçeği, bir deseni, doğunun gizemli geometrisini çizen bir resmi, hepimizi çarpmıştır. Hiç değilse bir kez..."

Aydınlar için bir 'sanatçı simgesi', edebiyatçılar için 'Anadolu'nun görsel ozanı', sanatçılar için ise 'toplumsal değerlerin sözcüsü' oldu Abidin Dino. 38 yaşında Türkiye'den ayrılıp yaşamının büyük bir kısmını Paris'te, çeşitli konular üzerinde resim yapıp yazılar yazarak geçirdi. Paris'te yarı gönüllü, yarı gönülsüz bir sürgündeydi aslında. Sık sık soruyordu kendisine, "Ne arıyorum buralarda?" diye. Aklında her zaman Türkiye vardı. Kitaplarının ve gazetelerde yayınlanan yazılarının neredeyse tamamı Türk insanı, Türk kültürü ve Türkiye üzerindeydi. 1993 yılında Paris'te, lalenin Türk kültürüne etkisini konu alan serginin düzenlenmesine büyük katkısı oldu. Kendisi yıllarca çiçekler üzerine çalışmış, laleye ayrı bir özen göstermişti.

Firma Bilgileri

Abidin Dino

Adres: Cemil Topuzlu Cad. No: 90/B Caddebostan

Tel: 0 (216) 411 17 13

E-posta: [email protected]

Web Sayfası: http://www.olcayart.com/

İstanbul/Kadıköy

Basında Biz

Cumhuriyet Gazetesi

No: 27 Ekim 1991

Abidin Dino&Mimar Abdurrahman Hancı Heykel İncelerken

No: 1

Bu profesyonelin henüz bir fikir defteri bulunmuyor.

Bu profesyonele henüz bir soru sorulmamış.